Kontroverzní situace v Příbrami: rozhodčí dvakrát chybovali, VAR mlčel

mar Jiří Škuba mar, Jiří Škuba
3. 6. 2020 15:42
Slavia zvítězila v úterním duelu fotbalové Fortuna:Ligy nad houževnatou Příbramí 1:0 po gólu Petara Musy z 82. minuty zápasu. K chorvatskému útočníkovi propadl míč po souboji ve vápně, a ten jej z uklidil do sítě. Jak ovšem odhalily opakované záběry, balon Musovi úmyslnou hrou rukou přistrčil jeho spoluhráč David Zima. Gól neměl platit.
Soufiane Dramé z Příbrami a Stanislav Tecl ze Slavie v utkání 27. kola první ligy  1. FK Příbram - Slavia Praha
Soufiane Dramé z Příbrami a Stanislav Tecl ze Slavie v utkání 27. kola první ligy 1. FK Příbram - Slavia Praha | Foto: ČTK

Na utkání byl přítomen i videorozhodčí. Ve voze s technikou měl hlavní službu sudí Jan Machálek, videoasistentem byl Jiří Adam. Oběma zkušeným sudím ale Zimova hra rukou unikla.

"Střele předcházela hra rukou, a podle nových pravidel neměl být gól uznán," zhodnotil pro Aktuálně.cz situaci bývalý mezinárodní sudí Ivan Grégr.

Nová pravidla, která byla zavedena podle pokynů FIFA od této sezony, hru rukou výrazně upravila pro bránící i útočící hráče. Zdůrazňují, že tým nemůže regulérně dosáhnout gólu v případě, kdy útočící hráč zahraje rukou a jeho tým tak získá výhodu tím, že se hráč dostane do šance nebo ji vytvoří pro někoho jiného. Pravidlo se vztahuje na úmyslné i neúmyslné hraní rukou.

Na první pohled byla situace nepřehledná a Zimův zásah do míče nebyl ihned patrný, i když od souboje slávistického stopera s bránícím Soufianem Dramém stál hlavní rozhodčí Ondřej Pechanec jen několik metrů a s jasným výhledem. V opakovaných záběrech, které má VAR k dispozici, už bylo jeho počínání viditelné.

Ke dvěma ošemetným situacím došlo ovšem ve vápně už v předchozích minutách. Nejdříve v 73. minutě bránící Karel Soldát ve fyzickém souboji povalil na zem za míčem mířícího Nicolae Stanciua.

"V tomto případě došlo k situaci, kdy útočící hráč pronikal do pokutového území, obránce ho zasáhl do těla, jenže navíc použil ještě loket levé ruky, čímž dosáhl nepřiměřené síly zákroku. Rozhodčí Pechanec měl jednoznačně nařídit pokutový kop," okomentoval Grégr zákrok na Stanciua.

"Pravidla říkají, že jestli si je sudí jistý, nemusí si brát na pomoc video. Nicméně v obou případech to měl rozhodčí Pechanec udělat," doplnil Grégr.

Další hraniční situace nastala těsně před zmiňovaným gólem. Domácí Matěj Polidar a Miroslav Slepička na hranici vápna pomohli na zem Lukáši Provodovi. Z následné akce pak ale padla jediná branka zápasu, takže případný zásah videorozhodčího nebyl v tomto případě nutný a VAR by se k momentu možná vrátil při nejbližším přerušení hry.

Slavia díky výhře 1:0 zvýšila v čele tabulky náskok na druhou Plzeň na jedenáct bodů, Viktoria má ale k dobru dnešní zápas s Ostravou, který můžete od 18 hodin sledovat na Aktuálně.cz v on-line reportáži.