CSI2*- W OLOMOUC odstartovalo aneb, jak Anna Helebrantová měla k vítězství blízko

Vrcholem zahajovacího dne CSI2*-W v Olomouci byla soutěž při Equimo Junior Tour. Z necelé třicítky účastníků bylo na startu i několik českých nadějí. Nejlepší Anně Helebrantové chybělo 0,66 sekundy na nakonec vítěznou Polku Marii Branku-Borju.

Equimo juniorská túra se jela jako dvoufázové skákání na výšce překážek 130 centimetrů. Sedm dvojic dokončilo obě fáze bezchybně. Nejrychlejší z nich byla Polka Maria Branka-Borja, která si s klisnou Camilla 139 poradila s druhou fází v čase 44,33 vteřiny. Přestože jezdkyně startovala hned na začátku soutěže, nikomu z jezdců se nepodařilo její jízdu překonat.

Nechybělo však mnoho k tomu, abychom na závěr středečního dne slyšeli českou hymnu. S minimální ztrátou dojela nakonec na druhé příčce česká jezdkyně Anna Helebrantová. V sedle valacha Epo van Achterhoek si zapsala čas 44,99 vteřiny a zaostala tak pouze 66 setin sekundy za vítězkou.

Třetí příčka opět putovala do Polska, a to zásluhou dvojice Juliana Suska a Charlie Boy. Jejich čas se zastavil na hodnotě 45,33 vteřiny. Úspěšnou formu potvrdila vítězka Maria Branka-Borja i v sedle svého druhého koně, valacha Client Easter, s nímž skončila čtvrtá. Na dekorování pro elitní šestici se dostala z českých jezdkyň ještě Eliška Hasnédlová. S klisnou Vepora dokončila druhou fázi v čase 47,52 vteřiny a obsadila pěkné páté místo. Zcela nejrychlejší čas druhé fáze měla jiná česká dvojice, a to Natálie Kovářová a klisna Nogalina Z. Jedna chyba však znamenala konečné osmé místo.

Středa 26. srpna 2020 byla prvním z pěti soutěžních dnů mezinárodních závodů CSI2*-W v Olomouci. Na programu bylo celkem pět klání. Při rámcových soutěžích jsme se dočkali i dvou českých vítězství.

Soutěž Elite Tour s výškou překážek 110 centimetrů měla na startovní listině převahu českých jezdců. Celkem osm dvojic dokončilo parkur bez trestných bodů, nejrychleji Emma Sophia Španko s klisnou Elis. Čas vítězky se zastavil na hodnotě 64,04 vteřiny.

Podruhé se o českou hymnu postarala svým výkonem ve Small Tour s překážkami vysokými do 120 centimetrů Sofie Najmanová. S hřebcem Nativio van het Leliehof dokončila soutěž bezchybně, druhou fázi projela za 33,89 vteřin. To znamenalo více jak sekundový náskok na druhou umístěnou, Gabrielu Kopřivovou. Ta s klisnou Cardela absolvovala druhou fázi v čase 35,09 vteřiny.

(jm, SportovníListy.cz, equinet.cz, foto: Kateřina Navojová)