Maďarsko a Trianon

27. 05. 2020 | 10:07
Přečteno 1919 krát
Další část středoevropských rozhovorů s Rudolfem Chmelem, tentokrát na téma vstupu historie do politiky, zejména příklad Trianonu v maďarské společnosti.

Zůstaňme od minulého rozhovoru u maďarské otázky. Jaká byla situace v Maďarsku, když jsi přišel do Budapešti jako velvyslanec v roce 1990?

Keď som v júni roku 1990 nastúpil ako česko-slovenský veľvyslanec v Maďarsku, stretol som tam viacerých priateľov v rôznych politických pozíciách, prezidentom počínajúc. Prvej demokratickej vláde Józsefa Antalla sa vtedy hovorilo aj vláda historikov. Premiér, ministri zahraničia, obrany, predseda parlamentu, štátni tajomníci, viacerí poslanci ai. boli historici ex professo. Už tu by sa núkalo porovnanie s našou federálnou aj národnými vládami po roku 1989, plnou ekonomických prognostikov, viac alebo skôr menej kompetentných právnikov. Aj takí Poliaci mali v prvej demokracii iba jedného historika – ministra školstva!

Když vláda historiků, tak je asi jasné, že se historické reminiscence musely projevit ve veřejném prostoru. Zvláště v případě Maďarska je to asi mnohem citlivější otázka, než jinde ve střední Evropě. Trianon 1920 a miliony Maďarů mimo hranice Maďarska, to je obrovské téma.

Presila historikov a nostalgikov za minulosťou sa nemohla neodraziť aj v praktickej politike. V historickej politike či histórie v službách politiky. Pár dní pred tým ako som prišiel na misiu, maďarský predseda vlády vypustil džina z fľaše – veľmi zreteľne odkázal susedným partnerom, najmä z tzv. nástupníckych štátov, že v duši, ako to on formuloval, sa cíti byť premiérom pätnástich miliónov Maďarov, nielen tých desať miliónov obyvateľov či občanov Maďarska. Teda predovšetkým tých asi troch miliónov prihraničných i tých dvoch, rozptýlených v šírom svete. Odvtedy sa táto tzv. menšinová karta, artikulovaná aj ako strach o maďarskú menšinu, jej identitu, stala podstatnou súčasťou maďarskej vnútornej aj zahraničnej politiky voči susedným štátom, najmä v konzervatívno-národno-kresťanskom prevedení. Keď boli pri moci liberáli a socialisti, tlačili na ňu tiež, ale takpovediac v rámci ústavných možností, čo bolo pre mnohých zrejme málo. Antallove slová v júni 1990 sa nie náhodou objavili v čase sedemdesiateho výročia Trianonu, trianonskej mierovej zmluvy, ktorá bola po druhej svetovej vojne, resp. po roku 1948 prinajmenšom dvadsaťročie v Maďarsku tabuizovaná. Najmä však nebola predmetom kritickej historiografickej reflexie, ale skôr spomienkovej emocionálnej politiky nostalgie, ktorej vecný zmysel sa už strácal. V každom prípade nadštandardná starostlivosť vo vzťahu k maďarským menšinám a revitalizovanie trianonskej tragédie či traumy, trianonského diktátu, ako mu hovoria Maďari, znelo v novom demokratickom usporiadaní v spoločnosti po roku 1989 opäť raz príťažlivo, upomínalo na mapu oveľa väčšieho Maďarska, na pozadí ktorej sa dodnes maďarskí politici, ale aj ďalší bojovníci za historickú identitu tak radi fotografujú.

Maďarské novodobé dějiny, to samozřejmě není jen Trianon, ale i následné události, například osobnost Miklóse Horthyho. Jak se k těmto momentům z maďarských dějin stavěl Viktor Orbán?

Ak som tu hovoril o tzv. vláde historikov, tak aj preto, že sa v nej rýchlo objavili otvorené či latentnejšie nostalgické sympatie k Maďarsku Miklósa Horthyho. Vyslovene revizionistickú politiku beztrestne obhajoval napríklad štátny tajomník ministerstva obrany, historik Erno Raffay. Vtedy vznikla aj idea znovu postavenia iredentistického pamätníka Trianonu. Treba povedať, že v tom roku 1990 proti nej protestoval aj v tom čase ešte liberálny Fidesz na čele s Orbánom, čo po tridsiatich rokoch môže znieť neuveriteľne, ale aj taká býva politika. Dnes už aj na spomínanom pozadí historickej mapy tzv. Veľkého Maďarska, ergo krivdy, ktorú Maďarsku spôsobila Trianonom pred sto rokmi Európa, však už podľa môjho presvedčenia možno ťažko vyvolávať ducha všemaďarskej spolupatričnosti, hoci sa to práve Viktor Orbán po svojom prvom nástupe roku 1998, najmä však po roku 2010 snažil dlho presadzovať priamo mocensky. Napríklad roku 2001 zákonom o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch (prijatým parlamentom – jedine liberáli boli proti -- bez akejkoľvek konzultácie s dotknutými susedmi), vyhlásením za štátny sviatok deň podpísania trianonskej zmluvy ako Dňa národnej súdržnosti (2010), ale do tejto kategórie by som možno zaradil aj zmenu názvu Maďarská republika na Maďarsko (2012). Trianon bol síce súčasťou kolektívnej pamäti Maďarov, ale jeho kontinuálne pripomínanie a zákonodarné sankcionovanie, nazdávam sa, trochu minulo cieľ. Nielen v súvislosti s koronovou krízou sa práve pri storočnici dostalo do úzadia. Akoby Orbán pochopil, že pre jeho – zatiaľ – oddaných visegrádskych partnerov to dnes nie je celkom sexi téma.

Politika i propaganda pracuje s pamětí. Není to jen věcí Maďarska, je to obecný princip. I v českém prostředí a politice se čím dál častěji objevují odkazy na historické události a fenomény. Stejně tak na Slovensku.

Pamäť do politiky zrejme možno miešať, ľudia si z nej niečo vymažú, iné prekryjú či zabudnú a mnohí uveria, žiaľ, politikom či propagandistom ktorí históriu očividne zneužívajú (na Slovensku sa v tom vyznamenali nielen politici dlho extrémistickej Slovenskej národnej strany, ale aj Hnutia za demokratické Slovensko, Smeru a na môj vkus už pridlho a beztrestne aj fašisti z Kotlebovej strany). Dnes už Trianon, nazdávam sa, nastupujúce pokolenia v Maďarsku neoslovuje s takou nostalgickou naliehavosťou ako v časoch, keď bol tabu, či v deväťdesiatych rokoch minulého a na začiatku 21. storočia, keď ešte mohol mať nejaký revizionistický náboj. Nemyslím si, že by som nemal pre tému dostatok empatie, hoci skrivodlivostí dejín nájdeme v tom priestore plno. Rád citujem poľského aforistu Stanislawa Jerzyho Leca, podľa ktorého inak vonia seno milencom a inak koňovi. Tak je to aj s prežívaním histórie a jej pamäťou. Ale pamäť nie sú dejiny. A už vôbec nie sú dejiny účelové interpretácie politikov, hoci aj schválené ústavnou väčšinou. Všetci by sme v tomto priestore, opakujem, mohli hovoriť o skrivodlivostiach, bolestiach menších i obrovských, aj ich dôsledkoch. Nemci, Poliaci, Maďari, Česi, Slováci, o Židoch, Rómoch a ďalších nevraviac. Ale naprávať ich politickým „naprávaním“ dejín nemožno. Nie náhodou sú interpretácie dejín národov strednej Európy (zostaňme nateraz pri nich) také protirečivé dodnes. Chceš nájsť napríklad konsenzus u týchto národov pri interpretácii tzv. Benešových dekrétov?! Skôr by som povedal, že jednoducho treba asi pri všetkej deklarovanej snahe o objektívnosť akceptovať, že národné naratívy v dejinách strednej Európy sú nekompatibilné. A také asi aj zostanú. Ibaže dejiny sa nedajú vrátiť. Možno na ne spomínať, čo je však úkon individuálnej pamäti. Kolektívna pamäť je zväčša vnútená, takmer som chcel povedať, ako kolektívna vina. Aj kanonizovanie dejín, teda dejepis býva zväčša ilúziou. Koľko len takýchto „kanonizovaných“ historických interpretácií, hodnotení zažila dajme tomu moja odchádzajúca generácia. Ak mala kritického ducha, neutopila sa v nich. Hoci, kritický duch nie je masový jav.

Rudolf Chmel (1939), literární vědec, vysokoškolský pedagog, poslední velvyslanec Československa v Maďarsku, politik a ministr několika slovenských vlád, autor knižních monografií z dějin slovenské literatury 19. a 20. století a slovensko-maďarských vztahů.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy