Juliš znovu zdeptal Celtic a Sparta slaví další výhru. Liberec podlehl Hoffenheimu

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 11. 2020 20:57
Fotbalisté Sparty porazili v Evropské lize Celtic i podruhé 4:1 a vrátili se do hry o postup ze skupiny. O domácím vítězství letenského celku rozhodl dvěma góly Lukáš Juliš, který navázal na hattrick z prvního duelu v Glasgowě. Liberec prohrál s Hoffenheimem 0:2, vítězný gól dal v 77. minutě Baumgartner. Pojistku přidal soupeř v závěru z penalty.
Lukáš Juliš slaví gól v zápase Evropské ligy Sparta - Celtic Glasgow
Lukáš Juliš slaví gól v zápase Evropské ligy Sparta - Celtic Glasgow | Foto: Reuters

Sparta po dvou porážkách v české lize nastoupila s několika změnami v sestavě. Vypadli brankář Heča, stoper Lischka a záložník Plavšič. V základu se naopak objevili gólman Nita, Trávník a především uzdravený obránce Hancko, se kterým v tříčlenné obraně nastoupili Pavelka s Plechatým.

Domácí měli od začátku navrch, ale jako první se z ojedinělé šance prosadil Celtic. V 15. minutě dostal míč do běhu Édouard, uvolnil se přes Hancka a zamířil přesně k tyči. Sparta poté soupeře zatlačila a slovenský obránce v 26. minutě zaváhání odčinil, když po rohu vyrovnal.

O dvanáct minut později už Sparta vedla. Brankář Bain i obránci Celticu podcenili Dočkalovu přihrávku, ke které se dostal volný Juliš a bez problémů skóroval. Domácí navíc neměli daleko ke třetímu gólu, ale Krejčí mladší v nastavení po Dočkalovu přímém kopu hlavičkoval pouze do tyče.

Po přestávce však Sparta zcela vypadla z role, převahu převzali hosté a nebyli daleko od vyrovnání. V 48. minutě musel Nita vytáhnout skvělý zákrok po Édouardovu přímém kopu. Po hodině hry zase letenský gólman vychytal útočníka Celticu i podruhé, tentokrát po střele zblízka.

Sparta se ve druhém poločase dostala do první šance až v 80. minutě a hned z toho byl třetí gól. Karlsson po brejku našel centrem rozběhnutého Juliše, jenž se z malého vápna nemýlil. Sparťanský útočník navázal na tři týdny starý hattrick z Glasgow, kterým přispěl k výhře 4:1. Tu Pražané po Plavšičově akci v nastavení zopakovali i doma.

Letenským k návratu do boje o postup pomohl i výsledek druhého utkání, v němž Lille remizovalo 1:1 s AC Milán. Spartě tak patří s šesti body třetí místo s minimální ztrátou na první dvě postupové příčky. Na první Lille, na jehož hřišti se představí za týden, ztrácí dva body. Za druhým AC Milán zaostávají Pražané o bod. Celtic je s jedním bodem poslední.

Liberec hrál tentokrát vyrovnanou partii

Severočeši německému celku nedokázali oplatit tři týdny starou porážku 0:5 z úvodního vzájemného duelu, v němž kvůli koronaviru postrádali až 15 hráčů. Hoffenheimu opět chyběl zraněný český obránce Pavel Kadeřábek.

Liberec na rozdíl od úvodního vzájemného duelu v Německu už mohl nasadit uzdravené opory. Na lavičku Slovanu se také vrátil trenér Hoftych, který při pátečním ligovém derby s Jabloncem scházel kvůli úmrtí v rodině. Liberecký kouč vsadil na rozestavení s pěti obránci, jeho protějšek Hoeness dal šanci několika hráčům, kteří nepatří do základní sestavy.

Severočeši vstoupili do utkání aktivně. Po deseti minutách sice začal přebírat iniciativu favorit, ale domácí dobře bránili a v první polovině úvodního dějství nepouštěli soupeře do šancí. Až po půlhodině po rohovém kopu dorážel Baumgartner a libereckého brankáře Nguyena zachránila tyč. Minutu před pauzou pak domácí gólman vytáhl Klaussovu hlavičku.

V 52. minutě Nguyen nedosáhl na centr, ale balon odkopl Jugas. V 71. minutě po standardce nacentroval Koscelník a na zadní tyči promáchl v těžké pozici Chaluš.

Hoffenheimu, který rovněž postihl koronavirus a v reprezentační pauze dokonce musel do karantény, se příliš nedařilo. Přesto nakonec 12. tým bundesligy otevřel skóre. Bogardeho centr v 77. minutě si ve vápně zpracoval Baumgartner a přes Nguyenovy rukavice dostal míč do sítě.

Liberec si po inkasované brance vytvořil chvilkový tlak. V 85. minutě střídající Rabušic z úhlu napálil gólmana hostů a následnou Marovu dorážku zblokoval Nuhu.

Na opačné straně střídající Bebou vystřelil s tečí těsně vedle. Po následném rohu zahrál rukou ve vápně Mara a střídající kanonýr Kramarič z penalty z 89. minutě nezaváhal.

Liberec utrpěl ve skupině třetí prohru po sobě a na třetím místě tabulky má tři body za úvodní vítězství nad Gentem, na jehož půdě se představí za týden. Na druhou Crvenou zvezdu ztrácí Slovan dvě kola před koncem šest bodů, a protože v Bělehradě utrpěl debakl 1:5, má už jen teoretickou šanci na postup.

Do vyřazovací fáze projdou dva celky, Hoffenheim si už účast v jarních bojích po dnešním vítězství zajistil. Slovan hraje v pohárech skupinu popáté v historii a postoupil jen v ročníku 2013/14.

4. kolo základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Celtic Glasgow 4:1 (2:1)

Branky: 38. a 80. Juliš, 27. Hancko, 90.+4 Plavšič - 15. Édouard. Rozhodčí: Stieler - Pickel, Schaal (všichni Něm.). ŽK: Vindheim, Krejčí II, Souček (všichni Sparta). Bez diváků.

Sparta: Nita - Plechatý, Pavelka, Hancko (67. Souček) - Vindheim, Trávník (76. Krejčí I), Dočkal, Krejčí II, Hanousek - Juliš (86. Minčev), Karlsson (86. Plavšič). Trenér: Kotal.

Celtic: Bain - Elhamed, Jullien, Ajer, Laxalt - Christie, Brown (66. Rogic), Ntcham, McGregor, Elyounoussi - Édouard (82. Klimala). Trenér: Lennon.

Lille - AC Milán 1:1 (0:0)

Branky: 65. Bamba - 46. Castillejo.

Lille: Maignan - Pied (79. Djaló), Fonte, Botman, Mandava - Araújo (75. Lihadji), Xeka (63. Soumaré), André, Bamba - David, Yazici (63. Ikoné). Trenér: Galtier.

Milán: G. Donnarumma - Dalot, Gabbia, Kjaer, Hernández - Hauge (77. Krunič), Tonali, Binnásir - Castillejo, Calhanoglu (61. Díaz), Rebič (61. Colombo). Trenér: Pioli.

1. Lille 4 2 2 0 10:4 8
2. AC Milán 4 2 1 1 7:5 7
3. Sparta Praha 4 2 0 2 9:9 6
4. Celtic Glasgow 4 0 1 3 5:13 1

4. kolo základní skupiny L fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - TSG 1899 Hoffenheim 0:2 (0:0)

Branky: 77. Baumgartner, 89. Kramarič z pen. Rozhodčí: Brisard - Pages, Debart (všichni Fr.). ŽK: Mikula, Mara, Koscelník - Bogarde, Gačinovič, Nordtveit, Skov. Bez diváků.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Jugas, Chaluš (83. Rondič), Mikula - Pešek (84. Matoušek), Sadílek, Mara (90. Beran), Mosquera - Hilál (70. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Hoffenheim: Baumann - Bogarde, Nuhu, Nordtveit, Sessegnon (46. Skov) - Rudy (61. Bebou) - Gačinovič, Grillitsch (78. Samassékou), Baumgartner (78. Geiger) - Beier (61. Kramarič), Klauss. Trenér: Hoeness.

Gent - Crvena zvezda Bělehrad 0:2 (0:1)

Branky: 2. N. Petrovič, 58. Milunovič.

Gent: Bolat - Hanche-Olsen, Ngadeu, Fortuna - Botaka (46. Castro-Montes), Dorsch, Owusu (58. Odjidja-Ofoe), Kums (85. George), Mohammadí - Bezus - Bukari (66. Niangbo). Trenér: De Decker.

CZ: Borjan - Gajič, Pankov, Milunovič, Degenek - N. Petrovič (72. Erakovič) - Vukanovič (88. Radulovič), Ivanič, Nikolič, El Fardou Ben (72. Spiridonovič) - Falcinelli (88. Boakye). Trenér: Stankovič.

1. Hoffenheim 4 4 0 0 13:1 12
2. CZ Bělehrad 4 3 0 1 9:4 9