Norští letci potřetí za sebou vyhráli soutěž družstev na MS

Planica
Aktualizováno

Norové jsou potřetí za sebou mistry světa v soutěži družstev v letech na lyžích. Posledním pokusem Halvora Egnera Graneruda porazili v Planici Němce, kteří si na premiérový týmový titul v letech musejí počkat. Bronz získali Poláci vedení českým trenérem Michalem Doležalem. Češi stejně jako předloni v Oberstdorfu tým pro nedělní závod neposkládali.

Norské kvarteto (zleva) Halvor Egner Granerud, Daniel-Andre Tande, Robert Johansson a Johann Andre Forfang oslavuje zisk titulu mistrů světa v letech na lyžích.

Němci se opírali o dva medailisty z individuálního závodu Karla Geigera a Markuse Eisenbichlera a po prvním kole vedli o 11,1 bodu před Norskem. Ve druhé polovině závodu se pořadí přelévalo a před závěrečnou sérií skoků měli navrch Němci.

Norům ale zajistil výhru stříbrný medailista ze sobotního závodu Granerud. Trenér mu nechal snížit lavičku o dvě okna a Nor to využil, když doplachtil na 234,5 metru. Šampion Geiger skákal stejně jako Granerud z desátého okna, ale nedostal se na požadovaných 228 metrů, aby z toho vytěžil bonus za snížený nájezd. Skočil o deset metrů méně než Granerud a Němci skončili druzí o více než 19 bodů.

Norové ovládli MS v letech popáté v historii, s Granerudem tým tvořili Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang a Robert Johansson. Tande a Forfang byli členy zlatých týmů už v letech 2016 a 2018.

Až šestou příčku tentokrát obsadili trojnásobní šampioni z Rakouska. Tradiční velmoc, která se v úvodu sezony potýká s koronavirem, doplatila mimo jiné na velký nezdar Timona-Pascala Kahofera. Ten v prvním kole skočil jen 129,5 metru.

Mistrovství světa v letech se kvůli koronaviru konalo se zpožděním a bez fanoušků. Původně se mělo o medaile bojovat v předešlé sezoně v polovině března.

Českým reprezentantům se na MS nedařilo. Filip Sakala, syn mistra světa v letech z Planice z roku 1994 Jaroslava Sakaly, byl diskvalifikován kvůli nevyhovující kombinéze v kvalifikaci po skoku, kterým by se stejně do závodu nedostal. Čestmír Kožíšek vypadl po 1. kole a skončil třiatřicátý.