FORTUNA:LIGA - souhrn 12. kola

15.12.2020, 15:55, aktualizováno 16.12.2020, 17:53
Komentáře a souhrny
Sparta neoslnila, na nováčka z Pardubic ale vyzrála a zvítězila 2:0. Plzeň rozstřílela Teplice a po čtyřech kolech opět bodovala naplno. Kolaps předvedl Jablonec, v Karviné ještě několik minut před koncem vedl o dvě branky, přesto nakonec bere jen bod za remízu 2:2. O výhru naopak nepřišla Ostrava, která uspěla v Mladé Boleslavi...

Sparta Praha - FK Pardubice 2:0

16.12.2020 16:00

Góly: 10. Lukáš Juliš, 80. Ondřej Čelůstka

Pardubice opět úkazaly houževnatost a na Letné předvedly sympatický výkon, ten ale tentokrát na body nestačil. Z vítězství se totiž radovala pražská Sparta, která tak dále drží druhé místo v tabulce. Souboj bratří Čelůstků tak nad pardubickým Tomášem vyhrál sparťanský Ondřej, jenž také vstřelil jeden ze dvou gólů domácích.

Letenští mohli jít do vedení již ve druhé minutě. Dočkalova přihrávka se šťastně dostala k Polidarovi, jenž ale v obrovské šanci nepřekonal gólmana Pardubic Boháče. O osm minut později se Sparta přeci jen prosadila. Domácí rozjeli svižnou akci na levé straně hřiště, Dočkal posunul míč na Plavšiće, ten nacentroval před bránu, kde pumlíč do sítě uklidil zcela volný Juliš.

Hodně zvláštní moment se odehrál ve 14. minutě. Centr hostujícího Čelůstky doletěl k Surzynovi, který křižnou střelou rozvlnil síť. Gól byl ale následně z důvodu ofsajdu odvolán, přestože není jasné, jaké postavení mimo hru videorozhodčímu nevonělo. Stav každopádně zůstal příznivý pro Letenské.

Další zajímavou příležitost měli Východočeši  po půlhodině hry kdy se díky několika rohovým kopům usadili před svatyní brankáře Sparty Nity. Po střele Surzyna, kterou tečoval Hancko, pak letěl míč jen těsně vedle tyče. Těsně před přestávkou poslal Dočkal na druhé straně hřiště centr na hlavu Krejčího "mladšího", jenž hlavičkoval těsně nad bránu.

Druhou půli zahájily lépe Pardubice a Solilovi tři minuty po změně stran nechybělo mnoho k tomu, aby vymetl pavučiny v horním rohu Nitovy kasy. V 57. minutě hledal Dočkal v pokutovém území Juliše, který trochu překvapivě pustil balón za sebe, kde však operoval Plavšić, jehož střela skončila na tyči. Dvě minuty poté ale sparťané zaváhali na vlastní polovině, Čelůstka přetlačil Polidara, avšak domácí zachránil Nita. Ještě lepší zákrok si gólman Letenských připsal hned za okamžik, kdy v tutovce vychytal Ewertona.

Domácí se ale začali dostávat pod tlak. V 68. minutě vznikl zmatek před bránou Sparty po rohovém kopu a Toml v krkolomné pozici jen těsně překopl břevno. Sedm minut poté utlumil nápor Pardubic Plavšić, který pravou nohou poslal balón do Boháčovy náruče. Deset minut před koncem pak Letenské uklidnil Ondřej Čelůstka, který skóroval po rohovém kopu.

Zápas se už blížil k poklidnému konci, to by však nesměl hrát Krejčí "mladší", jenž poněkolikáté ve své stále krátké ligové kariéře předvedl ošklivý zákrok. Tentokrát úder loktem od sparťanského záložníka inkasoval ve vzdušném souboji Solil. Od sudího Deneva viděl Krejčí po zásahu VARu červenou kartu.

Více informací k zápasu

Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 2:1

16.12.2020 14:00

Góly: 85. Ondřej Vaněk (pen.), 90. Adam Fousek - 76. Jaromír Srubek

Ještě po čtyřiaosmdesáti minutách hry to vypadalo na další nezdar brněnské Zbrojovky, tak však proti Slovácku dokázali zareagovat na Srubkovu trefu a otočit na konečných 2:1. Penaltu proměnil Vaněk, o vítězství pak rozhodl Fousek.

První šance přišly po dvaceti minutách na straně domácích. Šumbera nejprve pálil těsně vedle, následně pobídl ke střele Štepanovského, na něhož si počíhal Bajza. Úvodní polovina utkání byla spíše nudná, světlou výjimkou byl moment ze sedmatřicáté minuty. Kliment hlavičkoval do břevna, od nějž se balón odrazil někam k brankové čáře. Situaci ještě přezkoumával VAR, avšak dospěl k závěru, že o gól nešlo.

Další zajímavé chvíle byly k vidění v nastavení, kdy nejprve spálili svou šanci Kliment se Srubkem, následně dvakrát neuspěl Petržela. Nakonec se Slovácko úvodní trefy dočkalo po hodině a čtvrt. Havlíkův centr z přímého kopu našel volného a aktivního Jaromíra Srubka, jemuž se povedlo uklidit míč za gólmanova záda.

Za necelých deset minut bylo srovnáno. Kadlec rukou vyboxoval míč z brankové čáry, za což uviděl červenou kartu a kopala se penalta. Té se ujal Ondřej Vaněk, který po pomalém rozběhu zavěsil na druhou stranu, než skákal gólman. V samotném závěru základní hrací doby pak Vaněk zahrával standardku, namísto střely ovšem našel Adama Fouska, jehož levačka poslala balón mimo Bajzův dosah.

Brno se tak dotáhlo na devítibodové Mladou Boleslav a Příbram, hosté uzavírají první desítku.

Slovan Liberec - SFC Opava 2:0

Góly: 2. Michael Rabušic (pen.), 39. Taras Kačaraba

Koronavirem poznamenaná Opava se šestnáctiletým gólmanem Kubným nestačila na favorita z Liberce, který uhájil své domácí prostředí poměrem 2:0. Hned v úvodu proměnil penaltu Rabušic, následně se prosadil Kačaraba.

Už ve druhé minutě přišel jeden z klíčových momentů utkání. Blažej ve vápně přišlápl Rabušice, což neuniklo zraku sudího a kopala se penalta. Té se ujal sám faulovaný Michael Rabušic, jenž na druhou stranu, než skákal gólman, bezpečně proměnil.

Po čtvrthodině mohl srovnat Harazim, který po Helešicově centru zamířil o pár centimetrů mimo. Na opačném konci hřiště se blýskl Kubný, jenž reflexivně zastavil Hromadův pokus. Později si pak poradil i s hlavičkou Rabušice.

Přesto se do šaten šlo s dvougólovým rozdílem. Mosquera rozehrál od rohového praporku na přední tyč, kde prodlužoval Mikula a celou situaci zavíral Taras Kačaraba, jenž jednoduše uklidil míč do poloodkryté klece.

I po přestávce měl Slovan nepřekvapivě více ze hry, například po deseti minutách to patičkou zkoušel Rabušic. Vzápětí pálil na bližší tyč po Peškově přihrávce Matoušek. Dvacet minut před koncem mohl přijít třetí gól, to by ale Rondić nesměl po rohu ztroskotat na Kubném.

Severočeši se tak v tabulce vyšvihli na osmé místo, přičemž mají ještě gól k dobru, kdežto Opava je teď osamoceně poslední.

Viktoria Plzeň - FK Teplice 7:0

15.12.2020 18:00

Góly: 22. Jean-David Beauguel, 32. Adriel Ba Loua, 45+2. Aleš Čermák, 56. Aleš Čermák, 70. Aleš Čermák, 73. David Limberský, 84. Pavel Bucha

Adrián Guľa ukázal, že Plzeň opustit nehodlá. Slovenský kouč bojuje o své zaměstnání, které si minimálně po výhře nad Teplicemi podrží. Ba co víc, možná některé pochybovače přesvědčil, že Viktoria pod ním má budoucnost. Západočeši totiž zesměšnili teplické "Skláře" sedmigólovým nášupem.

Domácí položili základy k úspěchu již v první půli, tentokrát však excelovali také po přestávce. Hattrickem se blýskl záložník Aleš Čermák. Plzni navíc ulehčilo práci vyloučení obránce Jana Hoška.

Do první šance se v sedmé minutě trochu překvapivě hnali hosté. Trubač dostal moře prostoru ke střele, kterou donutil gólmana Hrušku k zákroku. Domácí se rozjížděli pozvolněji a až po dvaceti minutách pálil z otočky Beauguel, brankář Němeček si ale poradil. Krátce nato již šla ale Plzeň do vedení. Havel našel před bránou Beauguela, který se až příliš snadno otočil kolem Kučery a zblízka překonal Němečka.

Po půlhodině hry rozjel rychlý útok Viktorie důrazný Beauguel, rozběhnutý Havel poté vyhledal před bránou Ba Louu, jenž pohodlně skóroval do odkryté brány. Stejný hráč se ve 37. minutě po vybídnutí od Čermáka vydal po pravé straně do šestnáctky Teplic, zakončení ale proletělo jen kolem tyče. Záhy chtěl Němečka z úhlu zaskočit Kayamba, avšak gólman hostů se nenechal ošálit.

V nastaveném čase první půle však Plzeň přidala ještě jeden zásah. Čermák si na pravém kraji vápna vyměnil balón s Buchou a přízemní střelou nedal Němečkovi sebemenší naději. Povzbuzení Viktoriáni pálili o sto šest též po změně stran. V 52. minutě se po odražené standardní situaci opřel do míče Kalvach a pořádně protáhl Němečka.

Zřejmě zlomový moment střetnutí přišel v 56. minutě. Nejprve hostující Černý trefil tyč, dorážku Radosty pak zneškodnil Hruška. Z protiútoku naopak udeřili domácí. Ba Louův centr srazil Kučera k Čermákovi, který navýšil vedení Západočechů na rozdíl čtyř branek. Po hodině hry pak Teplice srazila na kolena červená karta, kterou po ostrém zákroku na Ba Louu viděl Hošek.

Němečkovu pozornost znovu prověřil v 67. minutě Bucha, jeho přízemní střela však nepřinesla nebezpečí. Za další čtyři minuty ale Kalvach krásně přenesl hru na levou stranu, kde Čermák ihned po zpracování vypálil a završil hattrick. Domácí kanonáda pokračovala v 72. minutě. Limberský měl po rozehrávce rohového kopu nakrátko spoustu času k přípravě rány, kterou propálil v tu chvíli poněkud děravou náruč Němečka.

Pět minut před koncem zkompletoval "sedmičku" Bucha, jenž se na hranici šestnáctky uvolnil a přidal další hřebík do rakve Severočechů. V nastaveném čase si Hruška ještě zahrál s čistým kontem, když při odkopu komicky trefil sám sebe, zaváhání ale odčinil následným vychytáním Řezníčka.

Sigma Olomouc - Dynamo České Budějovice 1:1

15.12.2020 16:00

Góly: 35. Martin Nešpor (pen.) - 77. Lukáš Jánošík

Počtvrté ve vedení, počtvrté remíza. Hráči Olomouci už začínají být zralí na Chocholouška, neboť zase ztratili jednobrankový náskok a vítězství jim proniklo mezi prsty. Proti Českým Budějovicím navíc dlouhou dobu hráli v početní výhodě, přesto se Jihočechům povedlo srovnat.

Po úvodních zajímavých náznacích ukázal domácím budějovický Bassey, že k dosažení branky je třeba střílet. Jeho pohotovou ránu ale gólman Olomouce Mandous zneškodnil. Ani v 17. minutě se Hanáci nedostali k zakončení, byť od něj natahující se Nešpor nebyl po centru Falty daleko. O šest minut později již konečně vystřelil González, byť jen vedle brány Jihočechů.

Krátce poté předvedl zajímavou individuální akci hostující Van Buren, jehož zastavil až zasahující Mandous. Ve 34. minutě ale přišel pro Budějovice velký malér. Talovierov zabránil Nešporovi ve skórování zápasnickým chvatem, za což sudí Machálek nejenže nařídil pro Sigmu penaltu, ale zároveň poslal Talovierova udělením červené karty do sprch. Pokutový kop pak s přehledem proměnil sám faulovaný Nešpor - 1:0.

Přestože Hanáci měli o jednoho muže navíc, po přestávce to na přesilovku moc nevypadalo. Fotbalová radost se z Androva stadionu poněkud vytratila. Za zmínku stojí snad až Houskova pumelice ze 73. minuty, která proletěla nad břevnem. O čtyři minuty později již byla Sigma potrestána za svoji pasivitu. Za obranu Olomouce si naběhl Jánošík a vyrovnal.

Vedení chtěl domácím ihned vrátit Falta, jehož pasem našel Zahradníček, ovšem zakončení olomouckého záložníka postrádalo razanci a brankář Dynama Vorel míč snadno lapil. Na víc už se zlomení Hanáci nezmohli. Vzkříšené Budějovice naopak natáhli šňůru neporazitelnosti na šest utkání.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 2:1

Góly: 25. Kamil Vacek, 73. Vojtěch Novák - 43. Zdeněk Folprecht

Příbramská bodová série skončila po čtyřech zápasech. Středočeši v minulých týdnech nabrali sebevědomí, ovšem v Ďolíčku si již vylámali zuby. Nad jejich síly byli domácí Bohemians, které k první výhře po čtyřech kolech dovedl talentovaný Vojtěch Novák.

Vody opatrného zápasu zůstávaly dlouho nerozčeřeny. Až ve 20. minutě zkusil štěstí z dálky Schumacher, příbramského brankáře Kočího ale donutil pouze k snadnému zákroku. Ve 25. minutě už bylo v Ďolíčku veseleji. Talentovaný Novák opět dokázal, jaký potenciál v něm dřímá, když v klíčové chvíli zrychlil akci Bohemky. Z jeho práce dále těžili přihrávající Hronek se skórujícím Vackem. Vršovičtí tak šli do vedení.

Jenže "Klokani" svůj náskok neudrželi ani do přestávky. Po půlhodině hry ještě hostující Tregler hlavičkoval po rohovém kopu nad břevno, ve 43. minutě už se ale jeho spoluhráč Folprecht šikovně prosadil po Cmiljanovićově autu přes několik protihráčů a střelou po zemi překonal domácího gólmana Le Gianga.

Po změně stran se obě mužstva chvíli rozkoukávala, až po hodině hry rozjel útočnou snahu domácích Nečas, po jehož akci střilel Hronek a Kočí měl co dělat, aby zabránil gólu. V 73. minutě už ale radosti Bohemians nezabránil. Květ se probil do pokutového území, Hronkův pokus sice Kočí znovu vyrazil, ovšem pouze k Novákovi, který z dorážky vsítil svoji druhou branku v ligové kariéře.

"Klokani" ale ještě neměli vyhráno. V 84. měl solidní příležitost na vyrovnání Antwi, jehož ke střele vybídl Rezek, ovšem ghanský hráč přestřelil Le Giangovu svatyni. Vzápětí se Le Giang blýskl proti Vaisovi, jemuž skvělým zásahem po centru od Nového vzal téměř jistý gól. Tři body tak přece jen zůstaly ve Vršovicích.

MFK Karviná - FK Jablonec 2:2

15.12.2020 14:00

Góly: 87. Roman Haša, 90. Roman Haša - 25. Ivan Schranz, 84. Martin Doležal

Jablonec už měl tři body téměř v kapse, nakonec ale z Karviné bere pouze remízu. Severočeši v posledních minutách prohospodařili dvoubrankový náskok a dovolili Slezanům v dechberoucím závěru vyrovnat.

Jako první zahrozili Severočeši. Schranz v páté minutě převzal přihrávku od Podaného a vytočil se ke střele, kterou musel vyrážet gólman MFK Bolek. Tři minuty poté přispěchala s útočnou akcí také Karviná. Ostrák si navedl míč do středu hřiště a svým pokusem protáhl brankáře Jablonce Hanuše. Následnou dorážku Mikuše zablokoval Podaný. V 19. minutě se šikovně uvolnil Bartošák, jeho ránu však na poslední chvíli srazil do zámezí Zelený.

Za dalších šest minut se již měnilo skóre. Schranz si při pasu od Považance pohlídal ofsajd a následně z křídla prostřelil Bolka, který pokus slovenského kanonýra poněkud lacině propustil za svá záda - 0:1. Po půlhodině hry si na centr Podaného od rohového praporku naskočil Martinec, Bolek ale jeho hlavičku doprostřed brány lapil. Těsně před pauzou měli hosté ještě jednu velkou šanci. Po nepovedené standardní situaci Karviné se dopředu hnal Pilař, jenž nakonec celou akci zakončil střelou těsně nad břevno.

Slezané po změně stran usilovali o vyrovnání skóre, dlouho si ale nemohli vypracovat pořádnou šanci. Až v 73. minutě si dlouhý míč za obranu zpracoval Papadopulos a donutil Hanuše k důležitému zákroku. Na následný rohový kop Qoseho si naskočil Šindelář, svou hlavičku ale poslal o fous vedle. V 82. minutě sklepl Haša balón pro Papadopulose, který ovšem zblízka nechal vyniknout Hanuše.

Následně se začaly dít velké věci. Nejprve znenadání udeřil Jablonec, když Podaný udržel míč v rohu hřiště, následně přihrál Hrubému, ten posunul na Doležala, jenž se uvolnil a střelou k tyči zvýšil náskok Severočechů. Jenže hotovo ještě nebylo. O tři minuty později napálil Bartošák po odvrácené standardní situaci břevno, načež balón hlavou do sítě uklidil Haša - 1:2.

Karviná se vzepjala k srdnatému finiši. Krátce po snížení sice fauloval mimo bránu Qose, ovšem v 90. minutě se po závaru znovu prosadil Haša, k němuž se šťastně odrazila meruna. Slovenský útočník neváhal a střelou mimo Hanušův dosah zajistil k velké radosti domácích dělbu bodů.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 1:3

Góly: 51. Jiří Klíma - 30. Dyjan Carlos De Azevedo, 41. Daniel Tetour, 90. David Buchta

Pamatujete na Tomáše Mičolu a Rudolfa Otepku? Právě tito dva dnes již bývalí ligoví fotbalisté byli do včerejška strůjci posledního vítězství ostravského Baníku v Mladé Boleslavi. To se psal rok 2008. A až po dlouhých dvanácti letech Slezané v automobilovém městě opět zvítězili.

Baník tak potvrdil vzestupnou tendenci a po čtvrté soutěžní výhře v řadě se posunul do první poloviny tabulky. Naopak Boleslav nadále hledá tvář a zůstává u chvostu ligového pelotonu. O tříbodový zisk Slezanů se svými trefami postarali Dyjan Carlos de Azevedo, Daniel Tetour a David Buchta.

Výčet zajímavých akcí na hřišti odstartovala v deváté minutě rána jako z děla hostujícího Stronatiho, která proletěla těsně vedle svatyně Boleslavi. Pět minut poté zahrozili též Středočeši, když hbitou střelu Fulneka po centru z levé strany vyrazil brankář Slezanů Laštůvka.Ve 22. minutě zase De Azevedo prověřil gólmana domácích Mikulce střelou na zadní tyč. Po následném rohovém kopu Fleišmana zakončoval nebezpečně Kaloč, balón ještě do sítě mohl dorazit Potočný, leč nestalo se tak.

Ostravanům se v Boleslavi tradičně nedaří, nicméně tentokrát šli do vedení jako první. Po půlhodině hry poslal Tetour přihrávku De Azevedovi, který měl na pravé straně mnoho prostoru. Brazilský šikula se uvolnil ke střele a levou nohou překonal marně se natahujícího Mikulce. Bezzubí domácí inkasovali do přestávky ještě jednou. Krásnou akci hostů rozjel Potočný, centr Filla srazil De Azevedo na Tetoura, jenž zblízka pohodlně zvýšil vedení svého celku.

Kouč Středočechů Jarolím zkraje druhé půle prostřídal a efekt v podobě oživení ofenzivy se dostavil v 51. minutě. Na Mazáňův pas z levé strany si naskočil Jiří Klíma, který hlavičkou do protipohybu zaskočil Laštůvku, jenž již nezabránil balónu v cestě za svá záda - 1:2. Dvoubrankový náskok si Baník mohl vzít o sedm minut později, jenže Zajíce zřejmě překvapil De Azevedův centr, načež se meruna od noh někdejšího útočníka Slovácka odrazila pouze do zámezí.

Domácí ve druhé pětačtyřicetiminutovce přece jen zabrali a ohrožovali těsný náskok Slezanů. Při jednom z protiútoků však mohl vedení hostů pojistit Tetour, jenže v koncovce ztroskotal na Mikulcovi. Místo toho mohl v 90. minutě vyrovnat Douděra, avšak jeho volej přeletěl Laštůvkovu svatyni. A tak přišla v nastaveném čase uklidňující branka z kopačky střídajícího Buchty.