Primeira Liga - souhrn 11. kola

27.12.2020, 17:57, aktualizováno 29.12.2020, 23:59
Komentáře a souhrny
Sporting vyhrál na hřišti Belenenses a upevnil si pozici na čele tabulky, Benfica odpověděla triumfem nad Portimonense a tři body mají také Porto a Braga. Tondela prohrála na půdě CD Nacional a rovněž po tomto kole se bude pohybovat na sestupových příčkách. Spokojenost nevládne ani v táboře Famalicãa, to přenechalo body Gil Vicente...

Belenenses SAD - Sporting CP 1:2

27.12.2020 21:00

Góly: 14. Miguel Cardoso - 5. Tiago Tomás, 24. João Mário (pen.)

Hodně to dřelo, ale fotbalisté Sportingu dokázali v malém lisabonském derby porazit houževnaté Belenenses, čímž si zajistili vstup do nového roku na prvním místě ligové tabulky. V emotivním utkání rozhodčí Costa nařídil dva pokutové kopy a na řadu přišla i červená karta.

Hráči prázdným sedačkám Estádio do Restelo nabídli nečekaně vyrovnanou podívanou, ve které hosté nedokázali plnit roli favorita zcela svědomitě. Hned v 5. minutě utkání však první nebezpečná akce Sportingu naznačila něco jiného. Uzdravený letní příchod z Portimonense Tabata si potáhl míč po pravém křídle, kde měl dostatek prostoru k přízemnímu centru na Tiaga Tomáse. Devatenáctiletý útočník se dokázal dobře zorientovat s míčem mezi obránci a z otočku mířil přesně - 0:1.

Brzy vstřelená branka ale favorizované hosty uchlácholila a trest na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 14. minutě dostal s míčem před šestnáctkou dostatek prostoru Cardoso a jeho střela s velkým přispěním Ináciovy teče skončila za zády bezmocného Adána.

V hlavní roli se Adán s Cardosem ocitli hned o pět minut později. Španělský brankář nenačasoval ideálně vyběhnutí proti Cardosovi a nezasáhl míč, nýbrž právě šestadvacetiletého útočníka. Ten se sám postavil k exekuci nařízeného pokutového kopu, který dokázal Adán zlikvidovat.

Na puntík jedenáct metrů od brány ukázal sudí Costa o pět minut později i na druhé straně. Tiago Tomás se dokázal uvolnit a mířil sám na brankáře Kricjuka, na poslední chvíli jej však v pokutovém území nedovoleně zastavil Esgaio. K penaltě se postavil Joao Mario a přesnou přízemní střelou k tyči vstřelil svůj první gól po návratu do zeleno-bílého dresu.

Belenenses bojovalo a s lídrem ligy hrálo vyrovnanou partii. Po necelé půlhodině hry se v úniku hnal na bránu Sousa, ale jeho střelu vyrazil rychle vyběhnutý Adán. Nebezpečný byl za domácí hlavně Cardoso, ale jeho střelu po samostatném úniku Adán taktéž zlikvidoval.

Atraktivní první poločas zakončily akce na druhé straně hřiště. Ke krásnému zákroku donutil Kricjuka střelou z hranice pokutového území Mendes. Střela Goncalvese pak těsně nemířila mezi tři tyče.

Druhé dějství již zdaleka nenabídlo tolik ofenzivních akcí jako to první a hlavně ze strany hostů nebyla vidět žádná velká snaha o další gól. Sporting hrál ze zajištěné obrany, a tak se domácí jen těžko dostávali do velkých šancí. Hned v první minutě prověřil Adánovu bdělost střelou z dálky Varela, z dálky prověřil španělského brankáře také Sousa.

Hlavní událost druhé půle se stala v 77. minutě. Domácí stoper Ribeiro zahrál úmyslně a hlavně zcela nesmyslně ve středu hřiště rukou, za což mu sudí Costa udělil druhou žlutou kartu a poslal jednadvacetiletého obránce předčasně do kabin.

V závěru utkání se Belenenses i přes početní nevýhodu dočkalo vstřelení branky, ale zakončující Semedo skóroval z ofsajdové pozice, a tak Sporting udržel po nevýrazném výkonu vedení. Vítězství svěřencům Rubéna Amorima zajistilo vstup do roku 2021 na prvním místě ligové tabulky.

Více informací k zápasu

Další výsledky

29.12. 22:00
Vitória SC
2:3
FC Porto
Góly: 7. Rochinha, 63. Óscar Estupiñán - 42. Mehdi Taremi, 65. Mehdi Taremi, 80. Luis Díaz
SC Braga
Góly: 66. Cristian Devenish - 4. Paulinho, 15. Iuri Medeiros, 26. Ricardo Horta, 69. Ricardo Horta