Panorama

Schick se znovu trefil, ale Lipsko přišlo o výhru v nastavení. Bayern přestřílel Leverkusen

Potřetí za sebou rozvlnil síť a celkově zapsal desátý gól. Patrik Schick zařídil fotbalistům Lipska vedení v utkání 30. kola Bundesligy, ovšem po vyloučení Upamecana srovnal Paderborn v nastavení na konečných 1:1. Lipsko už 11 bodů ztrácí na vedoucí Bayern, který zvítězil 4:2 na hřišti pátého Leverkusenu. Dortmund si upevnil druhé místo výhrou 1:0 nad Herthou Berlín, za niž nastoupil Vladimír Darida a opět vylepšil běžecký rekord na jedno utkání. Brémy s brankářem Jiřím Pavlenkou padly 0:1 s Wolfsburgem a zůstali na sestupové předposlední pozici.

Zklamaní fotbalisté Lipska
zdroj: Reuters autor: Jan Woitas

Schickův tým promarnil šanci na třetí výhru z posledních čtyř utkání a zaostává už o čtyři body za druhým Dortmundem. Už 11 bodů ztrácí třetí Lipsko na vedoucí Bayern, který zvítězil 4:2 na hřišti pátého Leverkusenu.

Schick potvrdil střeleckou formu ve 27. minutě, kdy po zpětné přihrávce kanonýra Wernera pohotově levačkou poslal míč do branky. Ve 43. minutě po vyloučení Upamecana, jenž dostal během 27 minut dvě žluté karty, domácí dlouho drželi proti outsiderovi vedení.

I s pomocí Halstenberga, kterým kouč Nagelsmann posílil od začátku druhého poločasu defenzivu na úkor Schicka. V nastaveném čase však po rohovém kopu zajistil hostům cenný bod z dorážky Strohdiek. Lipsko ztratilo doma body remízou potřetí za sebou.

"Samozřejmě jsme zklamaní. Jediné pozitivum je, že ztratily i týmy pod námi. Pořád máme dobrou pozici, abychom si vybojovali Ligu mistrů, a musíme do toho dát všechno. Příště potřebujeme vyhrát v Hoffenheimu," řekl Schick po zápase.

Jako první český hráč nasázel alespoň deset branek za sezonu ve dvou různých elitních evropských ligách. V ročníku 2016/17 dal v italské Serii A za Sampdorii Janov 11 gólů.

"Museli jsme se po tom vyloučení zatáhnout, i tak jsme měli čtyři nebo pět tutovek. Nebýt té červené karty, tak jsme vyhráli," uvedl trenér Julian Nagelsmann.

Schick opět skóroval, ale Lipsku unikla výhra v nastavení

Bayern znovu uspěl, Leverkusen má rekordmana

Za obhajobou titulu dál suverénně míří Bayern, který sice v Leverkusenu od 10. minuty prohrával, ale pak nasázel soupeři čtyři góly. Na 4:1 zvýšil v 66. minutě Lewandowski, jenž si třicátou brankou v sezoně upevnil vedení v tabulce střelců. Alespoň 30 gólů v jedné bundesligové sezoně dal už potřetí. Víckrát to dokázal jen Gerd Müller, kterému se to povedlo pětkrát.

Do historie se zapsal i Thomas Müller, jenž přihrál na dvě branky Bayernu a má v sezoně už 20 asistencí. Tím vyrovnal rekord soutěže Kevina De Bruynea z ročníku 2014/15, kdy belgický záložník hrál za Wolfsburg. Obě ofenzivní hvězdy Bayernu vynechají kvůli trestu za žluté karty příští zápas proti čtvrtému Mönchengladbachu.

Porážku Leverkusenu se šampionem uplynulých sedmi ročníků zmírnil v 89. minutě Florian Wirtz, který se stal v 17 letech a 34 dnech nejmladším střelcem v historii bundesligy. Při čtvrtém startu v soutěži překonal Nuriho Sahina, který byl v roce 2005 při své první trefě za Dortmund o 48 dní starší.

Předposlední Brémy po gólu v závěru prohrály podruhé za sebou

Brémy s Pavlenkou zatím marně bojují o baráž

Pavlenku v utkání proti Wolfsburgu překonal v 82. minutě hlavičkou z malého vápna Wout Weghorst, jenž se prosmýkl za zády obránců Werderu. Pavlenka dlouho útočil na čtvrtou nulu z posledních pěti zápasů. Celý zápas odehrál za Brémy bývalý český reprezentant Theodor Gebre Selassie.

Brémy se mohly v případě vítězství bodově dotáhnout na Düsseldorf na barážové šestnácté pozici, ale potvrdily, že se jim doma dlouhodobě nedaří. Na vlastním Weser Stadionu nevyhrál Werder už více než devět měsíců a čtyři kola před koncem je v kritické situaci. Na patnáctou Mohuč, jež drží poslední jisté nesestupové místo, ztrácejí svěřenci trenéra Floriana Kohfeldta už šest bodů.

Wolfsburg se díky tříbodovému zisku posunul na šestou pozici zajišťující postup do předkola Evropské ligy.

Vytrvalec Darida opět vylepšil rekord

Reprezentant Vladimír Darida po týdnu vylepšil vlastní bundesligový rekord v uběhnuté vzdálenosti za jedno utkání. Záložník Herthy Berlín podle statistické společnosti Opta v prohraném duelu proti Dortmundu (0:1) naběhal 14,65 kilometru. "Je to hezké, ale raději bych měl ve statistikách gól," uvedl Darida.

Darida po týdnu vylepšil vlastní bundesligový rekord

Dortmund vybojoval tři body i bez zraněného kanonýra Haalanda a vykartovaného obránce Hummelse, kterého nahradil Can. Právě on se postaral o jediný gól utkání, když v 58. minutě zakončil kombinační akci domácích.

Vladimír Darida odehrál za Herthu celý zápas. Berlínský tým prohrál poprvé od konce února, jeho nový kouč Labbadia neuspěl po třech vítězstvích a jedné remíze.

Šestý Hoffenheim sahal po třetím vítězství v řadě, přestože hrál od deváté minuty v deseti, ale šestnáctý Düsseldorf získal důležitý bod v boji o záchranu díky dvěma brankám Henningse.

Nejlepší střelec Fortuny proměnil v 76. minutě penaltu a čtrnáctým gólem v sezoně rozhodl o remíze 2:2. Obránce Pavel Kadeřábek si za Hoffenheim zahrál od 62. minuty, kdy nahradil Zubera, jenž pár sekund předtím poslal hosty do vedení 2:1.

Fotbalisté Mönchengladbachu nechali všechny body ve Freiburgu

Borussia Mönchengladbach, která dohrávala více než dvacet minut v oslabení, ztratila důležité body v boji o postup do Ligy mistrů. Freiburg je osmý.

Zápas rozhodl v 58. minutě střídající Nils Petersen, jenž si krátce po svém příchodu na trávník naskočil na trestný kop Vincenza Grifa a překonal brankáře Yanna Sommera.

Snahu Mönchengladbachu o vyrovnání poté zbrzdil francouzský útočník Alassane Pléa, který dostal deset minut nato druhou žlutou kartu. Za následné protesty obdržel červenou i sportovní ředitel hostujícího mužstva Max Eberl.

Borussia nevyhrála ve Freiburgu už osmnáct let a v tabulce zůstala čtvrtá pouze o skóre před pátým Leverkusenem a dva body za Lipskem.

Schalke poprvé po pauze bodovalo, s Unionem remizovalo 1:1

Union Berlín ani Schalke 04 ve vzájemném utkání mužstev z druhé poloviny tabulky neukončily dlouhé čekání na bundesligovou výhru. Po výsledku 1:1 sice hosté z Gelsenkirchenu získali v pátém utkání po koronavirové pauze první bod, ale plný zisk naposledy zažili v polovině ledna.

Od té doby Schalke, které drží díky dobré první polovině sezony desáté místo, odehrálo v lize dvanáct zápasů bez vítězství, což znamená vyrovnání negativního klubového rekordu ze sezony 1993/94. Berlínský nováček prodloužil sérii bez výhry o sedmý zápas.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Freiburg - Mönchengladbach 1:0 (58. Petersen), Düsseldorf - Hoffenheim 2:2 (5. a 76. z pen. Hennings - 16. Dabur, 61. Zuber), Frankfurt - Mohuč 0:2 (43. Niakhaté, 77. Kunde), Leverkusen - Bayern Mnichov 2:4 (10. Alario, 89. Wirtz - 27. Coman, 42. Goretzka, 45. Gnabry, 66. Lewandowski), Lipsko - Paderborn 1:1 (27. Schick - 90.+2 Strohdiek), Dortmund - Hertha Berlín 1:0 (58. Can), Brémy - Wolfsburg 0:1 (82. Weghorst), Union Berlín - Schalke 1:1 (11. Andrich - 28. Kenny), Augsburg - Kolín nad Rýnem 1:1 (88. Max - 85. Modeste).