Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sport

Američtí hokejisté se radují po vítězství nad Kanadou ve finále MS dvacítek. foto: ČTK

Video
Edmonton - Hokejisté Kanady na domácím mistrovství světa v Edmontonu triumf z loňska ze šampionátu v Ostravě a Třinci neobhájili. Ve finále podlehli 0:2 Spojeným státům americkým, jejichž tým se radoval z pátého zlata v historii. Gólem a asistencí k tomu pomohl útočník Trevor Zegras, který s 18 body ze sedmi zápasů ovládl produktivitu turnaje. Bronz si z turnaje odvážejí Finové, kteří zdolali Rusko 4:1.
  6:28

Gólman Spencer Knight si připsal třetí čisté konto na turnaji a stejně jako už v semifinále jeho dnešní protějšek Devon Levi vyrovnal rekord dalšího Kanaďana Justina Poggeho z roku 2006. Američané navázali na triumfy z let 2004, 2010, 2013 a 2017.

Zámořské finále. O zlato se na MS dvacítek utkají Kanaďané s Američany, Finové těsně padli

Kanada začala aktivněji, ale velké šance v úvodu chyběly a oba gólmani draftovaní v NHL Floridou si se střelami z bezpečné vzdálenosti bez potíží poradili. Okolo poloviny úvodní části ale převzali iniciativu Američané a zmáčkli soupeře před Levim.

Ve 14. minutě také získali vedení, když pokus Drewa Hellesona od modré čáry usměrnil mimo dosah Leviho Alex Turcotte. Kanaďané tak poprvé na turnaji prohrávali, inkasovali teprve popáté v sedmém duelu a premiérově to bylo při hře pět na pět, protože dosud všechny branky dostali v oslabení. Při vyloučení Bobbyho Brinka se snažil odpovědět Philip Tomasino, na druhé straně ještě před pauzou zahrozil Cole Caufield.

Po 32 vteřinách druhého dějství už měli Američané dvoubrankový náskok. Po střele Arthura Kaliyeva se puk odrazil do zadního mantinelu a Zegras jej zasunul u pravé tyče. Američané pak zaskočeného soupeře znovu přimáčkli před Levim, cestu do gólové koncovky už však najít nedokázali. Neuspěl ani Brink ve 29. minutě, chvilku poté byl Jakob Pelletier prvním hříšníkem na straně Kanady. Kaliyev v přesilovce neuspěl. V oslabení mohl naopak udeřit kapitán domácího výběru Bowen Byram, v přečíslení ale zakončil z bekhendu jen do levé tyče.

S nepříznivě se vyvíjejícím zápasem se pokusil něco udělat také další člen kanadské defenzivy Braden Schneider, Knight ho však ve velké příležitosti vychytal. Na strážci amerického brankoviště pak ztroskotal i Connor Zary. Na druhé straně měl možnost zvýšit těsně před druhou přestávkou Ryan Johnson, ale nezamířil přesně.

Ve třetím dějství Američané pečlivě střežili vybojovaný náskok a Kanaďanům se povážlivě krátil prostor na případný obrat. Ve 46. minutě nesedla ideálně rána Dylanu Cozensovi. Tlak Kanady začal nabírat na síle, opět Cozens a dvakrát Connor McMichael však svůj tým do hry nevrátili.

V závěru to domácí mladíci zkusili bez brankáře se šesti bruslaři v poli, zámořský sok v čele s výborným Knightem však odolal bez úhony a Američané mohli slavit.

Bronz pro Finsko

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - finále:

Kanada - USA 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Turcotte (Helleson, Zegras), 21. Zegras (Kaliyev). Rozhodčí: Gouin, Sandlak - Deschamps, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Bez diváků.

Finsko - Rusko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 26. Lundell (Niemelä, Mäntykivi), 42. Petman (Viro, Helenius), 59. Lundell, 60. Pärssinen (Pyyhtiä) - 7. Safonov (Grošev). Rozhodčí: Campbell, Kowalski - Chaput, O'Quinn (všichni Kan.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.

V utkání o 3. místo vyhrála finská dvacítka nad Ruskem 4:1 a slaví zisk teprve čtvrté medaile za posledních 15 let. Vítěznou brankou o tom rozhodl v čase 41:13 útočník Mikko Petman, dvakrát skóroval kapitán Anton Lundell. Šampioni z let 2014, 2016 a 2019 dosáhli na jiný než zlatý kov poprvé od bronzu z roku 2006.

„Dokázali jsme se skvěle vrátit do hry v (semifinálovém) zápase s USA, ale bohužel jsme nedokázali vyhrát. Byli jsme samozřejmě zklamaní, ale měli jsme opravdu obrovskou touhu dnes vyhrát a myslím, že jsme to v utkání ukázali,“ řekl Lundell.

Naopak Rusové skončili bez medaile teprve podruhé za uplynulých 11 šampionátů. Obhájci druhého místa z loňska z Ostravy a Třince za tu dobu jednou triumfovali (2011), čtyřikrát vybojovali stříbro (2012, 2015, 2016, 2020) a čtyřikrát bronz (2013, 2014, 2017 a 2019).

„Máme v týmu sedm hráčů, kteří mohou hrát i příští rok, což je dobré. Můžeme postavit tým kolem nich,“ řekl ruský kouč Igor Larionov s výhledem na turnaj, který se bude hrát opět v Edmontonu i Red Deeru, kde se nakonec letos nehrálo.

Úvod patřil Rusům. Nejdříve musel Kari Piiroinen krýt střelu Jegora Činachova a v šesté minutě přihrávku Jegora Afanasjeva před branku tečoval do levé tyče kapitán Vasilij Podkolzin. V čase 6:03 už se sborná radovala. Po bekhendové střele Maxima Groševa se prosadil z dorážky Ilja Safonov.

Jaroslav Askarov si poradil s pokusy Juusa Pärssinena, další šanci měl Matias Mäntykivi. V 18. minutě opět Mäntykivi vystřelil z levého kruhu a po teči bránícího Romana Byčkova pomohla ruskému brankáři pravá tyč.

V úvodu druhého dějství se Finové ubránili v prvním oslabení v utkání a ve 26. minutě vyrovnali. Obránce Topi Niemelä vystřelil z pozice za pravým kruhem a jeho pokus úspěšně tečoval před Askarovem Lundell. Ruského gólmana ještě prověřil Ville Heinola, Piiroinena zase nepřekonal Podkolzin.

Po 73 sekundách závěrečného dějství usměrnil střelu Eemila Vira od modré čáry za Askarova Mikko Petman. Sborná se marně snažila smazat ztrátu a navíc se musela bránit při čtyřminutovém trestu Podkolzina. V čase 58:32 při power play pojistil vedení Finů opět Lundell a 13 sekund před koncem dovršil výsledek rovněž do prázdné branky Pärssinen.

Finové byli šťastní, že z unikátního turnaje bez diváků a dlouhém pobytu v ‚bublině‘ mají medaili. „Byla to pro nás pro všechny jedinečná zkušenost. Myslím, že takový turnaj už nikdy nebude. Hodně jsme si to užili,“ prohlásil gólman Piiroinen.