GP Turecka 2005 až 2011 – nejvýznamnější vzpomínky

Na istanbulském okruhu se konal závod formule 1 naposledy před 9 lety. Vyhrál jej tehdy tradičně Sebastian Vettel s Red Bullem, zbytek pole ale tak předvídatelný nebyl – během závodu byl zaznamenán nejvyšší počet předjížděcích manévrů za suchých podmínek. Istanbul Park, jak se okruh nazývá, se po devíti letech vrací za netradičních podmínek zpět do kalendáře. Pojďme tedy společně zavítat do historie a připomeňme si okruh, který si hromada jezdců kvůli jeho charismatu oblíbila.

Štítky: GP Turecka Zveřejněno 12. 11 2020 — Petr Čermák

„Nejlepší trať na světě“, jak okruh nazval bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone, stojí zhruba 50 kilometrů východně od Istanbulu. Úplně první závod se zde konal v roce 2005 a vyhrál jej Kimi Räikkönen s McLarenem. Čím si ale tahle trať získala srdce diváků a závodníků? Co ji proslavilo a z jakého důvodu se na ni jezdci rádi vraceli?

Zatáčka s čtyřmi apexy

Istanbul Park je jeden ze tří okruhů v letošní sezóně, který se pojede proti směru hodinových ručiček. Těmi dalšími dvěma jsou okruhy Imola a Yas Marina v Abú Dhabí. Trať vznikla z pera Helmanna Tilkeho, je dlouhá 5,338 km a skládá se ze 14 zatáček. Závod je vypsán na 58 kol, tudíž 309,356 km.

Pokud bude umožněn vstup divákům, nebude o místa nouze. Na trať se „vměstná“ zhruba 125 tisíc diváků, přičemž hlavní tribuna má kapacitu 25 tisíc. Budovy v paddocku jsou dvoupatrové – spodní patro je určené týmům, horní patro slouží jako hospility centra.

Od obyčejných čísel přejdeme k zajímavějším faktům. Nejoblíbenější zatáčkou a zároveň dominantnou Istanbul Parku je zatáčka č. 8 (některými pojmenována jako „Diabolica“ – jedná se o referenci na oblíbenou zatáčku Parabolica v Monze). Dlouhá levotočivá zatáčka je ve skutečnosti sekce čtyř zatáček poskládaných do sebe, které letošní monoposty projedou (s největší pravděpodobností) na plný plyn. Jelikož se skládá ze čtyř jednotlivých zatáček, má zároveň i čtyři apexy (neboli vrcholy zatáček). V kombinaci s jízdou na plný plyn se dá očekávat, že zde budou jezdci dosahovat extrémního přetížení. Možná právě proto je osmá zatáčka nejen diváky, ale i samotnými jezdci tak milována.

Dalším oblíbeným spotem je zatáčka č. 1. Ostrá, téměř pravoúhlá levotočivá zatáčka se totiž sváží dolů. Právě díky tomuto faktoru se jí začalo přezdívat „turecká vývrtka“, název odkazuje na slavnou Vývrtku na okruhu Laguna Seca v USA. Výrazné stoupání na protilehlé stáčející se rovince je pak vtipně nazýváno „Faux Rouge“ (jak asi sami víte, odkazuje na slavnou sekci Eau Rouge z belgického Spa).

Nejúspěšnějším je Felipe Massa

V Turecku se odjelo mezi lety 2005 až 2011 dohromady 7 závodů, z nichž tři ovládl brazilský závodník Felipe Massa. Vicemistr z roku 2008 zde získal během sezóny 2006 své první vítězství, na pódium jej doprovodil druhý Fernando Alonso a třetí Michael Schumacher, jejichž souboj z posledního kola vešel do historie. V cíli závodu dělilo oba závodníky pouhých 81 tisícin sekundy.

Massa dominoval i v následujících dvou letech. Během tiskové konference po kvalifikaci v roce 2007 si Brazilec závodní trať nesmírně pochvaloval. Zároveň dodal, že „Istanbul Park je tratí, kde zvrátil svůj osud a konečně začal vyhrávat závody“. Turecké fanoušky si nenaklonil pouze těmito slovy, vychvaloval také město, po němž je trať pojmenována.

Ohlédnutí za 6. sezonou: Dominantní Techeetah si jel svoji vlastní ligu

Býčí zápasy

Po klidnějším průběhu závodu z roku 2009, který vyhrál Jenson Button ve voze Brawn GP, následovalo o rok později krvelačné drama. První dvě řady na roštu si rozebraly jezdci Red Bullu a McLarenu – Webber získal pole position před druhým Hamiltonem, ve druhé řadě pak stály ve stejné formaci Sebastian Vettel a Jenson Button.

Po pátečních trénincích se předpokládalo, že první čtveřice zbytku pole ujede. Nikdo ale neočekával, k jak ostrému souboji mezi nimi dojde. Sebastian Vettel se hned po startu pokusil uzmout druhou pozici od Lewise Hamiltona, ten mu to však vrátil zvnějšku ve třetí zatáčce. Hamilton začal zrychlovat a dotírat se na vedoucího Webbera, pomalá zastávka v boxech mu ale znemožnila dostat se do vedení. Po návratu na trať jej předjel i Sebastian Vettel, oba red bully se tak ocitly v čele závodu.

Webber poprosil během 39. kola svůj tým, aby nařídili Vettelovi zpomalit. Od svých inženýrů se mu dostalo jednoznačného „ne“, tempo závodu bylo totiž velmi rychlé a oba mclareny si na vedoucí červené býky brousily zuby.

Audi odhaluje extrémně aerodynamický koncept Audi e-tron S

Sebastian Vettel pochopil, že má šanci svého týmového kolegu překonat. Když Webber ve 40. kole přepnul na šetřící motorový mód, Vettel udělal pravý opak. Díky tomu se mu na výjezdu z 11. zatáčky podařilo Webbera dohnat a na sjezdu z kopce do 12. zatáčky chtěl svého kolegu předjet po vnitřní straně. Jelikož byli oba jezdci na opačné straně ideální závodní stopy, rozhodl se Vettel vrátit zpět doprava. Webber ale neměl chuť svému kolegovi nechat víc místa, než bylo potřeba, úhybný manévr tak neučinil. Vettel tak pravým zadním kolem zavadil o čumák Webberova monopostu a roztočil se.

Oba jezdci skončili mimo závodní trať, umožňujíc McLarenu převzít vedení. Vettelovi zhasnul motor, byl tedy donucen odstoupit, zatímco Webber dojel ke svým mechanikům pro nové křídlo. Jelikož měl před čtvrtým Schumacherem velký náskok, neztratil svou pozici.

Vettel ani Webber nechtěli po závodě uznat svou vinu. Šéf Red Bullu Christian Horner uznal Webberovu spoluúčast, jelikož Australan nepřenechal svému kolegovi dostatek prostoru. Svého mladého německého závodníka bránil i poradce týmu Helmut Marko. Právě tento závod je považován za klíčový zvrat ve vzájemném vztahu obou závodníků.

Dusno bylo i u McLarenu

Mclareny se po vzájemné nehodě jezdců Red Bullu ocitly v čele závodu. Lewis Hamilton vedl před Jensonem Buttonem, který ale začal postupně nabírat na rychlosti. Ve 48. kole byl úřadující šampion dostatečně blízko, aby mohl v nájezdu do 12. zatáčky zaútočit. Manévr se mu povedl a získal tak poziční výhodu v následujících dvou zatáčkách.

Lewis Hamilton ale nikdy nepatřil mezi závodníky, kteří by se lehce vzdávali. Hned v nájezdu do první zatáčky dalšího kola svému kolegovi předjetí vrátil a opětovně se ujmul vedení v závodě. Hamiltonova přítelkyně Nicole Scherzinger nemohla věřit svým očím, nervózní ale nebyla jen ona – žilky vyskakovaly na čelech i ostatním členům týmu.

Lewis Hamilton si své vedení nakonec ubránil a získal první vítězství sezóny. Druhý dojel Button, třetí Webber.

O rok později si Sebastian Vettel spravil chuť, když si dojel pro své první vítězství v Turecku. Druhý dojel Mark Webber a třetí Fernando Alonso. Ačkoliv se na čele závodu nic nedělo, od druhého místa níže se jednalo o předjížděcími manévry nabitý závod.

GP Turecka 2011 byla závodem s největším počtem předjížděcím manévrů za suchých podmínek. Kromě toho absolvovali jezdci během závodu dohromady přes 80 zastávek v boxech, takže byly o víkendu překonány rovnou dva rekordy.

Ken Block se stal vítězem elektrického rallycrossového závodění Projekt E

Co nás čeká letos?

Monoposty letošní specifikace jsou nejrychlejšími vozy v historii formule 1, proto lze očekávat, že padne spoustu traťových rekordů. Oficiální rekord nejrychlejšího kola závodu pak drží Juan Pablo Montoya. V roce 2005 zajel během závodu čas 1:24.770. Zajímavé bude sledovat monoposty převážně v ultrarychlé osmé zatáčce.

Jednou z nezodpovězených otázek je, zda se v Turecku pojede za přítomnosti diváků. Přísná hygienická a bezpečnostní opatření ale platí i nadále, týmy se do Turecka přepraví letecky, což bude oproti dřívějším závodům změna – své vybavení týmy přepravovaly po vodě.

Závod v Turecku je mj. skvělou ukázkou úctyhodné práce, kterou Liberty Media v čele F1 odvádí. Jedním z důvodů, proč se zde po roce 2011 nejelo, byla finanční stránka věci. Je zřejmé, že jsou kvůli pandemii poplatky za pořádání závodů nižší, každopádně lze předpokládat, že za minulého vedení by k podobnému neočekávanému návratu nejspíš nedošlo.

Nyní už nám nezbývá nic jiného než si na závod počkat. Turecká Grand Prix je naplánována na 15. listopadu a bude posledním závodem na evropském světadíle. Poté se celý kolos F1 přesune na Blízký východ, kde zakončí sezónu dvěma závody na bahrajnském Sachíru a sezónním finále v Abú Dhabí na trati Yas Marina.

Přehled: O kolik bodů už letos přišel Valtteri Bottas