Mistrovství ČR v bench-pressu dorostu, juniorů a masters 2020 - reportáž

Mistrovství ČR
v bench-pressu dorostu, juniorů
a masters 2020
- výsledky

V sobotu 29. srpna 2020 se v Jihlavě konal 16. ročník Mistrovství České republiky v bench-pressu dorostu, juniorů a masters. Soutěž pořádal oddíl Powerlifting Jihlava pod vedením Tomáše Šárika. Sbor rozhodčích byl na tuto soutěž zvolen následovně, postranními rozhodčími byli Ivan Karpíšek a Patrik Přibyl, hlavním rozhodčím jsem byla já, Petra Švadlenková. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát Stanislav Krček.

Dorostenky byly celkově pouze dvě a zde se absolutní vítězkou stala Veronika Grocholová, zvedla 45 kg. Juniorky byly také málo početné, celkem přijela tři děvčata, z nichž byla absolutně nejlepší Lucie Daňková s výkonem 115 kg. Dorostenců přijelo bojovat do Jihlavy celkem pět ve čtyřech kategoriích. Z nich byl nejúspěšnější David Horník. Pokořil činku o hmotnosti 135 kg. Juniorů již bylo přece jenom více, celkem sedmnáct v šesti kategoriích. Nejlehčí kategorii vyhrál s přehledem Josef Pilský výkonem 170 kg, což je velice pěkná váha. V kategorii do 83 kg byl jediný, a tedy vítěz, Josef Klíma, který zvládl 167,5 kg. V kategorii do 93 kg se posledním pokusem nejen zachránil, ale i vyhrál Vojtěch Halma, když nakonec zvládl 187,5 kg. V kategorii do 105 kg byl bezkonkurenční Václav Vlk, který všemi svými pokusy přetvořil národní rekordy, přičemž posledním zvedl vítězných 260 kg, což mu přineslo i zlato v absolutním pořadí juniorů. I v kategorii do 120 kg byly k vidění výborné výkony, na první místo bylo potřeba 267,5 kg, které zvládl Martin Prokop. Marek Novák nenašel přemožitele v kategorii nad 120 kg, zvedl 265 kg.

Ženy kategorií masters přijely celkem čtyři. Absolutní vítězkou masters I se stala Alena Krčmářová za výkon 75 kg, která se šetřila na nedělní soutěž. V masters I absolutně vyhrála zkušená závodnice Václava Zodererová výkonem 50 kg. V masters IV byla tradičně nejlepší Adina Hyková, zvládla 77,5 kg při tělesné hmotnosti 61,9 kg.

Mužů masters I dorazilo v součtu dvanáct. Nejlepší výkon zde předvedl Pavel Syrový, reprezentující oddíl Fitness Jiskra Bílina, když zvládl třetím pokusem 320 kg. Druhým v absolutním pořadí byl Václav Patočka, zvedl 210 kg v kategorii do 93 kg. Absolutně třetím se stal Aleš Košťál z SK Olymp Fitness Nový Bor výkonem 185 kg.

Mužů masters II přijelo poměřit síly deset. Nejlepším v absolutním pořadí se stal Miroslav Slovák za zvednutých 240 kg, reprezentující TJ Sokol Nymburk. Stříbrný absolutně byl taktéž člen nymburského oddílu Luboš Billy za 212,5 kg v kategorii do 105 kg. Bronzovým se stal Vladimír Nebola z oddílu TJ Spartak Letohrad za zvednutých 190 kg. Pokoušel se i o národní rekord, který bohužel zatím odolal.

Deset siláků se utkalo i v kategorii masters III. Zlatým se stal Čestmír Wolf, výborný dlouholetý závodník a člen oddílu Colbert club SSK Vítkovice. Zvedl 190 kg při tělesné hmotnosti 84,2 kg. Druhé místo v absolutním poradí si vysoutěžil Josef Ptáček, když zvládl 160 kg. Třetím byl Jaroslav Tomi se 140 kg.

Masters IV v mužích přijelo osm. Absolutně nejlepším se stal Jiří Horník za 150 kg. Reprezentuje oddíl SK Horník PWL. Druhým byl Josef Duna z TJ Sokol Vejprnice za výkon 160 kg. Třetí místo získal Ivo Huser z vítkovického oddílu výkonem 135 kg.

I když se musel pořadatel poprat se soutěží napodruhé, neboť první termín byl zrušen nařízením vlády na jaře pouhé dva dny před začátkem, i díky sponzorům se mohla soutěž uskutečnit tak, jak byla naplánována. Dík patří zejména společnostem Indecon, Sepos, Subaru, Suzuki, Vision Nutrition, městu Jihlava, Pozemním stavbám Jihlava, Eleiko a samotnému Českému svazu silového trojboje. Soutěž byla i přes koronavirové komplikace perfektně zvládnutá, jako ostatně vždy, domácím oddílem v prostředí pěkné haly.

Pro rozhovor jsem si vybrala z mládeže juniora Václava Vlka a z kategorií masters Pavla Syrového. Oba reprezentují oddíl Fitness Jiskra Bílina a byli zlatí nejen ve své hmotností kategorii, ale i ve věkové.

Václav Vlk

Jsi spokojený se soutěžním výkonem? Bylo v plánu méně, nebo více?

Se soutěžním výkonem jsem spokojený nadmíru. Plán nebyl přesně daný, kolik zvednu. Ale spíš abych si udržel vedoucí pozici v absolutním pořadí.

Kolik jsi na bench-press nejvíce zvedl při tréninku bez dresu i s dresem?

Na tréninku jsem nejvíce zvedl v dresu 265 kg a RAW v téhle přípravě 175 kg, což je i můj osobní rekord bez dresu.

Dala ti tato příprava zabrat více než jiné, nebo to byla pohoda? S kým trénuješ?

Příprava byla jako každá jiná, i když je pravda, že jsem začal trénovat o něco později než normálně. A myslím si, že to bylo v můj prospěch, a forma vyšla dobře. Trénuju pod vedením Františka Janáka a s parťákem Pavlem Syrovým.

A co strava, jíš, na co máš chuť, nebo si stravu nějak hlídáš či počítáš? A jsi fanda suplementů?

Stravu si hlídám, ale ne úplně na 100 %. Je pravda, že když mám na něco chuť, tak si to rád dám a neomezuji se. Suplementy dávám furt, jak v přípravě, tak i mimo.

Pavel Syrový

Jak jsi spokojený se svým výkonem na sobotní soutěži? Byla v plánu tato váha, nebo jsi chtěl dosáhnout ještě víc?

Jsem spokojen, 320 kg je velice slušná váha, a pokud uvážím, že jsem obhajoval titul za rok 2019, kde jsem minulý rok vyhrál výkonem 295 kg, tak progres 25 kg je slušný. Popravdě jsem byl připraven i na větší váhu, soupeř mě přinutil jít takto, ale trenér měl vše pod kontrolou a vše šlo jak po másle. Pro mě je důležité, že jsem všechny pokusy zapsal a pokusy byly dokonce platné 3:0.

Kolik nejvíce zvednout na bench-press v dresu je tvůj sen?

Do budoucna samozřejmě plánujeme výkon vylepšovat a předpoklad je pokusit se o překonání národního rekordu, který je 360 kg, ale vše záleží na zdraví a na tom, co mi dovolí tělesná váha. Bohužel takové výkony nejdou dělat při tělesné hmotnosti kolem 140 kg, závodník, který drží národní rekord 360 kg, vážil 175 kg. Teď jsem na závodech vážil 142 kg, byla to plánovaná tělesná váha, ale nic zdravého to není. Jinak trvale závodím již tři roky pod 140 kg hmotnosti, ale jak říkám, vše záleží na zdraví.

Jaký bench-press tě baví nejvíce? Na počet opakování, na maximum, bez dresu, nebo s dresem?

Nepovažuji se za specialistu na bench-press, i když jsem před měsícem vyhrál MČR v bench-pressu RAW masters v Dírné u Tábora a teď v sobotu jsem vyhrál MČR v bench-pressu s dresy v Jihlavě. Závodím i kompletní silový trojboj jak RAW, tak s dresy, takže odpověď je jasná, jsem obojživelník a mám rád jak dresy, tak RAW.

Jak náročná byla tato příprava na soutěž? Bál ses, že bude opět zrušena?

Příprava byla náročná, protože jsem se připravoval na bench-press v dresu dvakrát. Poprvé na březen, kdy měly být závody jako nominace na mistrovství světa do Plzně, ale COVID-19 toto zrušil a karanténa mi pomohla pořádně odpočinout. Pak jsem se začal připravovat znova a poprvé v životě jsem se připravoval současně jak na MČR v bench-pressu v dresu, tak i RAW. Náročné to bylo, ale vše vyšlo perfektně. Samozřejmě jsem se obával dalšího zrušení, ale naštěstí vše již tentokrát klaplo na 100 %.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat? Kdo ti pomáhá?

Ano, velké díky má můj trenér František Janák, který mě trénuje už rok po mém příchodu do našeho oddílu Fitness Jiskra Bílina. Jeho zásluhou jsem tam, kde jsem teď. Václav Vlk je můj parťák v posilovně. Děkuji rodině a členům našeho oddílu za podporu. Další poděkování je pro Aloise Kružíka, majitele fitness Jiskra Bílina, za to, že je kde trénovat a že mi umožnil vstup do oddílu, a v neposlední řadě děkuji městu Bílina za sponzorskou podporu pro náš oddíl.