Magazín EURO 2024

Pardubická aura v Ďolíčku je minulostí, vítězství si veze Dynamo

První porážku ve vršovickém azylu zapsali v 15. kole fotbalisté Pardubic. Nováček nejvyšší soutěže, který po podzimu figuroval na senzačním pátém místě, padl výsledkem 0:2 s Českými Budějovicemi. Skóre otevřel v závěru úvodního dějství Benjamin Čolič z pokutového kopu a druhý gól Dynama přidala nová akvizice Marko Alvir. Druhé čisté konto v sezoně si připsal brankář Jaroslav Drobný.

Jaroslav Drobný z Českých Budějovic zasahuje
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

Pardubicím scházel kapitán Jeřábek, kterého na pozici defenzivního záložníka nahradil Čihák. Za hostující tým poprvé nastoupil chorvatský záložník Alvir, který v zimě přišel na hostování z Plzně.

V 6. minutě vyzkoušel domácí útočník Černý pozornost brankáře Drobného, jenž si s jeho střelou zpoza vápna poradil. Poté žádný z týmů dlouho nezahrozil, až ve 37. minutě Alvirovu přízemní střelu v šestnáctce vytáhl gólman Boháč.

Po následném rohovém kopu domácí obránce Surzyn fauloval Nováka a rozhodčí Klíma po zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil pokutový kop. "Na poslední chvíli jsem se dostal před Surzyna a zezadu mě kopnul do nohy. Pak je to na rozhodčích, jak to posoudí, mají video. Asi penalta byla, když ji písknul," prohlásil Novák. Odpovědnost na sebe vzal obránce Dynama Čolič, který se nemýlil - 0:1.

Pardubice poté přidaly, jenže Drobný Čihákovu ránu vyrazil a před dobíhajícím Solilem ji odvrátil na roh. V nastavení úvodního dějství byli blízko pojistce hosté, Čavoš napálil břevno.

Do druhého poločasu poslali domácí trenéři brazilské duo Ewerton a Cadu, dostat míč do sítě se však povedlo Dynamu. Alvir přihrál před branku a Javorkovo zakončení usměrnil do vlastní sítě Toml. Sudí Klíma ale po konzultaci s videorozhodčím Hrubešem gól neuznal, jelikož mu předcházel Alvirův faul na Šejvla.

Největší šanci po změně stran si Východočeši vypracovali až v 82. minutě, kdy Surzyn z dálky napřáhl a trefil tyč. Na druhé straně o pět minut později přinesl Jihočechům uklidnění Alvir, který si pohlídal ofsajd a ze samostatného úniku zvýšil na 2:0. Hostující ofenzivní hráč skóroval poprvé v ligovém ročníku.

Dynamo potvrdilo, že se mu v sezoně na hřištích soupeřů daří. Z osmi venkovních duelů prohrálo jediné a získalo 13 z celkových 18 bodů. I proto poskočilo na jedenácté místo v neúplné tabulce a má navíc zápas k dobru. Pardubičtí klesli na sedmou příčku.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)

Branky: 41. Čolič z pen., 87. Alvir. Rozhodčí: Klíma - Paták, Kubr - Hrubeš (video). ŽK: Tischler - Čolič.

Pardubice: Boháč - Surzyn, Šejvl, Toml, Čelůstka - Čihák (46. Cadu) - Tischler, Hlavatý, Solil (79. Petráň), Pfeifer (46. Ewerton) - Černý (56. Huf). Trenér: Novotný.

České Budějovice: Drobný - Čolič, Talověrov, Králik, Novák - Čavoš, Javorek, Havelka (85. Valenta) - Brandner (71. Jánošík), Alvir, Mršič (89. Skovajsa). Trenér: Horejš.

Jaroslav Novotný (trenér Pardubic): "Dnes nám fotbal ukázal trochu odvrácenou tvář. Neodehráli jsme špatné utkání, kluci se určitě nemají za co stydět, podali velice bojovný výkon. Měli jsme smůlu, že jsme nevstřelili branku. Myslím si, že v prvním poločase jsme byli lepším mužstvem. V závěru poločasu jsme ale z penalty inkasovali. Změnili jsme trochu rozestavení, chtěli jsme být aktivnější. Začátek druhé půle se nám povedl. Potom Budějovicím neuznali druhý gól a hru to trochu rozkouskovalo. V závěru jsme tlačili, dostali jsme se do několika dobrých šancí. Příležitosti na srovnání jsme měli. V závěru jsme inkasovali podruhé. Holt fotbal je někdy takový."

David Horejš (trenér Českých Budějovic): "Jsem moc rád, že se nám vstup do jarní části povedl. Dokázali jsme v Ďolíčku vyhrát nad velice silným soupeřem, Pardubice jsou v domácím prostředí velice nepříjemné. Jsme první tým, který tady zvítězil, o to je to cennější. Musím hráče pochválit. To, jak jsme se připravili na Pardubice, splnili. Náš výkon snesl přísnější měřítka v určitých fázích hry. Pro nás jsou to důležité tři body, protože rozjezd sezony je strašně důležitý. Máme teď dohrávku s Příbramí. Cenné body, které jsme tady uhráli, budou mít obrovskou platnost, když je potvrdíme ve středu doma."