Paralympijský magazín

Real nezaváhal, Barcelona deklasovala Mallorku

Barcelona si lepší start po tříměsíční koronavirové pauze snad ani nemohla přát. Katalánci vyhráli 4:0 na Mallorce a tabulku stále vedou o dva body před Realem Madrid, který zvítězil 3:1 nad Eibarem. Dařilo se i hráčům FC Sevilla s Tomášem Vaclíkem, kteří zdolali v městském derby Betis 2:0 a upevnili si třetí místo mezi španělskou elitou. Atlético Madrid navázalo v prvním duelu po restartu španělské ligy na dvě březnové remízy, když jeho utkání v Bilbau skončilo výsledkem 1:1. V tabulce zůstali svěřenci trenéra Diega Simeoneho šestí.

Barcelonská radost
zdroj: ČTK/EFE/JuanJo Martín

Páté Getafe neudrželo vedení v Granadě a prohrálo 1:2. Valencie remizovala 1:1 s Levante poté, co inkasovala v osmé minutě nastaveného času. Poslední Espaňol Barcelona porazili Alavés 2:0 a ztrácí tři body na první nesestupové místo.

Real zvítězil, Atlético nikoliv

Real kvůli rekonstrukci hlavního stadionu Santiaga Bernabéua dohrává sezonu na mnohem menším stadionu Alfréda di Stéfana v tréninkovém centru.

V komorní kulise prázdného stadionu poslal favorita do vedení už ve 4. minutě německý reprezentant Toni Kroos pohotovou střelou z hranice pokutového území.

Po půlhodině hry předložil Eden Hazard míč před prázdnou branku Sergiu Ramosovi a kapitán Realu po sérii 16 gólů hlavou nebo z penalty po delší době skóroval v lize nohou ze hry.

O sedm minut později přidal třetí branku brazilský obránce Marcelo a pokleknutím a zaťatou pěstí se přihlásil k hnutí Black Lives Matter.

Po přestávce Real sundal nohu z plynu, čehož v 60. minutě využil ke snížení Pedro Bigas. Eibar je v tabulce šestnáctý s dvoubodovým náskokem na pásmo sestupu.

Před prázdnými tribunami stadionu San Mamés v Bilbau padly v duelu Atlétika s místním celkem obě branky v rychlém sledu v závěru prvního poločasu.

Atlético poslal do vedení ve 37. minutě střelou vnějším nártem Iker Muniain, ale už ve 39. minutě po průnikové přihrávce Kokeho srovnal Diego Costa.

Brazilský rodák reprezentující Španělsko, jenž v této sezoně nehrál tři měsíce kvůli operaci vyhřezlé ploténky, se trefil poprvé od října.

Barcelona rázně vstoupila do restartované soutěže

Obhájce titulu Barcelona začala skvěle a 65 vteřin po úvodním výkopu otevřela skóre. Arturo Vidal si naběhl do vápna na centr Jordiho Alby a hlavou poslal Katalánce do vedení.

Další trefu obstaral v 37. minutě Martin Braithwaite tvrdou ranou pod břevno. Dánský útočník, který v únoru přišel z Leganés, zaznamenal ve čtvrtém ligovém utkání za "Blaugranas" premiérový zásah.

V 79. minutě zvýšil na 3:0 Alba a tečku za utkáním udělal kapitán Lionel Messi, který ke dvěma nahrávkám přidal i gól.

Poprvé od 9. ledna nastoupil za Barcelonu v soutěžním duelu uzdravený uruguayský útočník Luis Suárez, jenž asistoval u Messiho trefy.

I když se hrálo bez diváků, v průběhu zápasu vběhl na trávník muž, který na chvíli duel přerušil. Mobilem si pořídil fotografii několik metrů od Alby.

Vaclík slavil

Po opatrném úvodu sevillského derby převzali iniciativu na prázdném stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána domácí.

V 11. minutě napálil Ocampos z úhlu břevno, poté branku Betisu těsně minul hlavičkující De Jong a gólman Robles těsně před pauzou vyrazil Ocamposovu ránu.

Trvalou převahu zužitkovala Sevilla na začátku druhého dějství. Bartra fauloval De Jonga a nařízenou penaltu proměnil v 56. minutě Ocampos.

Argentinský křídelník navíc za dalších šest minut prodloužil po rohu patičkou míč na Fernanda, který zvýšil hlavou.

Domácí si v závěru náskok bez větších problémů pohlídali, Betis nepustili do větší šance a úhlavního rivala porazili ve španělské lize potřetí za sebou.

Vaclíkova Sevilla po restartu La Ligy zvítězila v derby

Alavés se v duelu s Espaňolem od 19. minuty musel obejít bez vyloučeného brankáře Fernanda Pacheca, který chytil míč mimo pokutové území.

Barcelonský celek zužitkoval přesilovku ve třetí minutě nastavení úvodního dějství, kdy se hlavou prosadil obránce Bernardo.

Dvě minuty po pauze přidal pojistku po samostatném úniku čínský útočník Wu Lej, který se v březnu nakazil v Barceloně koronavirem. Espaňol vyhrál po čtyřech kolech.

Poslední nesestupové místo náleží Celtě Vigo, která doma podlehla Villarrealu 0:1. Duel ve Vigu dlouho směřoval k bezbrankové remíze.

V první minutě nastavení druhé půle však o výhře "Žluté ponorky" rozhodl záložník Manuel Trigueros. Villarreal naplno bodoval po třech porážkách.

Valladolid zdolal Leganés na jeho hřišti 2:1. Leganés zůstalo předposlední a má stejně bodů (23) jako Espaňol, který je kvůli horšímu skóre poslední.

Getafe proti Granadě poslal do vedení ve 20. minutě David Timor přesnou střelou, ale další branku favorité nepřidali a v závěru ztratili všechny body.

Domácí obrat řídil Carlos Fernández, jenž nejprve v 70. minutě donutil k nešťastné teči hostujícího stopera Djeného a o devět minut později překonal nejistého brankáře Davida Soriu pohotovou dorážkou.

Valencie inkasovala až v osmé minutě nastavení

V prvním utkání po návratu dostali "sportovní infarkt" hráči Valencie, kteří remizovali 1:1 s oslabeným Levante. O vítězství je připravil pokutový kop v osmé minutě nastavení, který rozhodčí nařídil až po poradě s videem.

Valencie měla od začátku převahu a v prvním poločase dvakrát trefila brankovou konstrukci. Gólu se však dočkala až těsně před koncem poté, co byl v 74. minutě po druhé žluté kartě vyloučen hostující Roger Martí. V 89. minutě se prosadil Rodrigo Moreno, ale ani to domácím na výhru nestačilo.

Mouctar Diakhaby totiž v nastavení fauloval Rúbena Veza, a i když rozhodčí Javier Alberola Rojas nejprve nařídil přímý kop z hranice velkého vápna, po poradě s videem změnil verdikt na penaltu. K pokutovému kopu se postavil Gonzalo Melero a v osmé minutě nastavení vyrovnal.

Valencie sice udržela domácí neporazitelnost v sezoně, ale promarnila šanci upevnit si sedmé místo, které jako poslední zaručuje místo v evropských pohárech. Od osmé Granady ji dělí dva body. Levante je s devítibodovým náskokem na pásmo sestupu dvanácté.

San Sebastian remizoval 1:1 s Pamplonou a promarnil šanci upevnit si čtvrté místo v tabulce, které jako poslední zaručuje start v Lize mistrů.

Domácí Real Sociedad měl sice navrch, ale jako první skórovali v úvodním poločase hosté, které z penalty poslal do vedení Adrián López. O vyrovnání se postaral v 61. minutě Mikel Oyarzabal, na víc se už ale domácí nezmohli.

Na čtvrtém místě tabulky má San Sebastian náskok jednoho bodu před pátým Getafe a šestým Atléticem Madrid.

Pamplona je jedenáctá s desetibodovým odstupem od pásma sestupu a ztrátou osmi bodů na pohárové příčky.

Španělská fotbalová liga - 28. kolo:

FC Sevilla - Betis 2:0 (56. Ocampos z pen., 62. Fernando), Granada - Getafe 2:1 (70. a 79. Fernández - 20. Timor), Valencie - Levante 1:1 (89. Rodrigo - 90.+8 Melero z pen.), Espaňol - Alavés 2:0 (45.+3 Bernardo, 47. Wu Lej), Vigo - Villarreal 0:1 (90.+1 Trigueros), Leganés - Valladolid 1:2 (84. Óscar z pen. - 2. Ünal, 54. Alcaraz), Mallorca - FC Barcelona 0:4 (2. Vidal, 37. Braithwaite, 79. Alba, 90.+3 Messi), Bilbao - Atlético 1:1 (37. Muniain - 39. Diego Costa), Real Madrid - Eibar 3:1 (4. Kroos, 30. Ramos, 37. Marcelo - 60. Bigas), San Sebastian - Pamplona 1:1 (61. Oyarzabal - 29. Adrián z pen.).