Kanada smutní, zlato ze šampionátu v Edmontonu berou po finálové výhře 2:0 Američané

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2021 10:17
Hokejisté Kanady na domácím mistrovství světa v Edmontonu triumf z loňského šampionátu v Ostravě a Třinci neobhájili. Ve finále šampionátu hráčů do 20 let podlehli 0:2 Spojeným státům americkým, jejichž tým se radoval z pátého zlata v historii.
Vítězný tým USA s trofejí pro hokejové mistry světa hráčů do 20 let

Američané navázali na triumfy z let 2004, 2010, 2013 a 2017. Gólem a asistencí k tomu pomohl útočník Trevor Zegras, který s 18 body ze sedmi zápasů ovládl produktivitu turnaje.

Gólman Spencer Knight si připsal třetí čisté konto na turnaji a stejně jako už v semifinále jeho dnešní protějšek Devon Levi vyrovnal rekord dalšího Kanaďana Justina Poggeho z roku 2006.

Kanada začala aktivněji, ale velké šance v úvodu chyběly a oba gólmani draftovaní v NHL Floridou si se střelami z bezpečné vzdálenosti bez potíží poradili. Okolo poloviny úvodní části ale převzali iniciativu Američané a zmáčkli soupeře před Levim.

Ve 14. minutě také získali vedení, když pokus Drewa Hellesona od modré čáry usměrnil mimo dosah Leviho Alex Turcotte. Kanaďané tak poprvé na turnaji prohrávali, inkasovali teprve popáté v sedmém duelu a premiérově to bylo při hře pět na pět, protože dosud všechny branky dostali v oslabení.

Při vyloučení Bobbyho Brinka se snažil odpovědět Philip Tomasino, na druhé straně ještě před pauzou zahrozil Cole Caufield.

"Vyhrát zlato na juniorském mistrovství světa je přesně to, v co jsem doufal. Tohle byl rozhodně a zcela jednoznačně ten nejdůležitější gól, který jsem kdy v životě dal. Byl to neuvěřitelný pocit," řekl Turcotte.

Po 32 vteřinách druhého dějství už měli Američané dvoubrankový náskok. Po střele Arthura Kaliyeva se puk odrazil do zadního mantinelu a Zegras jej zasunul u pravé tyče. "Kanada tady měla skvělé mužstvo, ale tenhle gól byl moc důležitý. Od té chvíle to pro ně bylo o mnoho obtížnější. I když nás pak zatlačili, nenechali jsme se zlomit," řekl kouč USA Nate Leaman.

Američané pak zaskočeného soupeře znovu přimáčkli před Levim, cestu ke gólu už však najít nedokázali. Neuspěl ani Brink ve 29. minutě, chvilku poté byl Jakob Pelletier prvním hříšníkem na straně Kanady. Kaliyev v přesilovce neuspěl. V oslabení mohl naopak udeřit kapitán domácího výběru Bowen Byram, v přečíslení ale zakončil z bekhendu jen do levé tyče.

S nepříznivě se vyvíjejícím zápasem se pokusil něco udělat také další člen kanadské defenzivy Braden Schneider, Knight ho však vychytal. Na strážci amerického brankoviště pak ztroskotal i Connor Zary. Na druhé straně měl možnost zvýšit těsně před druhou přestávkou Ryan Johnson, ale nezamířil přesně.

Ve třetím dějství Američané pečlivě střežili náskok a Kanaďanům se povážlivě krátil prostor na případný obrat. Ve 46. minutě nesedla ideálně rána Dylanu Cozensovi. Tlak Kanady začal nabírat na síle, opět Cozens a dvakrát Connor McMichael však svůj tým do hry nevrátili.

"Ve třetí třetině se nám otevřely možnosti, ale Knight chytal skvěle. Zastavil spoustu puků, vůbec jsme se však nedostávali k dorážkám," uvedl Cozens, jehož tým vyhrál třetí třetinu na střely mezi tyče drtivě 15:1. V závěru to domácí mladíci zkusili bez brankáře se šesti bruslaři v poli, zámořský sok v čele s výborným Knightem však odolal a Američané mohli slavit.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - finále:

Kanada - USA 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Turcotte (Helleson, Zegras), 21. Zegras (Kaliyev). Rozhodčí: Gouin, Sandlak - Deschamps, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Bez diváků.

Kanada: Levi - Drysdale, Byram, Schneider, Harley, Barron, Guhle, Korczak - Cozens, McMichael, Pelletier - Krebs, Newhook, Quinn - Perfetti, Byfield, Holloway - Tomasino, R. Suzuki, Mercer - Zary. Trenér: André Tourigny.

USA: Knight - Helleson, Sanderson, Faber, York, Thrun, R. Johnson, LaCombe - Kaliyev, Turcotte, Zegras - Caufield, Beniers, Boldy - Brink, Farinacci, Berard - Moynihan, Slaggert, Brisson - Colagnelo. Trenér: Nate Leaman.

O 3. místo:

Finsko - Rusko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 26. Lundell (Niemelä, Mäntykivi), 42. Petman (Viro, Helenius), 59. Lundell, 60. Pärssinen (Pyyhtiä) - 7. Safonov (Grošev). Rozhodčí: Campbell, Kowalski - Chaput, O'Quinn (všichni Kan.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.

Finsko: Piiroinen - Hatakka, Heinola, Kokkonen, Puutio, Viro, Niemelä, Rajaniemi - Hirvonen, Lundell, Simontaival - Pyyhtiä, Pärssinen, Aku Räty - Mäntykivi, Nikkanen, Lambert - Korhonen, Helenius, Petman - Järventie. Trenér: Antti Pennanen.

Rusko: Askarov - Čisťakov, Muchamadullin, Kňazev, Kirsanov, Byčkov, Čajka - Afanasjev, Chusnutdinov, Podkolzin - Baškirov, Abramov, Amirov - Spiridonov, Safonov, Grošev - Bardakov, Ponomarjov, Činachov. Trenér: Igor Larionov.