Liverpool remizoval na Evertonu. Citizens i United slaví výhry

Autor: ČTK, apr
2
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?

Fotbalisté Liverpoolu v derby na hřišti Evertonu dvakrát vedli, nakonec ale jen remizovali s vedoucím týmem anglické ligy 2:2. Bod domácím zařídil v 81. minutě svým sedmým gólem v sezoně nejlepší střelec soutěže Dominic Calvert-Lewin. Raheem Sterling rozhodl jedinou trefou o výhře Manchesteru City 1:0 nad Arsenalem. Manchester United otočil duel v Newcastlu, kde nakonec zvítězil jasně 4:1.

Obhájce titulu Liverpool poslal do vedení už ve třetí minutě Sadio Mané, jenž dal nejrychlejší gól Liverpoolu v Merseyside derby od vzniku Premier League. O chvíli později ale přišla pro „Reds“ komplikace v podobě zranění a nuceného střídání stopera Virgila van Dijka, kterého sestřelil gólman Jordan Pickford, jehož zákrok rozhodčí nepotrestali.

Liverpool bez své defenzivní opory inkasoval v 19. minutě po rohovém kopu a hlavičce Michaela Keana. Asistenci si připsal James Rodríguez, který připravil po letním příchodu z Realu Madrid už třetí gól a stejný počet jich sám vstřelil.

V 72. minutě dal svůj stý gól v dresu „Reds“ Mohamed Salah, brzy ale znovu srovnal Calvert-Lewin. Třiadvacetiletý anglický útočník se stal prvním hráčem Evertonu po 82 letech, který skóroval v úvodních pěti ligových duelech sezony.

V 90. minutě dostal po tvrdém skluzu červenou kartu Richarlison a Liverpool mohl zápas znovu strhnout na svou stranu. Hendersonova trefa ale nakonec neplatila, systém VAR prokázal těsný ofsajd. Podle opakovaných záběrů porušil Mané pravidla částí své ruky.

„Jsem skutečným příznivcem systému VAR. Minulou sezonu by tohle ofsajd byl, pravidla o hře rukou se ale změnila. Každý mi říká, že to ofsajd být neměl, ale to mi teď náladu moc nezlepší,“ řekl po utkání trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.

Everton neporazil svého rivala ani ve 20. ligovém utkání v řadě, naposledy se mu to povedlo na den přesně před deseti lety. Přesto na něj udržel tříbodový náskok v tabulce a zůstává první. Obhájci titulu ztratili body po debaklu 2:7 s Aston Villou podruhé za sebou.

V zápase Manchesteru City s Arsenalem se Sterling prosadil ve 23. minutě, kdy dorazil do branky vyražený míč po střele Phila Fodena. Anglickému křídelníkovi se proti „Kanonýrům“ daří, v posledních pěti duelech jim dal čtyři góly a na dva přihrál.

Arsenal podlehl „Citizens“ v lize posedmé v řadě, naposledy měl takhle negativní bilanci proti Ipswichi mezi lety 1974 až 1977. Londýnský celek prohrál venku podruhé za sebou, Manchester City po dvou zápasech znovu zvítězil.

Chelsea nepomohly k vítězství nad Southamptonem ani první trefy obou velkých letních posil z německé bundesligy. Na úvodní dva góly Tima Wernera zareagoval ještě před pauzou Danny Ings a vyrovnání zařídil v 57. minutě po chybě stopera Kurta Zoumy a brankáře Kepy Arrizabalagy druhý útočník „Saints“ Che Adams.

Záhy si Kai Havertz naběhl na Wernerův pas před prázdnou branku a vrátil „Blues“ vedení. V nastaveném čase nicméně poslal odražený míč na branku Theo Walcott, který nastoupil po svém návratu za Southampton po 14 letech, a stoper Jannik Vestergaard jeho střelu umístil do sítě.

Manchester United prohrával po vlastním gólu Luka Shawa v Newcastlu už od 2. minuty. Vyrovnání se United dočkali ve 23. minutě díky trefě Harryho Maguira. Zkraje druhé půle poprvé od 3. dubna 2016, kdy ještě působil v Udinese, neproměnil Bruno Fernandes pokutový kop, když jej vychytal gólman Karl Darlow.

Portugalec své zaváhání napravil krátce před koncem, když v 86. minutě zúročil nabídku Marcuse Rashforda. Odstartoval tím velký závěr hostů. Rashford totiž následně posunul míč do vápna Aaronu Wan-Bissakovi, který napálil míč do sítě. Konečnou podobu výsledku na 4:1 pro United dal sám Rashford po náběhu za obranu na pas Fernandese, kdy šel sám na gólmana Darlowa.

Newcastle - Manchester United 1:4
Branky: 2. vlastní Shaw - 23. Maguire, 86. Fernandes, 90. Wan-Bissaka, 90.+7 Rashford

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.