Při první kvalifikaci v Pardubicích úřadoval loňský vítěz Velké pardubické Theophilos

Osmičku dostihů nabídl první ze tří červencových mítinků na Pardubickém závodišti. Vrcholem byla úvodní kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. V této Ceně města Pardubice – EURO EQUUS úřadoval vítěz loňského ročníku legendárního dostihu Theophilos. K cestě za vítězstvím jej ale hodně potrápil Hegnus.

Na startu první kvalifikace se sešla silná konkurence. Mezi čtrnáctkou startujících byli dva vítězové Velké pardubické Theophilos a také Ribelino, který se vítězem Velké pardubické stal v roce 2015 po diskvalifikaci Nikase. Proti nim nastoupil například vítěz loňské první kvalifikace Hegnus, nebo třeba vítěz Gran Premio Merano Mazhilis. Právě Mazhilis se společně s Theophilem ujali poměrně po startu vedení dostihu.

Jak říkám...

„Šel jsem dopředu dřív, než jsem chtěl. Theophilos byl ale klidný, zvládal to. V závěru jsme ale měli co dělat, abychom Hegnuse porazili,“ komentoval průběh dostihu žokej Josef Bartoš.

Další ze svěřenců trenéra Josefa Váni Mazhilis nedokázal v cílové rovině udržet tempo se soupeři a začal ztrácet. Dokončil na šestém místě.

„Pro kvalifikace máme ještě v zásobě Ange Guardiana, který byl vloni při kvalifikacích úspěšný. No Time To Lose se dnes proběhl v jiném dostihu, ale do kvalifikace se také chystá. A pak máme ve stáji ještě jedno překvapení, o kterém teď ale nebudu mluvit. Kvalifikace jsou čtyři, tak si je pěkně rozdělíme. Nebudou přeci startovat proti sobě,“ naznačil trenér Josef Váňa návštěvníkům Pardubického závodiště.

Theophilos bojoval s Hegnusem, kterého vedl žokej Marek Stromský, do poslední chvíle. Za nimi se umístili Player (ž. Marcel Novák), Dulcar De Sivola (Josef Borč) a Mahony (ž. Jordan Duchene). Kromě vítěze loňské Ceny Labe Lodgian Whistle, který nedokončil po pádu jezdce Jaroslava Myšky na Irské lavici, proběhli okolo cílové podkovy všichni účastníci kvalifikačního dostihu. Do říjnové 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou má po dnešním mítinku splněnou kvalifikaci dvanáct koní.

Předzkouškou Zlatého poháru, který se poběží za tři týdny, byla Cena Tipsportu. V klasické steeplechase na 3900 metrů zvítězil devítiletý Aztek vedený žokejem Martinem Liškou.

„Trošku jsme čekali, že všechno bude jinak. Ale kůň šel v klidu. Hrozně vysoko skákal, nějak zvláštně to respektoval. Nicméně to dobře dopadlo. Rozeskákal se, vzal si to k srdci a začal konečně závodit. A pak už to bylo jednoduchý,“ radoval se z vítězství Martin Liška.

V dostihu se vůbec poprvé na českých drahách představilo několik nových koní. Byl jím například Sansiro, který běhal v Itálii. S žokejem Josefem Bartošem dostih dokončili na druhém místě. Za ním doběhla Meny Bay připravovaná a odježděná svým slovenským trenérem Jaroslavem Brečkou, a to i přes potíže těsně před startem dostihu, kdy musel Brečka řešit potíže s výstrojí. Za nimi finišovala favorizovaná Slivka, v jejímž sedle zraněného Jana Odložila nahradil žokej Marek Stromský. Pátý se umístil Dangerous Gleam s žokejem Lukášem Matuským. Zbývající dva účastníci – Skins Rock a Starkhov – dostih nedokončili.

V Ceně časopisu Jezdectví, která byla určená specialistům na krátké crossy, se představil i vítěz Velké pardubické z roku 2017 No Time To Lose se svým jezdcem, žokejem Janem Kratochvílem. Od začátku dostihu se držel na zadních pozicích šestičlenného startovního pole, dopředu vyrazil až po překonání poslední překážky v kurzu dostihu. K vítězství by ale potřeboval o několik málo metrů delší cílovou rovinu. Šestiletá bělka Dallina, připravovaná trenérem trojnásobné vítězky Velké pardubické Orphee des Blins Gregem Wroblewskim, dokázala útok velkopardubického šampiona odrazit. Do cíle ji vítězně přivedl žokej Sertash Ferhanov. Pro Dallinu to byl první start v crossové disciplíně. Třetí místo bral Chrystal Cross s žokejem Jaroslavem Myškou, čtvrté Tiara Man s žokejem Josefem Bartošem a páté Starbuck s žokejem Janem Faltejskem.

Janu Faltejskovi se dařilo v úvodu dostihového mítinku. Nejprve v sedle Sabiona zvítězil ve steeplechase dostihu, v Ceně společnosti Falcon security, s.r.o. a hned poté v crossu pro čtyřleté, v Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic a.s. Podařilo se mu to v sedle favorizovaného Tech Jury.

V trojkovém Poháru BICZ holding 2020 vítězství v patnáctičlenné konkurenci vybojovala ryzka Apas Rocka, která v Pardubicích zažila odloženou premiéru. Před dvěma týdny byla kvůli deštivému počasí škrtnuta ze startovní listiny. Vedená žokejem Markem Stromským porazila dalšího z favoritů Stringa (ž. Lukáš Matuský), Forever Dry (ž. Jan Kratochvíl), Saint Joseph (ž. Jan Faltejsek) a Kaiserwalzera (ž. Jaroslav Brečka). V dostihu věnovanému památce žokeje Kamila Kuchovského, který by v minulých dnech oslavil 80. narozeniny, lehce zvítězil Del Rey vedený Pavlem Složilem ml. V dalším čtyřkovém dostihu, v Ceně za podpory společnosti RH Výztuže s.r.o. prvenství vybojoval Tase of Rock s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle.