Na badmintonovém memoriálu v Praze triumfovali Zuzáková a Louda

Autor: bad
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Badmintonové Grand Prix dospělých v Praze-Vinoři mělo skvělou úroveň, sešla se na něm domácí špička. Zároveň byl Memoriál Konstantina Holobradého bohatý na překvapivé výsledky. První místo obsadili Kateřina Zuzáková a Jan Louda. Dále Tomáš Švejda s Janem Janoštíkem ve čtyřhře mužů a Tallulah Sharleen Van Coppenolle v ženském deblu spolu se Sabinou Milovou.

Turnaj byl pro řadu hráčů také přípravou před mistrovství Evropy juniorů, které se uskuteční na přelomu října a listopadu. Právě na něm vyhlásili čeští junioři útok na historicky první medaili. A Kateřina Zuzáková se v Praze z týmu sestaveného pro šampionát prezentovala nejlépe. Ve finále dámské dvouhry porazila tradiční rivalku a českou trojku mezi dospělými Sabinu Milovou překvapivě jednoznačně 21:13 a 21:16, když cestou vyřadila i reprezentační kolegyně Kateřinu Mikelovou a Soňu Hořínkovou. V ženské a smíšené čtyřhře unikl univerzálce Zuzákové titul jen těsně.

„Nejvíce si vážím vítězství ve dvouhře, jelikož jsem jasně ukázala, že singla hrát umím a dokáži porazit jak své týmové juniorky, tak i turnajovou jedničku. Myslím si, že na nadcházející ME juniorů jsem velmi dobře připravená," zhodnotila svou sbírku zlata a dvou stříber Zuzáková.

Ve dvouhře mužů triumfoval aktuální mistr republiky a největší favorit Jan Louda, jenž ve finále porazil Jakuba Bitmana 21:11 a 21:6. Finálová účast Bitmana je malým překvapením, čekal se spíše souboj Loudy s nasazenou jedničkou Adamem Mendrekem. Mendrek, hráč nastupující v německé bundeslize a stále živící šance na odloženou olympiádu v Tokiu, však ve čtvrtfinále nestačil právě na Bitmana (10:21, 21:7, 18:21).

„Za vítězství jsem rád, pár turnajů jsem už vyhrál, ale Grand Prix je to moje první. Na turnaj jsem jel hlavně kvůli tomu, abych si vyzkoušel nové taktické prvky z tréninku, a to se podařilo,“ říká dvojnásobný republikový šampión Jan Louda.

Singlisté chystající se do Finska si z Vinoře shodně odvážejí bronzovou medaili. Jan Janoštík prohrál s Jakubem Bitmanem (18:21, 23:25), Dominik Kopřiva s Janem Loudou (10:21, 13:21). Stále teprve šestnáctiletý Jan Janoštík se ale zlata přece jen dočkal, to když spolu s Tomášem Švejdou opanovali čtyřhru mužů. Celým turnajem tato dvojice prošla bez ztráty setu a ve finále si poradila i s nasazenými dvojkami Vítem Kulíškem a Matějem Hubáčkem (21:15, 21:13).

Většina nejlepších českých hráčů, kteří se zúčastnili GPA Memoriálu Holobradého, už vyhlíží začátek extraligy, který je naplánován na sobotu 24. října. Juniorská reprezentace pod vedením trenéra Michala Turoně a asistenta Jana Bednáře v téměř stejnou chvíli odlétá na zmiňované ME do Finska, kde bude v soutěži družstev obhajovat páté místo z posledního šampionátu v Estonsku.