17. září 2020 - 08:37

Zpět na seznam článků

Ohlédnutí za druhým ročníkem

ŠumpeRUN 2020 foto: M. Jeřábek - sumpersko.net

V neděli 13. září se šumperská městská památková zóna proměnila ve sportoviště. Na tři stovky závodníků a stovka dětí se postavila na start druhého ročníku běžeckého závodu ŠumpeRUN. Akci doprovázelo slunečné počasí babího léta, výborná atmosféra na náměstí i na trati a famózní výkony závodníků. Nejrychlejším mužem hlavního závodu se stal Jan Janů z Hvězdy Pardubice a nejlepší ženou domácí závodnice Eva Filipiová.

Běžecká klání započala desátou hodinou dopolední, kdy se na startu seřadily nejmenší děti. „Nejmenší závodníci běželi pouze po náměstí Míru, ti větší zdolali tratě dlouhé 550 m a nejstarší děti zaběhly více než kilometr dlouhou trať,“ říkají pořadatelé závodu. Po vyhlášení výsledků dětí převzala ředitelka Dětského klíče Šumperk Věra Nedomová z rukou starosty šek na 10 tisíc korun. Ten společnosti, jež se stará o osoby s poruchou autistického spektra, věnovali závodníci ŠumpeRUNu a město Šumperk.

FOTOREPORTÁŽ: ŠumpeRUN 2020 I.

Ve startovní listině hlavního závodu se vedle loňského vítěze a orientačního běžce Marka Mináře a vloni nejlepšího šumperského závodníka a triatlonisty Vojty Bednarského objevil také mistr ČR 2019 v běhu do vrchu Honza Janů z Hvězdy Pardubice. „Mezi ženami na startu byla největší šumperskou nadějí na vítězství Eva Filipiová, která byla vloni nejlepší Češkou pražského půlmaratonu,“ říká Bohuslav Vondruška z týmu pořadatelů. V jednom ze štafetových týmů se objevila také Anna Fernstätd, skeletonistka a šestá na posledních zimních olympijských hrách v Jižní Koreji.

Hlavní závod na 10 km byl odstartován přesně v pravé poledne. Na trať se vydalo téměř 270 jednotlivců a 23 štafetových týmů. „Absolutním vítězem se stal Jan Janů, který závod ovládl časem 32:23, stříbrnou pozici obsadil vloni první Marek Minář s časem 33:06 a bronz bral Vojta Bednarský ze Šumperka s časem 33:53. Mezi ženami zazářila Eva Filipiová, která závod dokončila v čase 39:34. Druhou nejlepší ženou byla Pavlína Poláčková (40:42) a třetí byla Martina Trojáková (42:47),“ vyjmenovává Honza Kostecký z týmu pořadatelů.

FOTOREPORTÁŽ: ŠumPERUN 2020 II.

Novinkou letošního ročníku ŠumpeRUNu byl závod týmových štafet. „Každý z tříčlenných týmů zaběhl právě jedno více než tři kilometry dlouhé kolo závodu,“ vysvětluje Michal Kleštinec z pořadatelského týmu. Mezi štafetami tříčlenných družstev byla nejlepší čistě mužskou ta s názvem “Šumperk PROJECT” (Kostecký, Sadil Haltmar), nejlepší čistě ženskou byl tým “DůmSnů” (Linhartová, Krobotová, Kouřilová) a nejlepší smíšenou štafetou byl tým “Elnerová-Stanke” (Elnerová, Stanke, Smrčka).

Po celý závodní den panovalo slunečné počasí, dobrá nálada a výborná atmosféra nejen v prostoru startu a cíle na náměstí Míru, ale i v ulicích města, kudy vedla trať závodu. V zázemí závodu na náměstí Míru byly nachystány stánky s občerstvením pro fanoušky a diváky, skákací hrad pro děti a své služby představovali partneři závodu.

FOTOREPORTÁŽ: ŠumpeRUN 2020 III.

Celý závodní den připravilo město Šumperk a Šumperský běžecký spolek. Jádro organizačního týmu představují Bohuslav Vondruška, Jan Kostecký, Michal Kleštinec a Antonín Linet. Významnou měrou organizačně přispělo celé oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice.

Pořadatelský tým v den závodu doplnilo několik desítek dobrovolníků, kteří se starali o závodníky a poklidný průběh závodu a byli tak nepostradatelnou součástí týmu. „V neposlední řadě bychom velmi rádi chtěli poděkovat všem závodníkům za podané výkony, všem dobrovolníkům za veškerou pomoc, partnerům a sponzorům za velkou podporu, dodavatelům za dodané služby, bezpečnostním složkám a zdravotníkům za součinnost a také všem řidičům a občanům města za trpělivost při dopravních omezeních,“ uzavírá Vondruška.

Autor: red., mus - B. Vondruška, foto: M. Jeřábek - sumpersko.net