Lyžování ČR 2024

Vlhová připisuje další vítězství. Češky v paralelním obřím slalomu neprošly kvalifikací

České sjezdařky neprošly v paralelním obřím slalomu Světového poháru v rakouském Lech/Zürs kvalifikací. Martina Dubovská obsadila 33. pozici, Ester Ledecká skončila 44. Mezi finálovou šestnáctku se tak nedostaly a nepřipsaly si zároveň ani body do hodnocení SP. Závod vyhrála slovenská hvězda Petra Vlhová.

Petra Vlhová (vpravo) v souboji s Federicou Brignoneovou
zdroj: ČTK/AP autor: Giovanni Auletta

"Postavení trati je velmi jednoduché, nejlepší lyžařky nemohou ukázat, co umí, a výsledky byly v první kvalifikační polovině hodně vyrovnané. Začátek měla Ester dobrý, pak ale trochu zaspala a začala nestíhat," řekl trenér Ledecké Tomáš Bank v rozhovoru pro ČT sport.

"Neměli jsme moc času to natrénovat, ale s tím, co jsem měla, je to dobrý výkon," řekla Ledecká, která v minulých dnech pilovala na lyžích rychlostní disciplíny a jezdila i na snowboardu. "Dojem mám skvělý. Bavilo mě to, je to zas něco jiného a jsem ráda, že mám novou zkušenost," dodala.

Kvalifikaci vyhrála Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, favorizovaná Slovenka Petra Vlhová postoupila jako třetí. Svůj rychlý čas poté potvrdila i ve finále. O vítězství svedla souboj s Paulou Moltzanovou ze Spojených států, která ale v závěru druhé jízdy spadla a o vítězce tak bylo jasno. Bronz získala Laura Gutová-Behramiová.

Dubovská zvládla obě jízdy relativně bez problému, ale výsledný čas 47,70 sekundy na postup ani body nestačil. Ledecká v první jízdě v modré trati ztratila ve spodní části, ve druhé v červené jela o něco lépe a v součtu dosáhla času 48,04.

Po krátkém odpočinku se Ledecká začne chystat na dva superobří slalomy, které se ve švýcarském Svatém Mořici pojedou o víkendu 5. a 6. prosince. "Zkoušíme najít pěkný kopec, nejlepší alternativu, která by se podobala Svatému Mořici, abych si mohla vyzkoušet horizonty, které jsou tam dost zákeřné."

V pátek pojedou v Itálii paralelní závod muži a na startu bude i Kryštof Krýzl. "Chci to tam poslat. Sám jsem zvědavý, ale vypadá to, že forma je. Cítím se o. k. a zabodovat by bylo dobré," řekl Krýzl.

Ten podobný formát závodu okusil naposledy před deseti lety v Garmisch-Partenkirchenu. Společně s Ondřejem Bankem, Šárkou Strachovou a Lucií Pešánovou Hrstkovou tehdy senzačně ovládli týmový závod.

SP ve sjezdovém lyžování v Lech/Zürs (Rakousko):

Ženy - paralelní obří slalom: 1. Vlhová (SR), 2. Moltzanová (USA), 3. Gutová-Behramiová (Švýc.), 4. Hectorová (Švéd.), 5. Bassinová (It.), 6. Stjernesundová (Nor.), 7. Brignoneová (It.), 8. Mörzingerová (Rak.), 9. Gasienicová-Danielová (Pol.), 10. Jelinková (Niz.), ...33. Dubovská, 44. Ledecká (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 34 závodů): 1. Vlhová 360, 2. Gisinová (Švýc.) 175, 3. Bassinová 158, 4. Liensbergerová (Rak.) 135, 5. Shiffrinová (USA) 125, 6. Brignoneová 123, ...19. Dubovská 48, 44. Ledecká 11.