Ostatní soutěže

Autosport.cz

Vychází magazín Rally 8/2020

23. října 2020 • 08:00

Aktuální číslo oblíbeného specializovaného magazínu o automobilových soutěžích - Rally se konečně opět může věnovat dalším odjetým soutěžím v letošní sezóně, ale jako tradičně v něm naleznete také řadu dalších témat. O čem se v něm můžete dočíst tentokrát?

Invelt Rally Pačejov - Přišel. Viděl. Zvítězil.

Tak by se dalo popsat tažení Jana Kopeckého na Invelt Rally Pačejov 2020. V Pačejově měl na kontě do letoška pouhý jediný start, a to ve své premiérové sezoně v rally v roce 2001. Letos přidal druhý start a rovnou vyhrál 11 ze 14 rychlostních zkoušek. Vedení se ujal hned v úvodu a až do cíle ho nikomu ani nepůjčil. Po precizním výkonu Jan Kopecký zaslouženě zvítězil a vrátil se do boje o titul vítěze českého šampionátu.

Škoda 2021 - Větší podpora pro dealerské týmy Škoda

V příštím roce se chce značka ještě více prezentovat v Mistrovství ČR v rally prostřednictvím tzv. dealerských týmů, které startují s mladoboleslavskými speciály Škoda Fabia Rally2 a Rally2 evo. Větší prezentace značky znamená i větší podporu ze strany importéra Škoda Auto Česká republika.

Peugeot Rally Cup CZ

Populární seriál Peugeot Rally Cup CZ pokračuje čtvrtým ročníkem.

Rallye Otava Katovice se uskutečnila sedmkrát

Mezi nejmenší centra českých soutěží patřily několik let jihočeské Katovice u Strakonic. Celkem se tam závodilo sedmkrát.

Futures Contproduct Rally Morava - V podhůří Jeseníků vládnou Odložilík s Turečkem

Změna názvu šternberské soutěže nic nezměnila na dominanci Romana Odložilíka na náročných tratích v okolí města hodinek. Po čtyřech vítězstvích v rámci Rally Jeseníky se zkušený pilot dočkal prvenství i na premiérovém ročníku Futures Contproduct Rally Morava, když společně se spolujezdcem Martinem Turečkem v závěru těsně odolal mohutnému finiši dvou mladíků, Adama Březíka a Martina Semeráda.

Jan Dohnal + Renault Clio S1600 - Zpátky na vítězné vlně

Speciál Renault Clio Super 1600 (karoserie 18) už v minulosti posbíral na českých tratích hodně titulů a pohárů. A díky Janu Dohnalovi není tento výčet u konce...

Robert Adolf - Z plaveckého bazénu do rally

Do širší soutěžní špičky se po téměř dvouleté přestávce vrátil Robert Adolf. Cesta přerovského rodáka z bazénu vodního póla do rally byla poněkud netradiční.

Zuzana Plšková - „Žiju si svůj sen“

Relativně novou tváří v prostředí českého rallysportu je Zuzana Plšková. Na místo spolujezdkyně však usedá už sedmou sezonu, debutovala už na Mikulášské rally 2014. Dcera bývalého soutěžáka Jiřího Plška má aktuálně na svém kontě tři desítky startů. Fryštáckou spolujezdkyni letos vídáme ve vozech Peugeot 208 R2 vedle Martina Narovce a Slováka Filipa Šipoše.

Jan Krečman „70“ - Spolujezdecká legenda z Hrádku nad Nisou

Jana Krečmana asi není nutné příznivcům automobilových rally představovat. Legendární spolujezdec, jehož nejúspěšnější období je spojeno s dalším velikánem českých soutěží Ladislavem Křečkem, však začínal jako jezdec za volantem Škody 100 v oblastních soutěžích s navigátorem Václavem Kalfeřtem. Jejich první soutěží byla Rallye Klíč v okolí Nového Boru v roce 1976.

Břetislav Enge

Vzpomínka na Břetislava Engeho, jenž patří bezesporu k největším legendám českého automobilového sportu.

Opel Corsa Rally4

Značka Opel si i po převzetí koncernem PSA zachovala vlastní sportovní identitu. Na oblíbený a úspěšný Opel Adam R2 navazuje nový Opel Corsa Rally4.

ERC: Rally Fafe Montelongo - Strhující bitva o vítězství

I když Alexej Lukjaňuk vedl od startu až do cíle, v závěru se o umístění na stupních vítězů strhla dramatická bitva. První tři jezdce dělilo v cíli necelých pět sekund. Díky dvojnásobné smůle mladého Olivera Solberga si ruský mistr Evropy z roku 2018 upevnil pozici na čele. V juniorech zvítězil celkově čtvrtý Grégoire Munster, jediný český jezdec Erik Cais dojel na skvělé třetí příčce.

Erik Cais - Úspěšná dvoutýdenní zahraniční šňůra

Jediný český reprezentant v seriálu ERC Erik Cais obsadil na třetí soutěži mistrovství Evropy Rally Fafe Montelongo bronzovou příčku mezi juniory. Po brzkém odstoupení v Římě a páté příčce v Lotyšsku slavila posádka Cais–Žáková s Fiestou Rally2 týmu Orsák Rallysport první úspěch. Navíc se tým Yacco ACCR po cestě z Portugalska zastavil na regionální soutěži v italských Dolomitech, kde jednadvacetiletý mladík dosáhl na své první vítězství v kariéře.

RallyLegend 2020 - Koronaviru navzdory

Letos se v Evropě nekonal žádný z divácky velmi populárních automobilových revivalových festivalů jako Eifel, Goodwood nebo Austrian Legend. S jedinou výjimkou. Podzimní Rallylegendy v San Marinu sice provázela četná opatření, ale adrenalinová akce se konala v obvyklém čtyřdenním formátu včetně všech diváckých atrakcí. Pořadatele přijel v těžkých časech podpořit i prezident FIA Jean Todt.

Opel Corsa Rally4 - Německé dvojče

Němečtí fanoušci rally si mohou oddechnout. Značka Opel si i po převzetí koncernem PSA zachovala vlastní sportovní identitu. Na oblíbený a úspěšný Opel Adam R2 navazuje nový Opel Corsa Rally4. Ovšem s francouzskou pohonnou jednotkou i převodovým ústrojím. Na soutěžních tratích se objeví, stejně jako elektrická verze Corsa­‑e Rally v příští sezoně.

WRC: Rally Turkey - Evansova chytrost předčila rychlost

Posádka Toyoty Elfyn Evans - Scott Martin vybojovala v Turecku druhé letošní vítězství, které velšského jezdce posunulo do čela světového šampionátu. Další příčky obsadily tovární hyundaie Thierryho Neuvilla a Sébastiena Loeba.

Rajdy: Seb Loeb stojí před novou výzvou

Sébastien Loeb po dvouletém angažmá končí své působení v týmu Hyundai Motorsport. Poslední soutěží pro něj byla Turecká rally, kde po výborném výkonu skončil na 3. místě. Poté spatřila světlo světa zpráva, že v novém týmu Bahrain Raid Xtreme doplní pro Dakar 2021 nedávno oznámenou jedničku Naniho Romu ze Španělska.

Rallykrosová Evropa v ústraní

Trochu ve stínu mistrovství světa a v důsledku koronavirové situace se letošní program mistrovství Evropy v divizích Supercar a Super1600 smrskl jen na tři závody. Zatímco divize Supercar už má za sebou dva závody, divize Super 1600 začne letošní evropský šampionát dvěma závody ve španělské Barceloně.

WRX Lotyšsko - Ve švédské režii!

Mistrovství světa v rallykrosu za sebou má už šest letošních závodů. Johan Kristoffersson a Mattias Ekström se v průběžném pořadí vzdalují soupeřům. Kromě nich letos dokázal zvítězit pouze Niclas Grönholm.