Magazín EURO 2024

Černého životní jízda. Český cyklista vyhrál zkrácenou etapu Gira

Životní výkon. Josef Černý vyhrál z úniku devatenáctou etapu Giro d'Italia, která byla kvůli protestu závodníků zkrácena na polovinu. Český cyklista se ze skupiny uprchlíků utrhl 23 kilometrů před finišem a po osmi letech navázal na etapový úspěch Romana Kreuzigera.

Josef Černý
zdroj: ČTK/AP autor: Marco Alpozzi

Jedinými třemi českými cyklisty, kteří dokázali vyhrát etapu Giro d'Italia, byli dosud Ján Svorada, Jan Hruška a Roman Kreuziger. Až do devatenácté etapy letošního ročníku, kdy z úniku zvítězil Josef Černý. Osm let poté, co Kreuziger ovládl výstup na Alpe di Pampeago, slaví česká cyklistika nový velký úspěch.

Černý nastoupil třiadvacet kilometrů před finišem a jeho náskok narostl na půlminutu. Závodník týmu CCC prokázal, že patří v současnosti k nejlepším časovkářům (v posledním testu proti chronometru dojel pátý), a svůj náskok udržel až do cíle. Marně jej stíhala pětičlenná skupina s rekordmanem v hodinovce Victorem Campenaertsem.

V cíli vyhrál o osmnáct vteřin. "Všechno se to seběhlo hrozně rychle, nemůžu tomu uvěřit. Úžasný pocit. Začal jsem tomu věřit tak 500 metrů před cílem, do té doby jsem tomu moc nevěřil," říkal šťastný cyklista po skončení etapy.

Organizátoři byli po protestu závodníků donuceni k výraznému zkrácení etapy, a to na polovinu. Místo původních 258 kilometrů se jelo jen 124,5 kilometru, cyklisté byli k místu startu dopraveni autobusy. Šéf organizátorů Mauro Vegni ze společnosti RCS byl krokem pelotonu notně rozezlen a slíbil, že bude po skončení Gira požadovat finanční náhradu.

Černý vyhrál z úniku 19. etapu Gira

Jak etapa probíhala?

Zkrácený den vyzýval k úniku, neboť takto krátkou etapu bylo pro peloton složité kontrolovat. Potvrdilo se to. Dopředu vyrazila čtrnáctičlenná skupina, v níž nechyběl ani Josef Černý. Pátý muž z individuální časovky měl za parťáky třeba Victora Campenaertse, vítěze jedné z letošních etap Alexe Dowsetta či belgického matadora Ilju Keisseho.

Únik se vydala stíhat stáj Bora-hansgrohe, za níž Peter Sagan stále nevzdával pokus o vítězství v bodovací soutěži. Německý tým stlačil své manko až na hranici třiceti vteřin, ale dál se nedostal a 55 kilometrů před finišem svou snahu ukončil. Bylo tak jasné, že vítězem se stane jeden ze čtrnácti závodníků, kteří se v dešti pohybovali před pelotonem.

Skupina spolupracovala až do doby, kdy do finiše chybělo třicet kilometrů. Pak začaly nástupy, na které Černý reagoval s klidem, než se sám zvedl a utrhl se všem. Závodník stáje CCC zapnul svůj časovkářský motor a jeho náskok zvolna rostl k hranici půl minuty. Nepomohlo, že jej stíhal další vynikající časovkář Campenaerts. Černý dorazil sám až do cíle a mohl začít slavit

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 19. etapa (Abbiategrasso - Asti, 124,5 km):

1. Černý (ČR/CCC) -2:30:40, 2. Campenaerts (Belg./NTT) -18, 3. Mosca (It./Trek-Segafredo), 4. Clarke (Austr./EF Pro Cycling), 5. Keisse (Belg./Deceuninck-Quick Step), 6. Armée (Belg./Lotto-Soudal) všichni -26, 7. Torres (Šp./Movistar), 8. Pellaud (Švýc./Androni Giocattoli-Sidermec), 9. Carboni (It./Bardiani-CSF Faizane), 10. Dowsett (Brit./Israel Start-Up Nation) všichni -1:10.

Průběžné pořadí: 1. Kelderman (Niz./Sunweb) 80:29:19, 2. Hindley (Austr./Sunweb) -12, 3. Geoghegan Hart (Brit./Ineos Grenadiers) -15, 4. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -1:19, 5. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step) -2:16, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -3:59, 7. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -5:40, 8. V. Nibali (It./Trek-Segafredo) -5:47, 9. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) -6:46, 10. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -7:28, ...78. Černý -3:30:17.