StoryEditor

Zlatý hetrik Tibora Sahajdu, premiérový titul na 10 000m pre Silviu Valovú

28.06.2020, 19:39
Príroda slovenskému šampionátu na 10 000 m nepraje. Najskôr šampionát pre koronavírusovú pandémiu odložili z 25. apríla na 27. jún do Kysuckého Nového Mesta. Ibaže tri dni pred súbojom o tituly sa epidemiologická situácia v kysuckom regióne zhoršila a krajský hygienik odporučil neorganizovať podujatia. SAZ preto v poslednej chvíli presunul M-SR do Košíc, kde sa organizátorskej taktovky chopil klub Akademik TU. Príroda však zaúradovala znova: preteky juniorov pre búrku a silný lejak organizátori z bezpečnostných dôvodov po necelých štyroch kilometroch predčasne ukončili. O medaily sa bude bojovať v náhradnom termíne…

Napokon sa však počasie predsa len umúdrilo a v ústrety 25 kolám na štadióne TU v Košiciach sa vydali najprv ženy. Premiérové zlato v premiérovom štarte na desaťtisícke na ovále si vybojovala Silvia Valová z AK ZVP Lučatín časom 35:41,89 min. Dvadsaťosemročná vytrvalkyňa pridala k tohtoročnému zlatu na 10 km na ceste aj dráhové v tejto disciplíne, takže spolu s tromi lanskými prvenstvami (5000 m, 10 km cesta, kros vytrvalkýň) má v zbierke už päť titulov.

“Po piatom kilometri bolo pre mňa to krúženie mentálne vyčerpávajúce,” priznala Valová, ktorá nikdy doteraz na ovále také dlhé preteky neabsolvovala. “Potom som si len kontrolovala náskok pred Romanou, o čom ma pravidelne informoval tréner. Fyzickú krízu som nemala, len v hlave sa mi neustále vynáralo, koľko ešte kôl do cieľa. Neustále som odpočítavala, koľko ešte a vravela som si, že to nesmiem vzdať a musím stoj čo stoj dobehnúť.”

Za zverenkou Mareka Vojníka skončili bežkyne BMSC Bratislava, takže poradie bolo zhodné ako na cestnom šampionáte v Majcichove na začiatku marca. Striebro získala Romana Komarňanská (36:04,75) a bronz majsterka SR 2016 Zuzana Durcová (36:18,15). Pre 5-násobnú šampiónku  a 2-násobnú olympioničku v maratóne Katarínu Pejpkovú (za slobodna Berešová) ostalo nevďačné 4. miesto.

V súťaži mužov si hlavný favorit Tibor Sahajda na rozmočenom tartane poľahky vybojoval celkovo 14. zlato na slovenských šampionátoch a zaznamenal víťazný hetrik v desaťtisícke na ovále. Vzhľadom na podmienky však 30-minútovú hranicu nepokoril , jeho víťazný výkon mal hodnotu 30:50,15 min.

Zverenec Vladimíra Molčana zvíťazil pred svojím klubovým kolegom z BMSC Bratislava a predvlani tretím Marekom Hladíkom s náskokom 10,44 sekundy, keď sa od neho odpútal približne v polovici trate. Po bronz si dobehol míliarský špecialista Peter Kováč z bratislavskej Slávie STU (32:03,54), vlani šampión na 1500 m v hale aj vonku a v tomto roku v hale na 3000 m.

“Bežalo sa mi ťažko, pichalo ma v boku,” vravel kriticky na svoju adresu 29-ročný adept na olympijskú miestenku v maratóne. “Nevládal som! V jednej chvíli som pociťoval takú krízu, že som uvažoval, či vôbec dobehnem do cieľa. To som si však doma nemohol dovoliť. Cítil som sa pod tlakom – prišla ma povzbudiť celá rodina, prišli i televízie. Chvalabohu – dobehol som a mám titul. Z víťazstva mám radosť, ale môj výkon bol katastrofálny.” Pre ilustráciu: Sahajda bežal približen o pol minúty pomalšie ako na minuloročných M-SR v Kysuckom Novom Meste.

Silvia Valová a Tibor Sahajda sú zároveň lídrami Bežeckého pohára SAZ, keďže domáci šampionát na 10 000 m bol 2. kolom tohto 16-dielneho seriálu. Obaja majú na konte maximálny možný počet 76 bodov.

01 - Modified: 2024-04-18 07:58:19 - Feat.: - Title: Slovenská priorita na MS družstiev v chôdzi v Antalyi – získať miestenky v miešanej štafete na olympijské hry v Paríži 2024 02 - Modified: 2024-04-17 08:23:46 - Feat.: - Title: Sto dní pred otvorením Hier XXXIII. olympiády v Paríži Slovensko len so 14 miestenkami 03 - Modified: 2024-04-15 07:52:40 - Feat.: - Title: Kenské triumfy na TIPOS Národnom behu Devín – Bratislava 04 - Modified: 2024-04-10 09:56:59 - Feat.: - Title: Blížiaci sa 76. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava bude atakovať popandemický účastnícky rekord 05 - Modified: 2024-04-08 13:30:23 - Feat.: - Title: V maratóne na ČSOB BAM triumfy Poliaka Koseka a Chorvátky Šustičovej, Rusina obhájil polmaratónsky titul majstra SR
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
19. apríl 2024 07:36