Třetí Mistrovství Česka mládeže a juniorů ve sportovní kynologii všestrannosti v České Třebové

Již potřetí se v České Třebové konalo během uplynulého víkendu od 8. do 9. srpna 2020 Mistrovství Česka mládeže a juniorů ve sportovní kynologii – všestrannosti. Pořadatelem byla opět ZKO Javorka. Mistrovství tradičně probíhalo v krásném a prostorném areálu FK Česká Třebová.
Letošní ročník byl zcela atypický oproti předchozím. Vzhledem k současnému stavu s nemocí Covid-19 neproběhly nominační soutěže a měnil se tak celý scénář mistrovství. Novinkou bylo rovněž zavedení zcela nové kategorie – k ZVV1, IGP2 a IGP3 přibyla kategorie mládeže IGP-V určená začínajícím psovodům a mladým psům.

Účast byla opravdu hojná, na startu stanul zatím nejvyšší počet závodníků na tomto mistrovství republiky od vzniku ČKS, o tituly přijelo bojovat 41 mladých psovodů.

Slavnostní nástup a losování startovních čísel proběhly za přítomnosti předsedy ČKS Václava Kejře a předsedy Krajské pardubické organizace Petra Vyčítala. Po losování se pak již rozběhlo celé mistrovství. Na place se podle rozpisu střídaly průběžně všechny kategorie v disciplínách poslušnost a obrana. Pachové práce probíhaly na terénech společnosti Avena Dlouhá Třebová.
Mistrovství mládeže provázelo velmi horké počasí s vysokými teplotami. Přesto mladí závodníci i jejich čtyřnozí kamarádi tento handicap zvládli na výbornou. K vidění byly opět výborné výkony především v hlavní kategorii mládeže IGP2.

V kategorii IGP-V závodilo 12 závodníků a vítězem se stala Lucie Zárubová s NO Arax Berkana Ansuz (Pardubický kraj). V kategorii ZVV1 s 10 psovody  se na 1. místě umístila slečna Aneta Codlová s Genem (Jihočeský kraj). Divácky nejvíce očekávaná kategorie IGP2 byla rovněž početně silná – 12 soutěžích, vítězem a Mladým mistrem pro rok 2020 se s úžasným ziskem 283 bodů stala Tereza Vajnerová s Limmet z Údolí Úpy (Středočeský kraj).

V kategorii juniorů startovalo 7 závodníků. Loňský juniorský mistr Patrik Brzybohatý, který se nakonec se svojí fenkou Honey z Údolí Úpy umístil na druhém místě. Vítězem třídy a Juniorským mistrem se stala Martina Nemravová s fenou Janica Aykmar (Olomoucký kraj).

Vyhlášeny byly rovněž tituly – nejlepší obranář, stopař a poslušnost – o ně se podělila děvčata Tereza Vajnerová (poslušnost) a Tereza Fialová (obrana a stopy). Čestná cena byla letos udělena hned 3 závodníkům, tím nejlepším byla Šárka Benčová.

Poslední vyhlašovanou třídou byla soutěž o Nejlepší družstvo a tím se na letošním MČR mládeže se stal tým Středočeského kraje.

Velké poděkování patří rozhodčím, týmu kladečů za celodenní práci na terénech, figurantům na obranách a všem organizátorům, kteří takříkajíc ve stínu odvedli hlavní práci a bez kterých by samozřejmě celá akce nebyla možná. Důležitou částí každé soutěže jsou také sponzoři. Mezi nejdůležitější patřil generální sponzor firma VAFO Praha, dále pak Dogtrace Lanškroun. MR proběhlo pod osobní záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a za přispění města Česká Třebová.

Jedno mistrovství republiky je za námi a nyní hurá, snad za příjemnějších podmínek, do stopařského seriálu mládeže, jehož nominace začínají poslední srpnový víkend.