Nordic Walking Tour Praha

Dortmund i Bayern dál vítězí, zastřílelo si i Lipsko. Kadeřábek nahrál na gól

Berlínské derby odstartovalo 27. kolo fotbalové Bundesligy. Tým Vladimíra Daridy, Hertha,  zvítězil nad Unionem jasně 4:0. Vidět byl i další reprezentant Pavel Kadeřábek, který přihrál na gól Hoffenheimu. Ten ale jen remizoval na stadionu posledního Paderbornu. Po sedmi zápasech se dočkaly vítězství předposlední Brémy, které s brankářem Jiřím Pavlenkou a obráncem Theodorem Gebre Selassiesem porazily Freiburg 1:0. Po šesti utkáních vyhrál i Augsburg - porazil Schalke 3:0 a byl při tom Jan Morávek. Vítěznou sérii Dortmundu nepřerušil ani Wolfsburg, kde Borussia vyhrála 2:0, ale Bayern v porazil Frankfurt 5:2 a udržel si čtyřbodový odstup. O další tři body zpět je Lipsko, které bez Patrika Schicka v sestavě zničilo Mohuč 5:0.

Bayern drží Dortmund na čtyřbodový distanc, přestřílel Frankfurt

Bayern se premiérové domácí branky v režimu prázdných tribun dočkal v 17. minutě. Leonu Goretzkovi připravil střeleckou pozici Thomas Müller, jenž sám zvýšil krátce před pauzou. V úvodu druhé půle se trefil Robert Lewandowski a nejlepší střelec soutěže oslavil 27. zásah v ročníku.

Poté se ale frankfurtské mužstvo nečekaně vrátilo do zápasu, když mezi 52. a 56. minutou vstřelil dvě branky Martin Hinteregger. Eintracht však na senzační obrat nedosáhl.

Po hodině hry domácí favority uklidnil Alphonso Davies a skóre uzavřel v 74. minutě Hinteregger vlastní brankou. Bayern je v bundeslize neporažen v posledních 13 utkáních, z toho podvanácté zvítězil.

Dortmund otevřel skóre po půl hodině hry. Míč od Thorgana Hazarda sice v šestnáctce netrefil kanonýr Erling Haaland, ale Raphaël Guerreiro už si poradil.

V 78. minutě přidal pojistku Ašraf Hakimí po přihrávce střídajícího Jadona Sancha. Zmar domácích pak podtrhnul Felix Klaus, jenž dostal červenou kartu za přišlápnutí nohy Manuela Akanjiho.

Rozjetá Borussia prodloužila ligovou vítěznou sérii na šest zápasů, šestý Wolfsburg nebodoval po sedmi utkáních a doma prohrál s Dortmundem popáté za sebou, což se "vlkům" dosud s žádným jiným soupeřem nestalo.

"Zaslouženě jsme vyhráli a hned od začátku zápasu jsme ukazovali, že vyhrát chceme. Beru jako pozitivní, že teď mě hráči na stadionu lépe slyší, obvykle mi rozumí jen lidé okolo," řekl trenér Dortmundu Lucien Favre.

Lipsko díky hattricku Wernera rozstřílelo Mohuč

Fotbalisté Lipska díky hattricku Tima Wernera deklasovali Mohuč 5:0. Český útočník Patrik Schick do hry nezasáhl.

Lipsko rozhodlo v Mohuči už prvním poločase, který ovládlo 3:0. Postupně se trefili Werner, Yussuf Poulsen a Marcel Sabitzer.

Po pauze završil hattrick Werner, který s 24 trefami ztrácí tři góly na nejlepšího střelce soutěže Roberta Lewandowského z Bayernu Mnichov.

Čtyřiadvacetiletý německý reprezentant si vytvořil osobní rekord v počtu branek v jednom ligovém ročníku.

Tým kouče Juliana Nagelsmanna neprohrál v lize osmý zápas v řadě a na vedoucí Bayern mu chybí sedm bodů.

Jan Morávek z Augsburgu a Salif Sane ze Schalke
zdroj: ČTK/AP autor: Martin Meissner

Pavlenka má druhou nulu v sezoně, Kadeřábek nahrával

Brémy ve Freiburgu začaly lépe a v 19. minutě se prosadil Leonardo Bittencourt. Dvě minuty před koncem však byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Philipp Bargfrede a Werder v závěru málem o vítězství přišel, gól Manuela Guldeho však byl odvolán kvůli ofsajdu.

Pavlenka si tak připsal druhé čisté konto v sezoně. "Dali jsme do toho všechny emoce a mentalitu. Když rozhodčí zapískal, cítili jsme velkou úlevu. Ale není to nic jiného než první krok," upozornil kouč Brém Florian Kohfeldt.

Augsburg porazil Schalke na jeho hřišti 3:0 a posunul se tak na dvanácté místo v tabulce. Z trojice českých hráčů vítězného celku zasáhl do hry jen záložník Jan Morávek od 70. minuty. Brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý zůstali mezi náhradníky.

Hosté šli do vedení v šesté minutě, kdy Eduard Löwen krásně zakroutil přímý kop do horního růžku branky. V 76. minutě přidal pojistku další záložník Noah-Joel Sarenren-Bazee, který se v šestnáctce trefil do pravé "šibenice".

Konečný výsledek stanovil v první minutě nastavení venezuelský útočník Sergio Córdova, který využil chyby Leventa Mercana. Schalke nevyhrálo už devět ligových zápasů.

Kadeřábek v dresu Hoffenheimu se už ve čtvrté minutě elegantně zbavil obránce Paderbornu Jamila Collinse, našel volného Roberta Skova a ten pohotově zakončil pod břevno. Ale už za pět minut vyrovnal Dennis Srbeny po obrovské chybě stopera Ermina Bičakčiče.

Hoffenheim ve druhé půli sahal po vítězství, slibné šance však neproměnil. Devátý tým tabulky tak prodloužil čekání na výhru na sedm kol.

Havertz pálí přesně

Leverkusen zvítězil v Mönchengladbachu 3:1 a vystřídal soupeře na třetím místě tabulky. O vedoucí branku hostů se postaral už v sedmé minutě Kai Havertz.

Krátce po změně stran odpověděl Marcus Thuram, ale Havertz v 56. minutě z penalty vrátil hostům náskok.

Dvacetiletý záložník dal po bundesligovém restartu už čtyři góly. V závěru ještě přidal pojistku Sven Bender. Bayer vyhrál v šestém z posledních sedmi ligových duelů.

Mönchengladbachu nepomohly k bodům ani působivé plastové podobizny fanoušků v životní velikosti na tribunách, které vyrobili sami příznivci Borussie.

Hertha s Daridou zvládla derby, Union roznesla 4:0

Hertha v sobotu v prvním duelu po více než dvouměsíční pauze vyhrála 3:0 na hřišti Hoffenheimu a i teď se rozstřílela až v druhém poločase. Skóre otevřel šest minut po přestávce kapitán Vedad Ibiševič a krátce nato zvýšil Dodi Lukebakio.

Pojistku před prázdným hledištěm Olympijského stadionu přidal v 61. minutě Matheus Cunha a konečnou podobu výsledku dal v 77. minutě Dedryck Boyata. Na rozdíl od zápasu na půdě Hoffenheimu hráči Herthy po vstřelení gólů udrželi potřebné odstupy a neporušovali hygienická a bezpečnostní pravidla, za což byli kritizováni.

Svěřencům nového trenéra Bruna Labbadii se tak proti týmu z bývalého východního sektoru Berlína povedla i s úroky odveta za listopadovou porážku 0:1. Po druhé výhře se Hertha posunula do klidnějšího středu na desáté místo tabulky, nováček Union je dvanáctý.

Darida hrál od začátku do 80. minuty, kdy byl za rozhodnutého stavu střídán. Zápas začal minutou ticha k uctění obětí nemoci covid-19 a hráči nastoupili s černými páskami na rukávech.

Radost hráčů Herthy Berlín
zdroj: ČTK/AP autor: Stuart Franklin

Kolín nad Rýnem sice nenavázal na předchozí tři ligové výhry, ze zdánlivě ztraceného domácího zápasu s Düsseldorfem však dokázal vytěžit alespoň bod za remízu 2:2. Hosté vedli po trefě Kenana Karamana. Vyrovnat mohl v 58. minutě domácí útočník Mark Uth, jenže gólman Florian Kastenmeier jeho pokutový kop zastavil. O tři minuty později zvýšil Erik Thommy. Domácí se ale nevzdali a Anthony Modeste a Jhon Córdoba v závěru utkání vybojovali remízu.

Düsseldorfu stále patří šestnáctá příčka znamenající baráž o udržení v nejvyšší soutěži. V základní sestavě Kolína nad Rýnem nastoupil dvacetiletý zadák Ismail Jakobs, který se uzdravil z nemoci covid-19. "Je prima vidět zpátky na hřišti vyléčeného hráče," řekl před utkáním trenér Kolína Markus Gisdol televizní stanici Sky.

Německá fotbalová liga - 27. kolo:

Hertha Berlín - Union Berlín 4:0 (51. Ibiševič, 52. Lukebakio, 61. Cunha, 77. Boyata), Freiburg - Brémy 0:1 (19. Bittencourt), Mönchengladbach - Leverkusen 1:3 (52. Thuram - 7. a 58. z pen. Havertz, 81. S. Bender), Paderborn - Hoffenheim 1:1 (9. Srbeny - 4. Skov), Wolfsburg - Dortmund 0:2 (32. Guerreiro, 78. Hakimí), Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt 5:2 (17. Goretzka, 41. Müller, 46. Lewandowski, 61. Davies, 74. vlastní Hinteregger - 52. a 55. Hinteregger), Schalke - Augsburg 0:3 (6. Löwen, 76. Sarenren-Bazee, 90.+1 Córdova), Mohuč - Lipsko 0:5 (11., 48. a 75. Werner, 23. Poulsen, 36. Sabitzer), Kolín nad Rýnem - Düsseldorf 2:2 (88. Modeste, 90.+1 Córdoba - 41. Karaman, 61. Thommy).