Hokej: HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec

Tour je slovinská, ale ne Rogličova. Po časovce snů je ve žlutém Pogačar

Obrovské drama a veliký šok. Časovka na La Planche des Belles Filles rozhodla letošní Tour de France. Tadej Pogačar doslova zničil Primože Rogliče, smazal veškerý jeho náskok a na poslední chvíli se obléká do žlutého dresu. Roglič je v celkovém pořadí druhý o téměř minutu, třetí skončí Richie Porte.

Tadej Pogačar
zdroj: ČTK/AP autor: Christophe Ena

Tadej Pogačar zajel časovku snů. Na začátku dne měl ztrátu 57 vteřin na Primože Rogliče, jehož vítězství se zdálo být formalitou. Jenže jednadvacetiletý mladík zajel fantasticky, časovku vyhrál a Rogliče přitom porazil o propastnou minutu a 56 sekund. Mladý Slovinec je druhým nejmladším vítězem Staré dámy v historii.

"To je sen... Nevím, co víc můžu říct," hlesl Pogačar. "Věděl jsem o každé zatáčce, každé díře v silnici. Tohle není jen moje práce, ale velké úsilí celého týmu. Ve stoupání jsem neslyšel žádné mezičasy, protože fanoušci byli hrozně hlasití, prostě jsem jel na maximum. Mým snem bylo jet Tour de France. A teď jsem ji vyhrál," nevěřil.

Pogačarovi nepatří pouze žlutý dres, má také bílý a puntíkovaný trikot. Roglič skončí druhý s mankem 59 vteřin a bude přemítat, kde se stala chyba. Třetí příčka náleží Richiemu Portovi, který překonal všechny nepříjemnosti a přeskočil v pořadí Miguela Lópeze. Jediný dres, o němž není zatím jasno, je bodovací zelený.

Jak etapa probíhala?

V rámci jedné časovky čtyři souboje: o vítězství, o žlutý dres, o třetí místo a o vrchařskou soutěž. Na triumf v časovce měl dlouho zálusk Rémi Cavagna, který odstartoval jako jeden z prvních a dlouho seděl v křesle pro vítěze. Z něj jej "vysvobodil" až Wout van Aert. Belgický časovkářský šampion znovu potvrdil, co všechno v něm je. Na vítězství to ale nestačilo.

Celkové vítězství, to byl souboj mezi Primožem Rogličem a Tadejem Pogačarem. Mladší z dua Pogačar začal zostra a na prvním mezičase vedl o dvanáct vteřin. Na druhém mezičasu už to bylo 36 sekund a v týmu Jumbo-Visma začala narůstat panika, neboť lídr týmu držel celkové vedení už jen o zhruba dvacet vteřin. A vyděšeni byli právem.

Pogačar totiž nic nepřepálil, v kopci se virtuálně oblékl do žlutého a jeho náskok navíc stále narůstal. Fanoušci nevěřícně zírali, v týmových vozech ztráceli sportovní ředitelé hlas. Pogačar to v jednadvaceti letech dokázal: je novým vítězem Tour de France, druhým nejmladším v dlouhé historii Staré dámy.

Boj o třetí místo takové drama nenabídl. Miguel Ángel López totiž měl mimořádně špatný den a Richie Porte své téměř dvouminutové manko brzy smazal. Pro tasmánského jezdce jde o největší úspěch kariéry, který přichází v poslední rok, kdy Tour de France jede v pozici týmového lídra.

"Puntíkovaný souboj" vedl Richard Carapaz na dálku s Tadejem Pogačarem. Ekvádorec nemusel v první části časovky nikam spěchat, mohl se šetřit až na závěrečné stoupání. Ani tato taktika mu ale v souboji s uhánějícím Slovincem nepomohla, Pogačar zajel mnohem lépe a na poslední chvíli svlékl Carapaze z puntíků.

Za vítězným Pogačarem zela díra jednaosmdesáti vteřin, takové manok nabrali druhý Tom Dumoulin a třetí Richie Porte. Čtvrtý skončil Van Aert s odstupem ještě o deset sekund větším. Samotný Roglič byl v časovce pátý (+1:56).

Cyklistický závod Tour de France - 20. etapa: Lure - La Planche des Belles Filles (časovka 36,2 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 55:55, 2. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma), 3. Porte (Austr./Trek-Segafredo) oba -1:21, 4. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -1:31, 5. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -1:56, 6. Cavagna (Fr./Deceuninck-Quick-Step) -1:59, 7. Caruso (It./Bahrajn-McLaren) -2:29, 8. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -2:40, 9. Mas (Šp./Movistar) -2:45, 10. Urán (Kol./EF Pro Cycling) -2:54, ...84. Kreuziger (ČR/NTT) -8:14, 102. Hirt (ČR/CCC) -8:57.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 84:26:33, 2. Roglič -59, 3. Porte -3:30, 4. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -5:58, 5. Mas -6:07, 6. López (Kol./Astana) -6:47, 7. Dumoulin -7:48, 8. Urán -8:02, 9. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -9:25, 10. Caruso -14:03, ...67. Hirt -3:32:20, 107. Kreuziger -4:41:39.