Řecko - Česko 0:2. Lvíčata vyhrála klíčový zápas, pomohla penalta

Autor: iSport.cz, ČTK
6
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Česká fotbalová reprezentace do 21 let zakončila kvalifikaci mistrovství Evropy vydřeným vítězstvím 2:0 v Řecku a udržela šanci na postup. První gól dal z penalty Pavel Bucha, výhru potvrdil v závěru Václav Drchal.

Výběr trenéra Karla Krejčího drží první postupové místo se ziskem 21 bodů. Druhé Skotsko zaostává o tři body, ale má zápas k dobru a navíc lepší vzájemnou bilanci, která rozhoduje při bodové rovnosti. Češi mají po dnešku alespoň jistotu druhého místa, ze kterého na šampionát projde pět nejlepších týmů z devíti skupin.

Češi sice po přerušení českých soutěží kvůli koronaviru téměř měsíc nehráli, ale přesto měli od začátku jasně navrch. Z převahy ale v prvním poločase vytěžili jen dvě šance. V 36. minutě v dobré pozici přestřelil Matoušek a stejně dopadl v závěru Havelka.

Nervózně hrající domácí navíc v 41. minutě posadili soupeře na koně zbytečným vyloučením. Lymperakis nejprve ostrým skluzem zajel do Holíka, poté mu navíc šlápl na nohu a od rozhodčího dostal červenou kartu. Řekové tak stejně jako v prvním v prvním utkání, ve kterém dostal červenou už ve 24. minutě Dimitriu, dohrávali v oslabení.

Lvíčata vyhrála v Řecku 2:0

Trenér Krejčí na početní výhodu zareagoval dvojicí střídání a místo Havelky s Plechatým poslal na hřiště Granečného s Ostrákem. Češi okamžitě soupeře zatlačili, ale dlouho se nedokázali prosadit a pomohla jim až opakovaná penalta v 68. minutě po zákroku Apostolakise na Granečného.

K pokutovému kopu se postavil Šašinka, ale Siampanis si s jeho pokusem poradil. Protože ale předčasně opustil brankovou čáru, nařídil rozhodčí opakovaní penalty a Bucha poslal Čechy do vedení. Další velkou šanci poté zahodil Šašinka a s dalekonosnou střelou z dálky neuspěl Granečný.

V závěru se domácí sice oklepali, ale Češi příliš velké drama nepřipustili. Po brejku našel Vaníček rozběhnutého Drchala, který se sám před brankářem nemýlil. Krejčího výběr tak zakončil kvalifikaci s bilancí šesti výher, tří remíz a jediné porážky a k postupu z prvního místa musí v úterý doufat ve ztrátu Skotska právě v Řecku.

Domácí:

Hosté: 68. Bucha, 90+1. Drchal

Domácí: Siampanis – Apostolakis, Evangelou (C), Diamantis, Katranis – Bouzoukis (46. Tsiggaras), Tsingaras (72. Boto), Balogiannis (46. Papanikolaou) – Lymperakis, Koutsias (57. Kampetsis), Vrousai (80. Machairas)

Hosté: Jedlička – Zima, Krejčí (C), Plechatý (46. Ostrák) – Holík, Havelka (46. Granečný), Janošek, Matoušek (65. Vaníček) – Bucha – Lingr (89. Klíma), Šašinka (77. Drchal)

Řecko - ČR 0:2 (0:0)

Branky: 68. Bucha z pen., 90.+1 Drchal. Rozhodčí: Jaccottet - Jobin, Hirzel (všichni Švýc.). ŽK: Diamantis - Plechatý, Krejčí, Ostrák. ČK: 42. Lymperakis (Řec.). Bez diváků.

Sestavy:

Řecko: Siampanis - Apostolakis, Evangelu, Diamantis, Katranis - Buzukis (46. Tsiggaras), Tsingaras (72. Botos), Balojannis (46. Papanikolau) - Lymperakis, Kutsias (57. Kampetsis), Vrusai (80. Machairas). Trenér: Gumas.

ČR: Jedlička - Zima, Krejčí, Plechatý (46. Ostrák) - Holík, Havelka (46. Granečný), Janošek, Matoušek (65. Vaníček) - Lingr (89. Klíma), Bucha, Šašinka (77. Drchal). Trenér: Krejčí.

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.