V superobřím slalomu ve Val d'Isere si nejlépe vedl Caviziel, ve Světovém poháru slavil poprvé

Úvodní superobří slalom lyžařů v sezoně vyhrál v chumelenici ve Val d'Isere Mauro Caviezel. I když dvaatřicetiletý Švýcar obhajuje malý křišťálový glóbus, dočkal se ve Světovém poháru prvního vítězství. Druhý obří slalom v této sezoně ovládla Italka Marta Bassinová, která v Courchevelu navázala na říjnový triumf v Söldenu a vybojovala třetí vítězství v kariéře.

Tento článek je více než rok starý.

Val d'Isere (Aktualizováno: 15:12 12. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mauro Caviezel

Mauro Caviezel | Zdroj: Reuters

Caviezel v těžkých podmínkách a špatné viditelnosti porazil o desetinu sekundy Adriana Smisetha Sejersteda z Norska, třetí Rakušan Christian Walder měl půlsekundovou ztrátu. Oba se v sobotu dočkali prvního pódiového umístění v kariéře.

Caviezel už měl medailí deset, ale na zlato čekal. „Ty řeči, že jsem vyhrál glóbus bez jediného vítězství, mě moc netrápily. Je to pokaždé o setiny. Ale když to klapne i s výhrou, o to je všechno hezčí,“ řekl švýcarský lyžař.

V čele Světového poháru se osamostatnil díky sobotnímu 7. místu Francouz Alexis Pinturault. Češi mezi 58 startujícími nebyli. V neděli je ve Val d'Isere na programu první sjezd.

Ženám vládla Bassinová

Italka Bassinová se ve francouzském středisku nejlépe vypořádala se sněžením a mlhou a zvítězila s náskokem 46 setin před švédskou soupeřkou Sarou Hectorovou. Třetí skončila slovenská mistryně světa Petra Vlhová, jež neudržela vedení po prvním kole. „Byly opravdu těžké podmínky. Tohle byl závod, při kterém se člověk necítí dobře,“ konstatovala vítězka.

Vedoucí lyžařka celkového pořadí SP Vlhová útočila v pátém závodě sezony na čtvrté prvenství. Na slalomy speciál v Levi i paralelní variantu v Lech/Zürsu nakonec nenavázala, ale i pátý start proměnila v pódiové umístění, protože zopakovala výsledek ze Söldenu. S Bassinovou prohrála o 59 setin, ale dál s převahou vede pořadí SP.

„Všechno jsem ztratila ve střední pasáži, ale třetí místo taky není špatné. Bylo jasné, že vyhraje ten, kdo víc zariskuje,“ řekla Vlhová.

Hectorová se vyhoupla na druhé místo z průběžného čtvrtého a ze stupňů vítězů odsunula americkou hvězdu Mikaelu Shiffrinovou. Olympijskou šampionku dělil na čtvrtém místě od vítězky propastný rozdíl 1,70 sekundy.

V prvním kole se jako poslední vydala na trať se startovním číslem 69 česká reprezentantka Tereza Kmochová, vítězka loňské deaflympiády ztratila na nejrychlejší více než deset sekund a uzavřela výsledkovou listinu na 65. místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít