(1:4)

Reportáž

Thomas Müller (© AFP)

Bayern vypráskal Barcelonu a postoupil do semifinále

Bayern Mnichov postoupil do semifinále Ligy mistrů po těžko uvěřitelné výhře 8:2 nad Barcelonou. Utkání až nápadně připomínalo semifinále MS 2014 mezi Německem a Brazílií a Bayern v tomto ohledu svého soupeře také nešetřil. V obou poločasech nastřílel po čtyřech gólech. Barcelona zakončila letošní sezonu bez zisku trofeje, navíc s velkou ostudou.

Oproti zápasu s Neapolí udělal Quique Setién dvě změny. Místo Ivana Rakitiće a Antoina Griezmanna nastoupili v záloze Arturo Vidal a Sergio Busquets. Bayern nastoupil beze změn. První poločas se nesl ve znamení totální ofenzívy. Od začátku hrály oba celky s cílem vstřelit první gól a dostat psychologickou výhodu. Barca mohla udeřit ve třetí minutě jako první, ale situaci nevyřešila optimálně a vzápětí přišel trest. Perišićův centr našel Thomase Müllera, ten si narazil s Lewandowskim a zkušený mistr světa z roku 2014 zasadil Kataláncům první úder. Barcelona se rychle otřepala a Jordi Alba po náběhu cpal balón na Suáreze, jenomže do všeho se vložil David Alaba a Manuel Neuer nedokázal zareagovat. Výstavní vlastenec znamenal vyrovnání na 1:1 a to po pouhých sedmi minutách hry.

Barcelona pak mohla otočit, když prostrčení Semeda nevyužil Suárez, respektive výtečně zasáhl Neuer. Byl to klíčový moment. Oba celky se dál předháněly ve vytváření šancí. Opravdu co útok, to velká šance. Po ose Thiago-Müller pálil nepřesně Lewandowski. Na druhé straně zase Messi zakroutil balón na zadní tyč a nejenže nikdo z hráčů Barcelony nedokázal zareagovat, ale Neuerovi ještě k tomu pomohla tyčka. O chvíli později zase Messi své sólo zakončil jen nedůraznou střelou do středu branky.

Ve 22. minutě Bayern odstartoval gólovou smršť. Sergi Roberto si neporozuměl se Semedem a Bavoři toho okamžitě využili a Ivan Perišić z úhlu prostřelil ter Stegena. Krátce na to Goretzka šikovně z první vysunul Gnabryho a Bayern šel do dvougólového trháku. Utrpení Katalánců tím zdaleka nekončilo a po ostrém Kimmichově centru zvýšil už na 4:1 Thomas Müller. Utkání místy až nápadně připomínalo Německou demolici Brazilců na MS 2014. Bayern další zásah v průběhu prvního poločasu nepřidal a Barcelona měla o přestávce o čem přemýšlet.

Quique Setién posílil do druhého poločasu ofenzívu a prostor dostal Antoine Griezmann. Aktivně ale začali Němci a Lewandowski dokonce vstřelil další gól, ale správně byl Müllerovi odmáván ofsajd. Barcelona byla efektivnější. Alba zpracoval dlouhý pas, přihrál Suárezovi, ten naznačil střelu, čímž se zbavil Boatenga a chladnokrevně snížil na 2:4. Nebylo to na dlouho, protože Bayern znovu utekl. Davies si pohrál se Semedem a Kimmichovi už jen stačilo trefit prázdnou branku.

V 82. minutě přidal Lewandowski šestý gól po hraniční ofsajdové situaci a o chvíli později se prosadil i Brazilec Coutinho, jenž má s Barcelonou co do činění. Aby toho nebylo málo, tak Coutinho vstřelil i onen osmý gól a završil potupu celku, ve kterém se neprosadil.

Autor: Ondřej Linhart