Deset zásadních událostí, které rezonovaly scénou MTB v roce 2020

Už bychom se rádi zbavili Covidu, který ovlivňoval zásadním způsobem dění roku 2020, a to nejen v horských kolech...

Autor: Jan Němec

Rok 2020 se pro mnohé konečně blíží do svého cíle. Bizarní, převratný, skličující a já nevím, jaká všechna přídavná jména by se dala roku 2020 přidělit. Každopádně společným jmenovatelem je celosvětová pandemie, která ovlivnila dění ve všech rovinách našich životů. Nevyjímaje sport a cyklistiku. Ať už v dobrém, či v tom horším.

1. Covid

Pandemie koronaviru nastoupila na sklonku zimy, což v podstatě znamená před samým prahem cyklistické sezony. Nikdo v tu chvíli pořádně nevěděl, co to bude pro cyklistický průmysl a sport znamenat. Překotně se měnící opatření kosila jednu akci za druhou, zavřela nás v našich domovech. Na druhou stranu nám otevřela další prostory a možnosti, například se brutálním tempem rozjela virtuální cyklistika a díky aplikacím jako Rouvy jsme měli šanci se společně setkávat a závodit. Nebo jsme doslova vyčistili cyklistické obchody a sklady a vyrazili v nevídaném počtu do přírody. Cyklostezky a lesy byly plné cyklistů. V tomto ohledu jsme my Češi měli štěstí, třeba Španělé nebo Italové na kolo ven nesměli. Vymýšleli jsme nejrůznější výzvy a netradiční soutěže - o tom všem podrobněji zítra...

Jan Škarnitzl vyhrál virtuální Rouvy Spring Classics pod hlavičkou seriálu Kolo pro život

2. Zrušeno - přeloženo

Pokud jde o sport, rok 2020 začal ve zcela běžném rytmu na kyperském Sunshine Cupu a už už se všechny oči upíraly na blížící se Cape Epic a pochopitelně na tokijské olympijské hry. A právě náhlé zrušení Cape Epic 2020 aktivovalo všechny alarmy a spustilo lavinu rušení a překládání termínů jednotlivých akcí. Cape Epic 2020 byl zrušen nadobro, ale ani ten v roce 2021 nemá na růžích ustláno - přesunul se až do podzimního termínu. Přeložení Olympijských her 2020 na další rok zasáhlo do života špičkových sportovců ještě mnohem více, na vrchol jednou za čtyři roky se dlouhodobě a systematicky připravují. Corona zkosila z drtivé většiny i kalendář Světového poháru horských kol...

3. SP NMNM

....zůstalo jen Nové Město na Moravě. Tam se odehrály hned dva závody během šesti dnů. Byl to tak nejkratší SP ve třicetileté historii seriálu, ceny za celkové vítězství se ale neudělovaly. Organizátoři a jejich jubilejní desátý ročník světových závodů horských kol v Novém Městě se musel obejít bez pompézních oslav a bez diváků. Nicméně podnik se vydařil, za což pořadatelský tým sklidil obrovské uznání a dík.

Nové Město bez diváků....

4. Sázka na (ne)jistotu

Sezona plná zvratů přinesla i zásadní sportovní momenty. Velmi nízký počet velkých mezinárodních závodů, ve kterých by si společně mohli nejlepší bikeři světa poměřit síly, vedl k tomu, že jsme byli svědky překvapivých výsledků. Kdo by si před prvním závodem SP v Novém Městě na Moravě tipnul jako vítěze Simona Andreassena či Francouzku Loanu Lecomte? Nebo to, že ani jeden ze závodů SP nevyhraje Nino Schurter? Překvapivý byl i vítěz mistrovství světa Jordan Sarrou z Francie, už méně překvapivý byl pak triumf Pauline Ferrand Prevot. Pohledná Francouzka si v roce 2020 jednoznačně zaslouží titul bikerka roku, kromě MS vyhrála i jeden závod SP v Novém Městě a také mistrovství Evropy! Po dlouhých letech snažení se konečně premiérového vítězství v SP dočkal Henrique Avancini, jenž také nyní vévodí tabulkám UCI!

5. Blýskání na lepší časy

Českému bikingu, zdá se, se blýská na lepší časy. Optimismus do žil nejen bikových fanoušků vlévají úspěchy české mládeže, která v letošním roce přešla na částečnou centrální reprezentační přípravu. Třešínkou na dortu jsou potom bronzové medaile - Aneta Novotná z mistrovství světa v Leogangu a Karolína Bedrníková z Nového Města. Ale po medailích sahali i další: Jan Zatloukal, David Šulc. V kategorii U23 se pak zase prosazovala Tereza Tvarůžková, nyní nejvýše postavená Češka na UCI žebříčku.

Aneta Novotná

6. Ondřej Cink vs. Martin Stošek

Koho byste dali výš a zvolili bikerem roku? Ondřeje Cinka - cílevědomého a po vítězství dychtícího českého bikera, jemuž začal rok 2020 lékařským zákrokem na srdci. Jenže už o necelé dva měsíce později vyhrál společně s Bartlomiejem Wawakem nový formát kyperského Sunshine Cupu. Po dlouhé čtyřměsíční závodní pauze, v níž se musel smířit s odkladem olympiády a vypsání nových nominačních kritérií, pak získal domácí titul v cross country a specialistům na Dolní Moravě vyfoukl i ten maratonský. Oženil se, v NMNM dojel v první desítce a sezonu ukončil pátým místem na mistrovství světa. Nebo Martina Stoška, jenž se chystal na premiérový start na Cape Epic. Na domácích tratích pak jen těžko hledal soupeře, byť na Dolní Moravě přišel o titul, chuť si spravil na etapovém závodě Swiss Epic, kde s Kristiánem Hynkem skončil třetí. Na italském ostrově Elba, na trati mistrovství světa 2021, vyhrál prestižní maraton a vše korunoval bronzovou medailí na mistrovství světa v maratonu v turecké Sakaryi.

7. Český pohár XCO

Český pohár XCO 2020 byl takový malý svěťák. Díky mnohým restrikcím v různých koutech světa a díky tomu, že Česko zvládlo jarní vlnu pandemie výrazně klidněji než okolní státy, se domácí organizátoři nebáli šlapat do svých závodů. To přineslo ovoce v podobě bohatých startovních listin plných hvězdných jmen. Vrcholem byl zadovský díl, kam se sjeli bikeři ze dvaceti zemí světa, což je mimochodem o čtvrtinu víc než na světovém poháru cyklokrosařů minulou neděli. Dostat se na Zadově na medailovou pozici se z českých elitních jezdců podařilo jen Ondřeji Cinkovi.

Zadovský díl Českého poháru XCO - Andreassen, Fini, Kerschbaumer a Cink

8. Změna pravidel UCI

Výrazné změny v pravidlech pro mezinárodní závody horských kol připravila UCI, ty se pochopitelně týkají až roku 2021. Nicméně už nyní zásadně ovlivňují závodní program mnohých bikerů. Jen ve zkratce připomínáme, že těmi nejdůležitějšími změnami jsou ustanovení světové maratonské série, ustanovení samostatného UCI žebříčku maratonců, dále fakt, že body z etapových závodů nejdou do žebříčku XCO, ale XCM a mistrovství světa v short tracku 2021.

9. Nova Cup

Organizátoři domácího seriálu maratonů Nova Cup chytli za pačesy možnost prvního setkávání a pořádání sportovních akcí. Byť leckdy s jistou dávkou partyzánštiny, přimhouřených očí a zvednutých prstů, přesto dokázali uspokojit soutěživé geny nadržených bikerů. V rámci Nova Cupu se rovněž odehrál celý Český pohár XCM, jenž tak zase získal drobet větší prestiž. V neposlední řadě je nutné zmínit i uspořádání premiérového mistrovství ČR e-MTB na Dolní Moravě. V nadcházejícím roce dostali organizátoři Nova Cupu důvěru pořadatelství mistrovství ČR XCO 2021 v Harrachově

Pavel Boudný s Filipem Adelem na prvním letošním závodě - květnové Cyklovýzvě Nova Cupu. Pro Pavla byl zároveň i posledním.

10. Konec profesionální kariéry Pavla Boudného

Po 23 letech ukončil kariéru Pavel Boudný, jeden z nejvýraznějších domácích bikerů, dvojnásobný medailista z evropských šampionátů a jedenáctinásobný mistr ČR. To je ve zkratce vizitka cyklisty ze Slavkova, svérázného Grande Paola. Odchod to byl ovšem plný bolesti.

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Český pohárMěsto Touškov se pomalu chystá na bikovou nálož. Ve středu generálka na víkendový Český pohár
  2. Ostatní závodyVíkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
    Víkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
  3. ZávodyFotogalerie: Světový pohár XCO #2 - Araxá
    Fotogalerie: Světový pohár XCO #2 - Araxá
  4. Světový pohárBatten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
    Batten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
  5. Světový pohárSpecialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
  6. ZávodyFotogalerie: Světový pohár XCO #1 - Mairipora
    Fotogalerie: Světový pohár XCO #1 - Mairipora