BBV po 25 letech

Francouzi předčili Nory. Stíhačku ovládl Fillon Maillet, Krčmář byl sedmadvacátý

Byl to velký souboj mezi Francií a Norskem. Zástupci těchto biatlonových velmocí obsadili ve stíhacím závodě v rakouském Hochfilzenu hned prvních sedm míst. Lépe z duelu těžkých vah vyšla země galského kohouta, jelikož pro triumf si dojel Quentin Fillon Maillet. Nejlepší z Čechů byl v šestém individuálním závodě sezony Světového poháru Michal Krčmář, jenž si šanci na lepší umístění odstřelil na poslední položce. Do cíle dorazil sedmadvacátý.

Slavící Quentin Fillon Maillet
zdroj: ČTK/AP/ autor: Andreas Schaad

Nenašlo se jich ve startovním poli moc. Přesných střelců, kteří ve stíhačce na 12,5 kilometru v Hochfilzen trefili všech 20 terčů, bylo opravdu málo, a dokonce je bylo možné spočítat na prstech jedné ruky.

Rus Anton Babikov a tři Francouzi, Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet a Emilien Jacquelin.

Pro všechny to znamenalo posun výsledkovou tabulkou oproti sprintu. Pro Babikova dokonce o šestadvacet pozic. Hlavní pozornost ovšem byla upřena na poslední dva jmenované, jimž skvělá práce s malorážkou ve sněhových podmínkách přinesla boj o vítězství.

Tím, který si nakonec mohl po projetí cílovou páskou zapumpovat pěstí, se stal osmadvacetiletý Fillon Maillet, jenž do stíhačky vyrazil jako druhý s mankem 17 sekund na vítěze sprintu Johannese Daleho.

Do čela se ale dostal velice brzy, už na první ležce. Nor jednou chyboval, což se ukázalo jako rozhodující. Fillon Maillet si totiž uzmul vedoucí příčku a už ji do konce závodu nikomu nepustil.

Nor na něj ještě zle dotíral na druhé střelbě, jenže Francouz si pomohl přesnou a rychlou střelbou, díky které si dojel po čtvrté individuální vítězství ve Světovém poháru a potvrdil, že letošní seriál je extrémně vyrovnaný. Šestý závod, šestý vítěz.

Jacquelin, na startu šestý, se svému krajanovi na trati nejvíce přiblížil na necelých sedm sekund, ale docvaknout ho nedokázal. Naopak v závěrečném kole ztratil a cíli zaostal o 25 vteřin.

Třetí dorazil s odstupem 49,5 sekundy Dale, který v závodě oproti čistým Francouzům musel absolvovat tři sta metrů navíc za dvě chyby na střelnici. Lídr Světového poháru Johannes Thingnes Bö dojel čtvrtý.

V partě čistých střelců mohl být i Michal Krčmář, který startoval s číslem 31. Obě ležky i stojka mu vyšly skvěle a český reprezentant se posouval pořadím vzhůru. Jenže útok na lepší než sedmadvacáté místo zhatila poslední položka.

Rána číslo dvě a tři se nevešla do vyznačeného černého kolečka a dvě trestná kola ho srazily dolů. "Musím si to přiznat, vlezlo mi to do hlavy. Ztratil jsem koncentraci, zbytečně přemýšlel a odpálil jsem si to," řekl Krčmář České televizi.

Dalším dvě Čechům na startu se nevedlo. Ondřej Moravec minul pětkrát a skončil osmačtyřicátý. O místo hůře dopadl Jakub Štvrtecký, který musel hned na sedm trestných kol.

Jak stíhačka probíhala?

Ještě před startem dal všem závodníkům, a zejména servismanům zabrat nově napadaný sníh a týmy musely vymýšlet, jak nejlépe namazat, aby to jelo. První kilometry ale větší drama nenabízely. Jen s pětkou startující Švéd Sebastian Samuelsson si po kilometru v nepříjemné zatáčce ustlal. Po pár sekundách však pokračoval v jízdě.

Výraznější míchání pořadí přinesla až první ležka, v níž vedoucí Dale jednou minul a do čela se posunul bezchybný Fillon Maillet. Nor odjel jako druhý, ale na záda už mu dýchali také Jacquelin a Bö.

Z Čechů byl stoprocentní jen Krčmář. Naopak Moravec i Štvrtecký museli na jedno trestné kolo.

Fillon Maillet vyrazil do dalších kilometrů s náskokem necelých osmi sekund, jenže nenasadil nijak raketové tempo a na druhou ležku dorazil s Dalem přímo na zádech. Rychlou prací s malorážkou ale tlak Nora odrazil, a dokonce pomalu začal náskok zvyšovat před zmíněnou trojicí pronásledovatelů.

Krčmář sice při střelbě ani běhu rychlostní rekordy netrhal, držel si však přesnost. To se opět nedalo říct o duu Moravec, Štvrecký, které opět jednou minulo.

Střelba číslo tři, která byla první ve stoje, rozhodla o druhém místu, jelikož Jacquelin byl jediný bezchybný. Dale musel na jeden trestný okruh, Bö na dva, čehož využil Samuelsson, jenž se oklepal z pádu a posunul se na třetí místo.

Krčmář se po další výborné položce posunul už na šestnáctou pozici. Naopak trápení zbylých Čechů se ještě umocnilo, jelikož oba putovali na dvě trestná kola.

Na prvních dvou místech se od té doby nic nezměnilo. Zato poslední střelba uzmula bronz Samuelssonovi. Jeho dvě minely totiž daly šanci Dalemu, jenž své soupeře na trati dohnal a na střelnici ho čistou položkou přeskočil.

Krčmář dojel na poslední stojku jako osmnáctý ve skupině závodníků, jenže dvě chyby naději na ještě větší posun pořadím srazily a český reprezentant do závěrečného kola vyrážel až jako třicátý. V posledních stovkách metrů se ale ještě dostal na sedmadvacátou pozici.

Moravcovi se alespoň poslední položka povedla lépe a musel na jedno trestné kolo. Štvrtecký oproti tomu chyboval hned třikrát.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. Fillon Maillet 32:38,7, 2. Jacquelin (oba Fr.) -25,5 (0), 3. Dale -49,5 (2), 4. J.T. Bö (oba Nor.) -58,0 (3), 5. Claude (Fr.) -1:10,2 (3), 6. Laegreid -1:18,1 (1), 7. T. Bö (oba Nor.) -1:21,6 (3), 8. Eder (Rak.) -1:22,0 (1), 9. Guigonnat (Fr.) -1:23,0 (0), 10. Samuelsson (Švéd.) -1:37,2 (2), ...27. Krčmář -2:34,9 (2), 48. Moravec -4:55,4 (5), 49. Štvrtecký (všichni ČR) -4:58,9 (7).

Průběžné pořadí SP (po 6 z 26 závodů): 1. J.T. Bö 296 b., 2. Samuelsson 246, 3. Fillon Maillet 237, 4. Dale 222, 5. Laegreid 215, 6. T. Bö 210, ...17. Krčmář 131, 24. Moravec 93, 66. Krupčík (ČR) 1.