Branky, body, vteřiny

Coufal se Součkem byli u famózní stíhací jízdy, Aston Villa je stále stoprocentní

Ještě v 82. minutě prohrávali na hřišti Tottenhamu 0:3, po závěrečném hvizdu ale fotbalisté West Hamu s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v sestavě mohli slavit zisk bodu. V 5. kole Premier League vydřeli remízu 3:3. Nerozhodným výsledkem skončilo i Merseyside derby mezi Evertonem a Liverpoolem či zápas Chelsea se Southamptonem. Dařilo se naopak týmům z Manchesteru a také Aston Ville, která loupila v Leicesteru a vyhrála i počtvrté v sezoně.

Slavící hráči West Hamu
zdroj: REUTERS autor: Matt Dunham

"Kohouti" dali první gól už po 45 sekundách hry, kdy si na dlouhý pas Harryho Kanea naběhl Son Hung-min a obstřelil brankáře. O chvíli později si útočníci, kteří se vzájemně podíleli na osmi brankách "Spurs" v tomto ročníku, role vyměnili: Son Hung-min narážečkou vyzval kapitána anglické reprezentace k ráně zpoza šestnáctky a ten se nemýlil. Bohatou čtvrthodinu dokonal opět Kane, když hlavou uklidil do sítě centr letní posily Sergia Reguilóna.

Ve druhé půli aktivita domácích opadla a více se začali prosazovat hosté. Trenér José Mourinho proto poslal na hřiště navrátilce z Realu Madrid Garetha Balea, který za Tottenham nastoupil po sedmi letech.

Mourinho vyzdvihl Součka po velkolepém návratu West Hamu v utkání s Tottenhamem

West Ham zapnul v závěrečných deseti minutách a dočkal se snížení po přímém kopu a hlavičce Fabiana Balbueny. O chvíli později si Coufalův centr srazil do vlastní branky Davinson Sánchez a v nastavení udělal Davidu Moyesovi, který odkoučoval první utkání po vyléčení z koronaviru, radost vyrovnáním na 3:3 Manuel Lanzini.

Barkley zmrazil King Power Stadium v nastavení

Utkání v Leicesteru bylo dlouho vyrovnané se šancemi na obou stranách a spělo k první bezbrankové remíze obou týmů od roku 2000. Tu však v nastaveném čase odmítl přesnou ranou zpoza vápna záložník Ross Barkley, který hostuje v Aston Ville z londýnské Chelsea.

Klub z Birminghamu proto vyhrál i čtvrtý zápas v sezoně a na vedoucí Everton, jenž odehrál o jeden zápas více, ztrácí bod.

Liverpool přišel o výhru i van Dijka

Obhájce titulu z Liverpoolu poslal do vedení už ve třetí minutě Sadio Mané, jenž dal nejrychlejší gól Liverpoolu v Merseyside derby od vzniku Premier League. O chvíli později ale přišla pro "Reds" komplikace v podobě zranění a nuceného střídání stopera Virgila van Dijka, kterého sestřelil gólman Jordan Pickford, jehož zákrok rozhodčí kvůli drobnému ofsajdu nepotrestali.

Liverpool bez své defenzivní opory inkasoval v 19. minutě po rohovém kopu a hlavičce Michaela Keana. Asistenci si připsal James Rodríguez, který připravil po letním příchodu z Realu Madrid už třetí gól a stejný počet jich sám vstřelil.

V 72. minutě dal svůj stý gól v dresu "Reds" Mohamed Salah, brzy ale znovu srovnal Calvert-Lewin. Třiadvacetiletý anglický útočník se stal prvním hráčem Evertonu po 82 letech, který skóroval v úvodních pěti ligových duelech sezony. Celkově má zatím na kontě sedm tref a vede tabulku střelců

V 90. minutě dostal po tvrdém skluzu červenou kartu Richarlison a Liverpool mohl zápas znovu strhnout na svou stranu. Hendersonova trefa ale nakonec neplatila, systém VAR prokázal milimetrový ofsajd.

"Jsem skutečným příznivcem systému VAR. Minulou sezonu by tohle ofsajd byl, pravidla o hře rukou se ale změnila. Každý mi říká, že to ofsajd být neměl, ale to mi teď náladu moc nezlepší," řekl po utkání trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.

Everton neporazil svého rivala ani ve 20. ligovém utkání v řadě, naposledy se mu to povedlo na den přesně před deseti lety. Přesto na něj udržel tříbodový náskok v tabulce a zůstává první. Obhájci titulu ztratili body po debaklu 2:7 s Aston Villou podruhé za sebou.

Arsenalu se proti City zatraceně nedaří

V zápase Manchesteru City s Arsenalem se Sterling prosadil ve 23. minutě, kdy dorazil do branky vyražený míč po střele Phila Fodena. Anglickému křídelníkovi se proti "Kanonýrům" daří, v posledních pěti duelech jim dal čtyři góly a na dva přihrál.

Arsenal podlehl "Citizens" v lize posedmé v řadě, naposledy měl takhle negativní bilanci proti Ipswichi mezi lety 1974 až 1977. Londýnský celek prohrál venku podruhé za sebou, Manchester City po dvou zápasech znovu zvítězil.

Chelsea nestačily k výhře ani tři góly

Chelsea nepomohly k vítězství nad Southamptonem ani první trefy obou velkých letních posil z německé bundesligy. Na úvodní dva góly Tima Wernera zareagoval ještě před pauzou Danny Ings a vyrovnání zařídil v 57. minutě po chybě stopera Kurta Zoumy a brankáře Kepy Arrizabalagy druhý útočník "Saints" Che Adams.

Záhy si Kai Havertz naběhl na Wernerův pas před prázdnou branku a vrátil "Blues" vedení. V nastaveném čase nicméně poslal odražený míč na branku Theo Walcott, který nastoupil po svém návratu za Southampton po 14 letech, a stoper Jannik Vestergaard jeho střelu umístil do sítě.

První bezbranková remíza se udála na The Hawthorns

Burnley s reprezentačním útočníkem Matějem Vydrou pouze mezi náhradníky získali na čtvrtý pokus první bod. Na hřišti nováčka West Bromwiche uhráli remízu 0:0, stejně jako domácí tým ale nadále čekají na první výhru. Premier League zažila v dohrávce 5. kola první bezbrankový zápas v sezoně.

Domácí Albion přidal v pátém utkání teprve druhý bod, ten předchozí získal za nečekanou remízu 3:3 s Chelsea. Proti Burnley dostal v prvním poločase míč do sítě Karlan Grant, ale skóre se nezměnilo kvůli ofsajdu. Na druhé straně Chris Wood dvakrát trefil břevno.

Také v druhém dohrávaném utkání nejprve kvůli postavení mimo hru nebyl uznán gól, ale Wolverhampton v Leedsu nakonec skóroval i regulérně, byť s dávkou štěstí. V 72. minutě změnil směr střely mexického útočníka Raúla Jiméneze domácí Kalvin Phillips a brankář Illan Meslier byl bez šance. Wanderers jsou po třetím vítězství v sezoně šestí jen o skóre za Leicesterem a Arsenalem.

Crystal Palace neudržel vedení a remizoval s Brightonem

Crystal Palace neudržel těsné vedení, inkasoval v 90. minutě a remizoval s Brightonem 1:1. Stejný výsledek a teprve druhá vstřelená branka v sezoně stačila Sheffieldu na zisk prvního bodu v ročníku, který United vyválčili v domácím utkání 5. kola s Fulhamem.

Hráči Crystalu Palace vystřelili na branku jen jedinkrát – z penalty se prosadil Wilfried Zaha. Následně se domácí pouze bránili soustavnému tlaku Brightonu, i tak mohli deset minut po výměně stran vedení navýšit. Branka po průniku Michyho Batshuayie však neplatila kvůli předcházejícímu ofsajdu.

Brighton následně zahrozil z několika útoků, ale prosadil se až po šťastné kombinaci v závěru vyhroceného zápasu. Neal Maupay dopravil míč přes patu Aarona Connollyho na Alexise Mac Allistera, který prostřelil domácího brankáře a zaznamenal první gól v Premier League. Při dalším tlaku byl za nebezpečný ofenzivní skluz vyloučen kapitán hostů Lewis Dunk, na výsledek to již vliv nemělo.

Sheffield pokračoval v neúspěšném vstupu soutěže, poté co v minulé sezoně překvapil jakožto nováček ligy devátým místem. S letošním nováčkem Fulhamem mohl po necelé hodině hry prohrávat, pokutový kop nařízený po hře rukou však poslal Aleksandar Mitrovič nad břevno.

Fulham se i tak dostal do vedení v 77. minutě po průniku Ademoly Lookmana. Vysvobodit Sheffield přišel až střídající kapitán Billy Sharp, který dostal příležitost k penaltě za Mitrovičův faul a čtyři minuty po příchodu na trávník se na rozdíl od soupeře nemýlil.

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Everton - Liverpool 2:2 (19. Keane, 81. Calvert-Lewin - 3. Mané, 72. Salah), Chelsea - Southampton 3:3 (15. a 28. Werner, 59. Havertz - 43. Ings, 57. Adams, 90.+2 Vestergaard), Manchester City - Arsenal 1:0 (23. Sterling), Newcastle - Manchester United 1:4 (2. vlastní Shaw - 23. Maguire, 86. Fernandes, 90. Wan-Bissaka, 90.+7 Rashford), Sheffield United - Fulham 1:1 (85. Sharp z pen. - 77. Lookman), Crystal Palace - Brighton 1:1 (19. Zaha z pen. - 90. Mac Allister), Tottenham - West Ham United 3:3 (8. a 16. Kane, 1. Son Hung-min - 82. Balbuena, 85. vlastní Sánchez, 90.+4 Lanzini), Leicester - Aston Villa 0:1 (90.+1 Barkley), West Bromwich - Burnley 0:0Leeds - Wolverhampton 0:1 (70. Jiménez).