Přes 4500 závodníků na startu víkendových oblastních závodů

4.10.2020 Petr Klimpl

O víkendu proběhla řada oblastních závodů.

Sobota

• V jižních Čechách upořádali pořadatelé z Orientačních sportů Písek žebříčkovou krátkou trať, centrum bylo na louce za obcí Nový Dvůr u Písku. Necelé dvě stovky přihlášených závodníků čekaly tratě od Terezy Hoškové na mapě Ostrý vrch (autor Milan Bílý, revize Otto Hartvich) ve smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů, kde bylo velké množství kamenů, skalek; porostově byl les rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. V ženách byla nejlepší Lenka Míková (VCB), necelé dvě minuty zoět zůstala druhá Kristýna Flašarová (PGP), třetí skončila se ztrátou necelých tří minut Pavla Hulcová (KSH). V mužích vyhrál Václav Pelc (CST), minutu zpět byl Martin Tichovský (PGP), sekundu za druhým místem byl třteí Josef Hejzlar (VCB).
  • Na západě Čech dělal žebříčkovou krátkou trať MLOK Mariánské Lázně s centrem na Fit louce u Kamzíku v Mariánských Lázních. Necelé čtyři stovky závodníků čekala mapa Aleše Hejny (revizi porostů udělal Jan Michalec) ve zvlněném terénu se střední hustotou cest, ve většině prostoru byla mimo cesty obtížná běžecká podložka, v jižní a západní části byly kameny a skalky, ve střední části pak byly vodoteče a potoky, všude rostla různorodá vegetace. Tratě postavil Vojtěch Bartoš. V ženách vyhrála Magda Hanáková (KRL) o minutu a půl před Marcelou Žandovou (SKV), třetí skončila Jana Monro (Dalovice). Na trati mužů si pro vítězství doběhl Jiří Vištejn (LPM), druhý Petr Stehlík (LPM) měl ztrátu 2:20 min., ještě o 10 sekund byl pomalejší třetí Ondřej Vodrážka (VPM).
  • Východočeský pohár pokračoval klasikou v Markoušovicích, kterou uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov. Běželo se v terénu, kde loni proběhl český šampionát na krátké trati, závodníky čekal různorodý kopcovitý terén s rozmanitými porosty s velmi dobrou i sníženou průběžností, často se tam byly kameny, kamenná a balvanová pole. Startovalo přes 800 závodníků, kteří běželi na mapě Čížkáče na tratích, které postavil Jan Grundmann. V ženách jasně vyhrála Jana Semrádová (CHC), druhá Lucie Vítková (PHK) na ní měla ztrátu čtyři a půl minuty, třetí Zuzana Nováková (NPA) byla ještě o půl minuty pomalejší. V mužích byl první Eduard Šmehlík (SHK), minutu zpět byl druhý Petr Losman (PHK), třetí místo obsadil Jan Palas (SJC).
  • V Moravskoslezském kraji proběhly dva závody, které připravil Sportovní klub orientačního běhu Ostrava. Dopoledne se běžela krátká trať s centrem na koupališti v Trnávce, tratě na mapě Březiny (mapovali Milan Svěchota a Tomáš Vavřík) postavil Tomáš Berger, v převážně listnatém lese se středně hustou sítí komunikací, kde byla častá údolí a útvary říční eroze, průběžnost a viditelnost byla variabilní, velmi byla snížena v oblastech starých pasek. Běželo přes 220 závodníků. V ženách byla nejrychlejší Kateřina Argalášová (TRI), necelé čtyři minuty za ní skončila druhá Pavlína Rychlá (KRN), třetí Tereza Poláková (SOP) byla ještě o minutu pomalejší. Odpoledne se běžel sprint v Brušperku. Necelých 200 závodníků čekala mapa Brušperk, kterou připravil Tomáš Vavřík, ten postavil i tratě v historickém jádru města a v přilehlé zástavbě rodinných domů. Na trati žen stejně jako dopoledne vyhrála Kateřina Argalášová (TRI), 102 sekund zpět zůstala na druhém místě Tereza Poláková (SOP), další půl minutu zaostala třetí Marcela Tesařová (LCE). V mužích byl první Martin Melecký (SSU), přesně minutu za ním skončil na druhém místě Radim Perknovský (JPV), další půl minuty zpět byl třetí Tomáš Kovalčík (AOP).

Neděle

• Společně s Veteraniádou ČR ve sprintu proběhlo u zámku Kynžvart Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu. Běžely dvě stovky závodníků na tratích, které postavil Josef Milota v zámeckém parku, kde byl parkový terén s pěšinkami, golfové hřiště a udržovaný dobře průběžný lesopark s převýšením a drobnými skalními útvary. Mapu připravil Jan Macura. V ženách jasně vyhrála Věra Chvalová (LPM), s minutovou ztrátou skončily na druhém a třteím místě Monika Žandová (SKV) a Zuzana Procházková (KPY). Na trati mužů byl nejrychlejší dorostenec Jiří Donda (ONO), druhý Tomáš Kamaryt (VPM) na nejě ztatil 18 sekund, třetí byl další dorostenec Ladislav Čepička (LPM), který skončil sekundu za druhým.
  • V Ještědské oblasti se běžela krátká trať, kterou uspořádal SOK Turnov s centrem ve Všeni na hřišti. Skoro osm stovek závodníků běželo na mapě Kozlov ve středně kopcovitém terénu s množstvím pískovcových skal. Tratě postavil Petr Kvapil. Na startu byli i někteří zahraniční závodníci, kteří se připravují na MS 2021. V ženách vyhrála Britka Megan Carter-Davies s náskokem dvou minut před Švýcarkou Elenou Roos, třetí Iva Rufferová (TUR) měla ztrátu skoro pět a půl minuty. V mužích získal vítězství Švýcar Florian Howald, který porazil o 46 sekund dalšího Švýcara Baptista Rolliera v dresu PHK, nejlepší z našich závodníků byl Filip Wolf (TUR), který měl na vítěze ztrátu 2:40 min.
  • Klasickou trať Ligy Vysočiny a Jihočeského žebříčku uspořádal Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec. Centrum bylo ve Staňkově, v penzionu Medenice. Stavitel tratí Jan Beneš (ten připravil i mapu s názvem Medenice) postavil tratě ve středně členitém terénu většinou v poměrně dobře průběžném borovém lese, kde bylo hodně borůvčí, v některých částech se nacházely četné terénní tvary, skalky a balvany. Startovaly čtyři stovky závodníků. V ženách byla první Klára Bořilová (TBM), která porazila druhou Barboru Chudíkovou (SJI) o necelé dvě minuty, třetí Kristýna Flašarová (PGP) měla už ztrátu hodně velkou. V mužích byl první Vojtěch Vacek (SJI), druhý Martin Krejsa (CHT) za ním zaostal o 26 sekund, třetí Tomáš Bořil (TBM) měla ztrátu na vítěze přes tři minuty.
  • Krátká trať Hanáckého žebříčku měla centrum v Pobučí (5 km J od Zábřehu). Pořadatelé z Magnus Orienteering přivítali 350 závodníků na mapě Hájky, kterou mapovali/revidovali Vojtěch Král a Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Martin Štoudek a Tomáš Navrátil v kopcovitém terénu, kde byl smíšený les, porostově pestrý, byla tam střední hustota komunikací a také množství údolí a rýh, v části prostoru proběhla intenzivní těžba dřeva po kůrovcové kalamitě. V ženách vyhrála dorostenka Ema Marková (STE), druhá Petra Koporová (ZBM) na ni ztratila něco nad minutu, třetí Lenka Janošíková (UOL) měla ztrátu na vítězku přesně čtyři minuty. V mužích obsadili první dvě místa závodníci KSU, vyhrál Ondřej Jílek s náskokem skoro čtyři minuty na Petra Turczera, třetí Tomáš Zdráhal (OOL) měl ztrátu čtyři a půl minuty.
  • Ve Valašské oblasti byly dva závody, které pořádaly GIGANT Orienteering a KČT-OB Holešov. Dopoledne se běželo Mistrovství oblasti na krátké trati s centrem u myslivecké chaty Přílepy. Skoro tři stovky závodníků čekala mapa Hrádek (autor Petr Matula), běželo se v kopcovitém terénu, který byl různě průběžný, místy byl bujný sezónní podrost většinou bez trní (tráva), padlé stromy a zbytky po těžbě; tratě postavil Martin Kunz. V ženách si pro vítězství doběhla dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), další dvě místa obsadily závodnice TZL - druhá Eva Pekárková měla ztrátu necelé tři minuty, třetí Hana Mašláňová pak skoro sedm minut. V mužích na prvních dvou místech skončili závodníci TZL Michal Smola a Tomáš Kolárik, rozdíl mezi nimi byl 18 sekund; třetí Michal Hubáček (LCE) ztratil na vítěze necelé dvě minuty. Odpoledne se konal oblastní žebříček ve sprintu. Necelých 250 závodníků našlo centrum na atletickém stadionu v Holešově. Stavitel tratí Lukáš Hovorka použil mapu Trojzubec 8/2020 (autor Roman Zbranek), běželo se v zámeckém parku a intravilánu města Holešov. V ženách bylo pořadí na prvních dvou místech stejné jako dopoledne - vyhrála Michaela Dittrichová (SKM) s náskokem 47 sekund před Evou Pekárkovou (TZL), třetí Pavla Dékány (LCE) ztratila přes dvě minuty. Na trati mužů skončili na prvních třech místech stejní závodníci jako dopoledne, tentokrát vyhrál Tomáš Kolárik (TZL) s náskokem 52 sekund před Michalem Smolou (TZL), sekundu za Smolou skončil na třetím místě Michal Hubáček (LCE).
  • Pořadatelé z KOS TJ Tesla Brno připravili pátý závod Jihomoravské ligy. Běžela se krátká trať v kopcovitím terénu, který byl velmi členitý; byl tam listnatý les s minimem hustníků, z velké části zarostlý trávou po kolena, místy svízel, bez ostružin. Stavitelé tratí Petr Horvát a Kamila Špringlová připravili tratě na mapě Šibeník 430 (mapovali Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš), centrum závodu pro necelých 400 závodníků bylo na prostranství u lesa v Troubsku. V ženách byla první dorostenka Markéta Mulíčková (ABM), se ztrátou 103 sekund byla druhá Martina Tichovská (PGP), třetí Lenka Svobodová (PHK) měla ztrátu čtyři a půl minuty. Na trati mužů byl nejlepší Jiří Nečas (TZL), druhý Alexandr Jordanov (ZBM) na něj ztratil skoro dvě minuty a třetí Jiří Zelinka (MBM) dvě a půl minuty.