Navara, Stalmach a Popov – medailové žně na Online ME 2020

Velkolepá mezinárodní akce s počtem 4 850 účastníků, to bylo Online Mistrovství Evropy 2020. Od 16. května se postupně odehrálo 5 kategorií, ve kterých byli hráči rozděleni dle výkonnosti (ela). V prvním dnu jednotlivých turnajů hráči bojovali o postup do druhého finálového dne, kde poté bojovali nejen o tituly mistrů Evropy, ale také o postupy do turnajů vyšších kategorií. Celé Online ME poté vyvrcholilo 31. května, kdy se odehrál uzavřený turnaj 16 nejlepších hráčů. Zde obdržela VIP pozvánku i česká šachová jednička velmistr David Navara.

Jak mnozí již z nadpisu usoudí, tak české barvy se na jedné z největších nejen šachových akcí neztratily. To, že 281 českých reprezentantů bude čeřit vody, ukázal hned druhý den Online ME 2020. V nejnižší kategorii A (1000-1400 elo) získal pro ČR první medaili po skvělém výkonu teprve desetiletý Roman Popov, který obsadil krásné 3. místo! Parádním výkonem se prezentoval i jedenáctiletý Lukáš Zelba, který se umístil na 29. místě finálového turnaje skupiny A. Za zmínku stojí také to, že tento mladičký hráč odehrál na Online ME 2020 pět turnajů! Přes základní skupinu turnaje A se probojoval do finále, zde se umístil na krásném 29. místě a získal tak možnost hrát základní turnaj skupiny B. Odtud se poté probojoval do finále B. Avšak tady jeho cesta také neskončila a díky dobrému umístění získal možnost účasti i v turnaji skupiny C. Tohle je krásná ukázka toho, jak je systém Online ME 2020 atraktivní. Hráč si může díky tomu zahrát hned několik prestižních turnajů za sebou.

Roman Popov, foto: Venuše Souralová, Pražský přebor škol, leden 2019

To však byl jen začátek krasojízdy českých šachistů. O pár dní později cinkla pro ČR další medaile. V kategorii B se perfektním výkonem blýskl Richard Stalmach, který dokonce celý finálový turnaj vyhrál a získal zlatou medaili z Online Mistrovství Evropy 2020! Ani v této kategorii však nezůstal sám, komu se dařilo. Na konečném 12. místě se umístil teprve osmiletý Jiří Bouška!

Richard Stalmach, foto: web Olympiáda dětí a mládeže 2020

Po fantastickém začátku již fanoušci nestíhali sledovat úspěchy českých šachistů, protože vyhlašováni byli nejen nejlepší šachisté skupin, ale třeba i věkových kategorií. Málokdo si třeba všiml toho, že pro ČR vybojoval titul nejlepšího hráče do 16 let v kategorii C největší talent českého šachu Václav Finěk (nar. 2010), který se celkově umístil na velice pěkném 7. místě. Výborným výkonem se prezentoval také další velmi talentovaný český hráč Jakub Kůsa, který obsadil 22. místo.

Nejméně se českým šachistům dařilo ve skupině D (2001-2300 elo), kde se nejlépe umístil na 48. místě Kirill Burdalev.

Zde již začali všichni fanoušci upínat zrak na blížící se vyvrcholení šampionátu v podobě turnaje E a následného finále s účastí velmistra Davida Navary. Během prvního a druhého dne turnaje E bojovalo přes 500 hráčů o postup do tzv. knock-out finále, kde se hrálo vyřazovacím pavoukem. Mezi nejlepších 16 hráčů se probojoval také arménský velmistr Sergej Movsesjan, sice nehájící české barvy, ale v ČR pobývající.

Na finále, které bylo naplánováno na 31. 5. od 17:00, byl připraven také živý komentovaný přenos na webu ČT Sport, který byl pod taktovkou předsedy ŠSČR, velmistra Martina Petra. V průběhu vysílání se představilo hned několik hostů, mezi nimiž byl například vítěz kategorie B Richard Stalmach, Jakub Kůsa, Roman Popov mezinárodní rozhodčí Jiřina Prokopová, člen komise pro práci s talenty Lukáš Vlasák nebo také ředitel Online Mistrovství Evropy 2020 Petr Pisk!

Všichni fanoušci tedy mohli v plném komfortu sledovat jízdu české jedničky jednotlivými koly vyřazovacího finále, která skončila až ve finále, kdy GM David Navara nestačil na dvacetiletého ruského velmistra Alexeje Saranu. GM David Navara se tak stává vicemistrem Evropy v online šachu 2020! Odkaz na partie velmistra Davida Navary naleznete zde.

GM David Navara

Na čtvrtém místě se umístil po nešťastné prohře v boji o třetí místo velmistr Sergej Movsesjan, který působí jako reprezentační metodik mládeže ČR.

Výsledky jednotlivých kategorií můžete najít na chess-results.

Informace o průběhu a dalších organizačních věcech naleznete v již dříve publikovaném článku na webu chess.cz.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci a oceněným gratulujeme k pěkným cenám a umístěním!