Obhájce titulu poprvé pokořil Markétu. Milík se doma utrápil

Praha

Úřadující mistr světa Bartosz Zmarzlik z Polska vyhrál první ze dvou závodů plochodrážní Grand Prix v Praze. Doma se absolutně nedařilo na divokou kartu startujícímu Václavu Milíkovi, jenž jako jediný zůstal na nule a v hodnocení pátého dílu šampionátu jej předčil i krajan Eduard Krčmář, jenž se jako náhradník svezl pouze dvakrát, přesto urval bod.

Václav Milík (16) na startu jedné z jízd při GP na Markétě. (ilustrační foto)

„Měl jsem v rozhodujících jízdách správnou rychlost i podporu věrných fanoušků. Konečně stojím na bedně i na Markétě, což byla pro mě dlouho chybějící meta. Dokonce jsem tady teď vítězem, což je nádhera. Ale teď už musím jít spát, protože v sobotu večer mě čeká další těžká bitva," líčil už v roušce 25letý Polák, jenž těsně převzal vedení v boji o titul mistra světa.

Dosavadní lídr Švéd Lindgren totiž vypadl již v semifinále a přišel o svůj zdánlivě luxusní náskok v celkové klasifikaci. Zmarzlik ve finálové jízdě uhlídal za sebou trojnásobného vítěze pražského závodu z let 2013 až 2015 Brita Woffindena. Třetí v konečném pořadí pátečního závodu skončil Slovák Martin Vaculík, pro nějž to znamenalo historicky nejlepší umístění na břevnovském oválu Markéta.

Poslední ve finále dojel Rus Sajfutdinov, jemuž se na stejném místě povedlo zvítězit v roce 2009. Boj o postup do elitní čtyřky poznamenaly hned dvě semifinálové diskvalifikace za letmý start, které postihly Dána Madsena i Australan Doyla. Milík se od začátku na dráze jen trápil. Neměl dobré starty, navíc se potýkal s technickými problémy, takže dvě z pěti svých jízd ani nedokončil.