Hamilton si při nové GP plné havárií připsal 90. vítězství. Je už jen krůček za Schumacherem

nov, vapČTKSport.cz
Aktualizováno

Nic ho nerozhodilo. Už zase byl suverénem. Šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton si v dnešní nové GP Toskánska formule 1 připsal 90. vítězství a jedna výhra ho dělí od vyrovnání rekordu Michaela Schumachera. Po výpadku z Monzy se Brit znovu naladil na vítěznou vlnu. Druhé místo v závodě plném havárií obsadil Hamiltonův týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas, třetí byl Alexander Albon z Red Bullu.

Dobojováno. Lewis Hamilton si v Mugellu připsal 90. výhru v kariéře.

Fotogalerie

Závod formule 1 zavítal na okruh v Mugellu poprvé a při návratu fanoušků na tribuny po zmírnění protikoronavirových opatření nabídl dramatickou podívanou. Dvakrát přerušený závod se dvěma restarty z pevných pozic nedokončilo osm z dvaceti vozů.

K prvním kolizím došlo krátce po startu, který Hamilton nezvládl a na první místo se před něj dostal Bottas. Závod skončil pro nečekaného vítěze předchozí Velké ceny Itálie Pierra Gaslyho z Alpha Tauri a třetího jezdce průběžného pořadí Maxe Verstappena z Red Bullu, který nedojel ani před týdnem v Monze.

Na trať vyjel safety car a závodit se začalo v šestém kole, ale jen chvíli. Na konci startovního pole se totiž srazilo několik vozů a odstoupit museli Nicolas Latifi z Williamsu, Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo, Kevin Magnussen z Haasu a Calos Sainz z McLarenu.

Kvůli odklízení trosek byl závod na půl hodiny přerušen a restartu z pevných pozic využil Hamilton k okamžitému návratu do čela. Obhájce titulu si hned vytvořil bezpečný odstup od druhého Bottase, ale ve 46. kole byl závod po havárii Lance Strolla z Racing Pointu opět přerušen.

Ani při druhém restartu z pevných pozic Hamilton nezaváhal a udržel první místo. Naopak Bottas musel zabojovat, protože se před něj dostal Daniel Ricciardo z Renaultu, ale pilot Mercedesu se dokázal vrátit na druhou příčku. Ricciardo nakonec klesl až na čtvrté místo, poté co se před něj dostal Albon a poprvé v kariéře se umístil na stupních vítězů.

Na pódium mohlo chvíli pomýšlet i trápící se Ferrari, které na domácím testovacím okruhu v Mugellu slavilo jubilejní 1000. start ve formuli 1. Charles Leclerc se ale ze třetího místa propadl až na konečnou osmou příčku. Bodoval i Sebastian Vettel na desáté pozici.

Hamilton, který může Schumacherův rekord vyrovnat za dva týdny v Soči, výhrou napravil zaváhání z Monzy a upevnil si první místo v průběžném pořadí. Po devíti závodech vede s náskokem 55 bodů před Bottasem, třetí je o dalších 25 bodů zpět Verstappen.

9. Haas 1
Pozn.: dosažený čas vítěze odráží dobu od posledního restartu závodu; Räikkönenův čas zahrnuje pětisekundovou penalizaci.