Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC Rakouska 2020: Dovizioso potřetí, dvakrát červené vlajky

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)

Na rakouském okruhu Red Bull Ring proběhl pátý podnik mistrovství světa silničních motocyklů pro třídy Moto3 a Moto2 a čtvrté klání královské kategorie MotoGP. V MotoGP zvítězil Andrea Dovizioso (Ducati), Moto2 vyhrál Jorge Martin (KTM), v Moto3 se radoval Španěl Albert Arenas (KTM).

Nedělní zahřívací tréninky vyhrál Joan Mir (MotoGP), Jorge Martin (Moto2) a Celestino Vietti (Moto3). Český jezdec Filip Salač (Moto3) šachovnicovou vlajku neviděl. Závody Moto2 a MotoGP musely být přerušeny po děsivě vyhlížejících haváriích.

MotoGP

Start do soubojů na 28 kol se nejlépe povedl z druhé pozice Millerovi a za ním se protáhl na druhou pozici Dovizioso (oba Ducati), Rossi (Yamaha) byl osmý a vítěz z Brna Binder (KTM) dvanáctý. Zjevně hodně namotivovaný Pol Espargaro (KTM) se dostal ve třetím kole na druhé místo a na konci šestého okruhu předjel vedoucího Millera. V následujícím okruhu vjel do štěrkové zóny vedoucí jezdec šampionátu Quartararo a propadl se až poslední 22. místo. Na začátku osmého kola se na rovince po první zatáčce srazili v rychlosti těsně nad 300 km/h Franco Morbidelli (Yamaha) a Johann Zarco (Ducati). Zarcova motorka narazila do bariéry a proletěla vzduchem těsně kolem hlavy Rossiho. Závod byl okamžitě přerušen a znovu odstartován.

Opakovaný start zvládl stejně jako při prvním pokusu Miller, zkusil ho předjet P. Espargaro, ale Australan mu to vrátil a začal se mírně vzdalovat soupeřům. Potíže se spojkou přibrzdily šance nejrychlejšího v kvalifikaci Viňalese. Dvanáct kol před koncem spadl v pravé zatáčce Oliveira na satelitním motocyklu KTM a smetl přední kolo tovární KTM, kterou řídil Espargaro.

Jedenáct okruhů před cílem předstihl Dovizioso vedoucího Millera, který musel přepustit záhy druhou pozici ve prospěch Rinse (Suzuki). Brzy se však na ní vrátil, protože Rins spadl. V čele se vytvořila skupinka ve složení Dovizioso, Miller a Mir, která však vydržela jen několik minut, protože „Dovi“ zrychloval a nakonec si dojel pro třetí vítězství na tomto okruhu. Bylo to současně páté prvenství značky Ducati na Red Bull Ringu a italská značka nebyla v novodobé historii této trati ještě poražena. Pro druhého Španěla Mira představuje druhé místo jeho premiérové stupně vítězů v MotoGP.

VC Rakouska MotoGP 2020 – Pořadí v cíli (Top 10)
10. Maverick Viňales Yamaha Monster Energy Yamaha GP 15,276

Průběžné pořadí po 4 závodech: 1. Quartararo 67; 2. Dovizioso 56; 3. Viňales 48; 4. Binder 41; 5. Rossi 38; 6. Nakagami 37.

Moto2

Nejlepší start závodu na 25 kol měl ze druhé pozice Martin, který se posunul před Gardnera a za ně se protáhl ve třetí zatáčce Marini, jenž začínal až ze třetí řady. Na začátku čtvrtého okruhu měl na výjezdu z první zatáčky highsider vedoucí jezdec průběžného pořadí Bastianini. Ital odešel po svých, ale jeho motocykl trefil ve velké rychlosti Malajec Hafizh Syahrin. Další jezdci - Edgar Pons a Andi Farid Izdihar odešli naštěstí po svých. Závod byl přerušen a restartován na třináct kol. Kromě Syahrin, který by měl být při vědomí, neodstartoval také Bastianini.

Španěl Martin si zopakoval výborný start, za jeho zadní kolo se pověsil Marini a oba ujížděli všem soupeřům. Ze stíhací bitvy vypadli vinou pádu v první zatáčce třetí Gardner a také Japonec Nagašima. Martin neponechal nic náhodě a začal zvyšovat náskok na své pronásledovatele. Závodní pole se roztrhalo a kontakt mezi Bezzecchim a Lowesem patřil k ojedinělým momentům. V závěrečném okruhu si ještě polepšil Lowes, který předjel čtvrtého Viergeho. Pro první výhru ve třídě Moto2 si s přehledem dojel Martin, v cíli druhý Marini naopak postoupil na první místo v šampionátu.

VC Rakouska Moto2 2020 – Pořadí v cíli (Top 10)
10. Joe Roberts Kalex Tennor American Racing 10,890

Průběžné pořadí po 5 závodech: 1. Marini 83, 2. Bastianini 73; 3. Martin 59; 4. Lowes 59; 5.Nagašima 55.

Moto3

Od startu vypálila nejrychleji trojice Arenas, McPhee a Fernandez. Získala půlsekundový náskok na ostatní soupeře, ale na začátku čtvrtého kola už jela pohromadě velká skupina. V šestém kole se dostal poprvé v kariéře na první místo turecký jezdec Deniz Öncü, ale záhy ho vystřídal Darryn Binder, který se na pozici lídra propracoval až z 22. pozice na startu!

V dalších kolech se s oběma jmenovanými střídali na prvním místě Arenas, Vietti a Masia. A právě Masia měl v závěru závodu nejvíce ze hry o první místo a v posledním okruhu si držel náskok půl sekundy. Premiant šampionátu Arenas však měl mohutný závěr a v předposlední zatáčce poslal svůj stroj pod Masiu a potřetí v sezoně vyhrál. „Byl to neuvěřitelně těžký závod a hodně zatáček jsem jel na limitu, zejména v posledním kole, kdy už to nevypadalo na vítězství,“ uvedl Arenas.

Po projetí cílem však uvedené pořadí dlouho nezůstalo, protože třetí Ogura, čtvrtý Binder a pátý Vietti dostali trest ztrátu jedné pozice za překročení limitů tratě. Z třetího místa na stupních vítězů se tak radoval původně v cíli šestý McPhee. Smolařem se stal Japonec Sasaki, který byl potrestán průjezdem „dlouhého kola“. Propadl se z první na 21. místo a v cíli nakonec získal bod za patnáctého místa. Jediný český zástupce Filip Salač neměl dobrý start, po startu se propadl ze čtrnácté pozice až na začátek třetí desítky. Kolo před koncem zajel boxů, ze závodu odstoupil a počtvrté v řadě nebodoval.

VC Rakouska Moto3 2020 – Pořadí v cíli (Top 10)