18. MISTROVSTVÍ EU MLÁDEŽE 2020

V sobotu 22. srpna 2020 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let. Domácí reprezentace získala šest zlatých medailí, čtyři stříbrné a tři bronzové.

V kategorii H8 zvítězil Bára Jan (CZE), druhé místo obsadil Negrean Andrei (ROU) a bronz vybojoval Radzimski Antoni (POL). V kategorii dívek do 8 let získala zlato pro Českou republiku Vančáková Veronika. Stříbrnou medaili vybojovala Popczynska Michalina (POL) a bronzovou medaili si odvezla Janoušková Eliška (CZE).

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Martirosyan David (CZE). Stříbro vybojoval taktéž domácí Popov Roman a třetí místo obsadil Besou Hussain (GER). V kategorii D10 získala titul Mistryně EU Buchtová Viktorie (CZE). Druhá se umístila Bartečková Valérie (CZE) a třetí místo vybojovala Klintsevich Aliaksandra (POL).

V kategorii H12 ovládla stupně vítězů Česká republika. Zvítězil Pražák Daniel, druhé místo vybojoval Fizer Marek a třetí místo obsadil Zelba Lukáš. Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala Janoušková Adéla (CZE). Druhé místo obsadila Kulczycka Zofia (POL) a bronz si odváží Řezníčková Sibyla (CZE).

Mezi 14 letými chlapci byl nejlepší český reprezentant FM Stalmach Richard. Druhé místo obsadil CM Kostov Deyan Samuil (BUL) a bronzovou medaili vybojoval CM Nedelcu Teodor-Cosmin (ROU). V kategorii dívek do 14 let zvítězila Mihelic Vesna (SLO). Stříbrnou medaili získala Zelbová Lada (CZE) a bronzovou medaili si odváží Bildat Emilia (GER).

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny, mimo jiné šachové digitální hodiny a velké dřevěné šachové figurky. Každý hráč si ze šampionátu odváží také dres s logem Mistrovství EU, pamětní medaili a pamětní diplom.

Mistrovství EU mládeže 2020 uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 103 hráčů a hráček z 9 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line.

Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za nejlepší partie postupně získali Antoni Radzimski (POL), Edward Bundan (GER), Tim Zimmer (GER), Alexander Voelpel (GER), Jan Bara (CZE), Mikhail Artamonov (CZE), Oliver Nieminen (FIN), Feliks Rutkowski (POL), Tomasz Obrycki (POL), Jan Vana (CZE), Tereza Horkova (CZE), Daniel Srba (CZE), Filip Laux (GER), Valerie Barteckova (CZE), Andrej Soucek (CZE), Karol Mielcuch (POL), Emma Dobsa (CZE), Daniel Prazak (CZE), Peter Grabs (GER), Adela Janouskova (CZE), Bartolomej Buchta (CZE), Zofia Kulczycka (POL), Philipp Leon Klaska (GER), Marek Fizer (CZE), Kiril Kostov (BUL), Deyan Samuil Kostov (BUL), David Hak (CZE), Teodor-Cosmin Nedelcu (ROU), Richard Stalmach (CZE), Nejc Herega (SLO), Simon Lang (CZE), Tatana Nespora (CZE) a Vesna Mihelic (SLO).

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: simultánky s IM Piskem a bleskový turnaj. V první simultánce vyhráli Jan Vana, Tobias Komarek, Roman Popov, Daniel Prazak, Ludmila Lackova, Vicky Cinkova, Vit Vilimek (všichni CZE), Edward Bundan, Calvin Wolff (oba GER), Felix Rutkowski (POL), Mark Csernyik (HUN) a Deyan Kostov (BUL). Remizovali Andrej Soucek, Marek Fizer (oba CZE) a Maja Popczynska (POL). V druhé simultánce vyhráli Jan Vana, Tobias Komarek, Matyas Roubal, Sibyla Reznickova (všichni CZE), Aliaksandra Klintsevich (POL) a Efecan Atar (GER). Remizovali Martin Megyeri a Mark Csernyik (oba HUN). Bleskový turnaj vahrál IM Petr Pisk (CZE), druhé místo obsadil FM Petr Timagin (RUS) a třetí místo vybojoval Teodor-Cosmin Nedelcu (ROU), který se tak stal vítězem v kategorii mládeže.

Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd. Na webu mistrovství najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i všechny partie.

Letošní účast hráčů na Mistrovství EU ovlivnila situace s Covid-19. Některým federacím situace nedovolila přihlásit se, a nebo je donutila svoji účast zrušit. Přesto jsme uvítali zástupce 9 evropských federací. Pořadatelé udělali maximum pro minimalizaci rizik Covid-19. Mezi šachovnicemi byly zachovány rozestupy 1 metr a mezi jednotlivými řadami šachovnic byly rozestupy větší než 2,5 metru. Pořadatel též zajistil nezbytné testy na Covid-19.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Účastníci mimo jiné kvitovali možnost, že mohou pokoje předávat až po slavnostním zakončení. Chtěl bych také
poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nám pomáhají se zajištěním Mistrovství EU. Společně se budeme těšit na příští ročník Mistrovství EU mládeže, který se uskuteční od 12. do 21. srpna 2021.