Skvělý Štybar! Ve 14. etapě Vuelty skončil třetí

Necelé dva týdny po etapovém triumfu Josefa Černého na Giru d´Italia, útočil na vítězství na dalším slavném závodu další český cyklista. Zdeněk Štybar obsadil třetí místo ve 14. etapě Vuelty, která po 204,7 km skončila v Ourense spurtem skupiny uprchlíků do kopce. Zvítězil Belgičan Tim Wellens, v čele průběžného pořadí zůstal Slovinec Primož Roglič.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Zdeněk Štybar bojoval ve 14. etapě Vuelty o triumf!Video: sntv

Čtyřiatřicetiletý Štybar strávil v úniku většinu etapy, jež svým zvlněným profilem s několika stoupáními seděla jeho klasikářským schopnostem. V závěrečném technickém spurtu českého jezdce zavřel u bariéry Španěl Marc Soler a Štybarovi mezitím o několik metrů ujeli Wellens a Kanaďan Michael Woods. Bývalý mistr světa v cyklokrosu tak zopakoval třetí místo z 19. etapy na loňském ročníku Vuelty.

"Jsem zklamaný, ale zároveň spokojený se svou formou a stupni vítězů v tak těžkém finiši. Poslední kilometry byly hodně taktické a bohužel jsem byl 400-500 metrů před cílem zablokovaný a přišel jsem tam o šanci bojovat o vítězství," řekl Štybar na týmovém webu.

Primož Roglič na trati časovky na cyklistické Vueltě.

Peloton dojel do cíle s odstupem 3:44 minuty se všemi favority. V čele průběžného pořadí změny nenastaly, po výhře v úterní časovce vede stále obhájce titulu Roglič o 39 sekund před Richardem Carapazem a 47 sekund před Britem Hughem Carthym. "Byla to poměrně rychlá a těžká etapa až do cíle. Ale pro nás to byl dobrý den," uvedl Roglič.

Ekvádorský cyklista Richard Carapaz.

Štybarovi dnes těsně nevyšel útok na etapové vítězství, kterým by mohl napodobit nedávný úspěch Josefa Černého na Giru d'Italia a svůj vlastní z Vuelty v roce 2013. Člen týmu Deceuninck-Quick Step byl v úniku zhruba 160 kilometrů v dlouho sedmičlenné skupině, jež se v závěrečných dvaceti kilometrech zredukovala na šest jezdců.

Asi 14 km před cílem se Štybarovi ve sjezdu podařilo šestici roztrhat a ujel společně se Solerem, později se k nim připojil Wellens. Zdálo se, že o etapovém vítězství se bude rozhodovat mezi tímto triem, ale nakonec je kilometr před páskou dojela druhá trojice, z níž se ještě prosadil na druhé místo Woods.

Peloton Vuelty v akci.

"Bylo to hodně intenzivní hned od startu. Ve sjezdu se mi podařilo vytvořit tlak na skupinu a stáhl jsem s sebou další dva jezdce, ale bohužel nás dojeli těsně před 'flamme rouge', což byla opravdu škoda," litoval Štybar dostižení těsně před cedulí označující poslední kilometr.

"Věděl jsem, že mi dnešní etapa bude sedět. Nakonec to skončilo dokonale, ale nebylo to jednoduché. Už dostat se do úniku bylo hodně náročné a všichni mí soupeři byli hodně silní," uvedl vítěz Wellens z týmu Lotto Soudal, jenž už na letošní Vueltě vyhrál 5. etapu.

Zvlněný profil s vrchařskými prémiemi třetí kategorie nabídne i čtvrteční 15. etapa, jež vede mezi městy Mos a Puebla de Sanabria a měří 230,8 km. Závod, kvůli nahuštěnému kalendáři zkrácený na 18 etap, skončí v neděli v Madridu.