Dobré noviny
Počet žiadostí o repatriáciu je 6037, na Slovensko sa vrátilo 3349 občanov
TASR
TASR

Počet žiadostí o repatriáciu je 6037, na Slovensko sa vrátilo 3349 občanov

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus
Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR registruje 6037 žiadostí občanov SR o repatriáciu.

Bratislava 31. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR registruje 6037 žiadostí občanov SR o repatriáciu. Počet ľudí, ktorí sa vrátili do SR zo zahraničia s pomocou štátu a jeho zastupiteľstiev je 3349. Pred utorkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Oznámil tiež, že od výzvy na ukončenie prijímania žiadostí o repatriáciu k polnoci 2. apríla zaznamenal rezort ďalších 500 žiadostí. „Predpokladáme, že v podobnom duchu to bude pokračovať,“ naznačil.

V rámci letov má byť zorganizovaný ešte jeden medzikontinentálny let, budú taktiež pokračovať lety v rámci Európy. „Najmä na miesta, odkiaľ je ťažké sa dostať komerčnými leteckými linkami, respektíve autobusom,“ objasnil Klus.

Repatriáciu koordinuje MZVaEZ v súčinnosti s partnermi z iných krajín. V rámci jedného letu preto lietadlo môže prepraviť ľudí z viacerých krajín. Ocenil v tejto súvislosti i spoluprácu s Českou republikou a Maďarskom.

„S Českou republikou napríklad koordinujeme postup pri repatriácii našich občanov z Indie a Indonézie, maďarská strana nám prisľúbila pomoc pri preprave z USA, Kanady či Islandu,“ dodal Klus.

Aj po ukončení prijímania žiadostí môže podľa jeho slov prísť k prípadom, keď štát pomôže dostať sa ľuďom zo zahraničia domov. „Budeme individuálne posudzovať jednotlivé prípady, no nechceme, aby sa z repatriácie stala kyvadlová doprava,“ zdôraznil.

Priznal, že aj v doterajších organizovaných návratoch sa odohrali situácie, keď nahlásený občan si napokon prepravu rozmyslel. „Stalo sa to aj pri pondelkovej (30. 3.) repatriácii z írskeho Dublinu, no nie je to prípad skupín, len jednotlivcov," objasnil.

V niektorých prípadoch môže prísť podľa neho aj k tomu, že sa v dôsledku situácie v krajine nemôže dostať cestujúci na letisko. „Zaznamenali sme i prípady, že prepravovaní mali vysokú teplotu, takže sa na palubu nedostali,“ dodal.

Cena pre repatriovaných za prepravu lietadlom sa odvíja od obsadenosti lietadla. Podľa Klusa sa rezort snaží cenu znížiť prepravou osôb zo Slovenska do krajiny, odkiaľ berú Slovákov. „Preto aj pri ceste do Írska sme tam brali niekoľkých Írov, v piatok, keď sa poletí do Oslo, budeme brať aj pár Nórov,“ objasnil.

Na košickom internáte sa ubytuje viac než 200 repatriantov

Spolu 215 repatriantov z Veľkej Británie sa má v utorok podvečer ubytovať na Školskom internáte na Medickej ulici v Košiciach. Informoval o tom predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Ide o prvých navrátilcov zo zahraničia umiestnených v Košickom kraji.

Pre ubytovaných bude platiť prísny zákaz vychádzania z izieb, využívať môžu balkóny. „Na tomto internáte je pripravených 340 izieb. Repatrianti sa budú nachádzať vo svojich izbách, nemali by vychádzať von. Stravu aj základné osobné hygienické potreby im budeme dávať pred dvere,“ spresnil.

Na internáte je bunkový systém ubytovania, každá bunka má aj sociálne zariadenie. Počas pobytu budú navrátilci zo zahraničia platiť len za stravu. Ich umiestnenie zastrešil KSK v spolupráci s Okresným úradom Košice.

„Priestory či hygienické balíčky pre presídlencov pripravili zamestnanci nášho internátu. Avšak do prevádzky počas ich umiestnenia nebudú zaangažovaní. Tú zabezpečí desiatka odborne zaškolených dobrovoľníkov z Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Ruskove a Slovenského Červeného kríža (SČK)," uviedol Trnka.

Dodal, že dostali špeciálne ochranné obleky a pomôcky. Podľa jeho slov má byť prostredníctvom Ministerstva vnútra (MV) SR zabezpečený personál, ktorý bude dohliadať aj na to, aby repatrianti neopúšťali priestory internátu.

V karanténe budú najviac 14 dní, respektíve kým neabsolvujú testy na nový koronavírus s negatívnym výsledkom. Tie by mali byť podľa KSK vykonané približne v piaty deň pobytu. Aj po testovaní s negatívnym výsledkom ich ešte čaká povinná domáca 14-dňová karanténa.

KSK na základe požiadavky MV SR vyčlenil v jednotlivých regiónoch kraja desať zariadení s celkovou kapacitou 1200 izieb s 3500 lôžkami, ktoré by v prípade potreby mohli slúžiť na karanténne účely pre repatriantov, zdravotnícky personál alebo záchranárov v prvej línii. Zariadenia postupne prechádzajú dezinfekciou.

 

 

Už ste čítali?