Magazín EURO 2024

Bayern je znovu mistrem, o jubilejním titulu rozhodl Lewandowski. Kadeřábek asistoval při výhře Hoffenheimu

Bayern Mnichov je potřicáté německým šampionem. O jubilejním triumfu bavorského velkoklubu rozhodla hubená výhra 1:0 nad Brémami. Vítězství zařídil Robert Lewandowski, který překonal Jiřího Pavlenku. Asistence Pavla Kadeřábka pomohla Hoffenheimu k vítězství 3:1 nad Augsburgem. Mönchengladbach porazil v 32. kole německé ligy na svém hřišti 3:0 Wolfsburg. Schalke prohrálo ve Frankfurtu 1:2 a čeká na výhru už čtrnáct utkání.

Radost fotbalistů Bayernu
zdroj: Reuters autor: Christof Stache

V úvodu zápasu to nevypadalo, že se potkal tým s nejhorší domácí bilancí a nejlepší tým na hřištích soupeřů. Jednu z šancí aktivních domácích měl i český obránce Theodor Gebre Selassie, z ostrého úhlu ale minul poloodkrytou bránu. Postupem času převzal taktovku favorit a ve 43. minutě se dočkal i branky.

Jako jediný překonal Jiřího Pavlenku s 31 ligovými brankami nejlepší střelec soutěže Robert Lewandowski. Polský kanonýr zpracoval na prsou lob za obranu a pohotově propálil českého gólmana. Staronoví šampioni dohrávali zápas od 79. minuty bez vyloučeného Alphonse Davise, vedení ale udrželi.

Klíčový zákrok předvedl v poslední minutě základní hrací doby Manuel Neuer, který vytáhl konečky prstů Osakovu hlavičku. Staronoví šampioni dohrávali zápas od 79. minuty bez vyloučeného Alphonse Davise, vedení ale udrželi.

Fotbalisté Bayernu už slaví další titul

Bayern uspěl v domácí soutěži navzdory tomu, že po deseti kolech odvolal kvůli nepřesvědčivým výkonům trenéra Nika Kovače, kterého nahradil dosavadní asistent Hans-Dieter Flick.

Ten teď může se svým týmem přidat další trofeje v Německém poháru, v jehož finále se Bayern střetne s Leverkusenem, a v Lize mistrů, kde má nakročeno po úvodním vítězství 3:0 nad Chelsea do čtvrtfinále.

Brémy naopak zůstaly v sestupovém pásmu. Šestnáctý Düsseldorf jim na barážové pozici může v případě zisku ve středečním zápase v Lipsku bodově odskočit.

Utkání Mönchengladbach - Wolfsburg
zdroj: Reuters autor: Thilo Schmülgen

Pavel Kadeřábek pomohl fotbalistům Hoffenheimu asistencí k vítězství 3:1 na hřišti Augsburgu. Český obránce v 59. minutě přesným centrem připravil vedoucí branku pro Moanese Dabura a izraelský útočník po chvilce znovu překonal obranu Augsburgu se stoperem Markem Suchým. Po změně stran snížil Ruben Vargas, ale těsně před koncem definitivně rozhodl střídající Ihlas Bebou.

Dortmund podlehl Mohuči 0:2. Ve 33. minutě vstřelil první branku Jonathan Burkardt a vedení hostů v druhé půli zdvojnásobil Jean-Philippe Mateta z penalty. Borussia, která už má jistou účast ve skupině Ligy mistrů, zaváhala po sérii tří výher.

Doma překvapivě nevyhrálo ani třetí Lipsko, které se střídajícím útočníkem Patrikem Schickem ztratilo dvoubrankové vedení a remizovalo 2:2 s Düsseldorfem. Lipsku po hodině hry zajistili dvoubrankové vedení "slepenými" góly Kevin Kampl a Timo Werner.

Favorité ale závěr nezvládli. Nejprve v 87. minutě snížil Steven Skrzybski a v nastavení Düsseldorfu zařídil cennou remízu Andre Hoffmann.

Lipsko ztratilo proti Düssledorfu dvoubrankový náskok

Mönchengladbach porazil Wolfsburg

Hofmann si nejprve v 11. minutě naběhl na kolmici za obranu a v pádu se trefil ke vzdálenější tyči. Po půlhodině hry využil pohotové přiťuknutí Matthiase Gintera a sám před brankářem si s jistotou připsal čtvrtý ligový gól v sezoně.

Borussia získala tři body po předchozích dvou porážkách a posunula se na příčku zajišťující účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Wolfsburg zůstal šestý.

Celý zápas odehrál záložník Herthy Berlín Vladimír Darida, jeho tým ale prohrál 1:2 ve Freiburgu. Celek z hlavního města tak definitivně přišel o naději na evropské poháry. Na sedmé místo, které drží jeho přemožitel, ztrácí dva zápasy před koncem sedm bodů.

Prvním jistým sestupujícím se stal Paderborn, který podlehl 0:1 Unionu Berlín. Souboj nováčků rozhodl vlastní gól Bena Zolinského, který nešťastně prodloužil centr z přímého kopu až do sítě. Paderborn mohl udržet naději na záchranu jen v případě vítězství, na barážovou pozici nyní ztrácí osm bodů.

Schalke je nemohoucí dál, prohrálo s Frankfurtem 1:2

Trápící se tým z Gelsenkirchenu na vítězství čeká už čtrnáct bundesligových utkání a ještě "vylepšil" negativní klubový rekord. Frankfurt poslal do vedení ve 28. minutě André Silva, na začátku druhé půle zvýšil hlavou David Abraham.

Schalke duel zdramatizovalo v 59. minutě, kdy se rovněž ze standardní situace trefil Weston McKennie. Ale jeho spoluhráč Can Bozdogan byl v 77. minutě vyloučen a hostům zkomplikoval cestu za možným bodovým ziskem. Eintracht už Schalke nic nedovolil a zvítězil ve čtvrtém z posledních pěti kol.

Bielefeld slaví po 11 letech návrat do Bundesligy

Prvním týmem postupujícím do Bundesligy jsou fotbalisté Bielefeldu. Lídrům druhé nejvyšší soutěže dala tři zápasy před koncem jistotu remíza Hamburku s Osnabrückem 1:1.

Arminia pod vedením trenéra Uweho Neuhause má v čele tabulky sedmibodový náskok na HSV a už nemůže skončit mimo dvě postupové pozice.

Bielefeld, který v pondělí rozdrtil 4:0 Drážďany, hrál Bundesligu naposledy v roce 2009. Hamburku patří druhé místo, ale ve středu jej může předstihnout Stuttgart, který má nyní dvoubodovou ztrátu. Stejné manko má i čtvrtý Heidenheim.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Mönchengladbach - Wolfsburg 3:0 (11. a 30. Hofmann, 65. Stindl), Brémy - Bayern Mnichov 0:1 (43. Lewandowski), Freiburg - Hertha Berlín 2:1 (61. Grifo, 71. Petersen - 66. Ibiševič z pen.), Union Berlín - Paderborn 1:0 (27. vlastní Zolinski), Eintracht Frankfurt - Schalke 2:1 (28. Silva, 50. Abraham - 59. McKennie), Augsburg - Hoffenheim 1:3 (69. Vargas - 59. a 62. Dabur, 89. Bebou), Dortmund - Mohuč 0:2 (33. Burkardt, 49. Mateta z pen.), Leverkusen - Kolín nad Rýnem 3:1 (7. S. Bender, 40. Havertz, 83. Diaby - 59. Bornauw), Lipsko - Düsseldorf 2:2 (60. Kampl, 63. Werner - 87. Skrzybski, 90.+2 Hoffmann).