Dekáda na Ostrovech (2): Mistrovské loučení SAF

29.03.2020, 18:10
Profily, historie
Končila sezona 2012/2013 a v Anglii se s fotbalem loučil jeden z největších trenérských velikánů historie. Sir Alex Ferguson. Jeho trofejemi nabitá kariéra ani nemohla skončit jinak než mistrovským titulem. Manchester United byl v té době na vrcholu, od konce svého milovaného trenéra na další prvenství čeká a na manažerské židli už se vystřídalo pět jmen. Rudí ďáblové v roce 2013 získali svůj dvacátý ligový titul s jedenáctibodovým náskokem na druhý Manchester City. Fergusonovi svěřenci Premier League vládli nepřetržitě od třináctého kola.

Šestého listopadu 1986 tehdy téměř pětačtyřicetiletý Ferguson nahradil Rona Atkinsona a na lavičce United vydržel neuvěřitelných 27 let, během kterých získal třináct ligových titulů, dvakrát vyhrál Ligu mistrů a pětkrát slavný FA Cup. Vychoval spoustu světových hvězd, za všechny jmenovitě Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney či David Beckham. S klubem svého srdce se Fergie rozloučil 19. května 2013 divokou remízou 5:5. Ta mu ale vůbec nemusela vadit. Skončil totiž jako legenda.

Ale teď už zpátky k sezoně 2012/2013. Ta začala o víkendu 18. srpna 2012. Obhájce mistrovského titulu Manchester City ji zahájil těsným vítězstvím nad Southamptonem, který po sedmi sezónách v nižších soutěžích postoupil zpět do Premier League. Manchester se ujal vedení 1:0, ale Southampton otočil vývoj utkání a vedl 2:1. Do konce zbývalo 20 minut. Hráči City nakonec zvládli comeback a Samir Nasri vstřelil vítězný gól deset minut před koncem. V pondělním večerním utkání v Goodison Parku zahájil Manchester United sezónu ztrátou 0:1 s Evertonem, gól vstřelil pozdější záložník Rudých ďáblů Marouane Fellaini. První branku sezóny však vstřelil Michu ze Swansea City, které zničilo Queens Park Rangers na jeho stadionu 5:0.

Manchester United se zotavil ze ztráty z úvodního týdne vítězstvím 3:2 nad Fulhamem v úvodním domácím zápase na Old Trafford, ale během zápasu ztratil útočníka Wayna Rooneyho, který se zranil. Mezi další zajímavé události druhého týdne patřilo vítězství Chelsea 2:0 nad Newcastlem United, přičemž oba góly vstřelila nová posila Blues, belgický křídelník Eden Hazard, který do Londýna zamířil z Lille. Francouzi tehdy inkasovali 32 milionu liber.

V říjnu se na čele tabulka nebývale vyrovnala. Chelsea, Manchester United a Manchester City vyhráli svá první dvě ze tří utkání v měsíci, díky čemuž získal duel mezi Blues a Rudými ďábly ještě větší grády. Chelsea rychle prohrávala 0:2, když si ve čtvrté minutě dal vlastní branku David Luiz a ve dvanácté skóroval Robin van Persie. Ten byl také autorem střely, která se odrazila od Luize. United však do šaten šli pouze s jednobrankovým náskokem, když se z volného kopu trefil před koncem první půle Juan Mata. Osm minut po začátku druhé poloviny Ramires vyrovnal a v 75. minutě United poslal znovu de vedení Javier Hernández, jehož branka se ukázala jako rozhodující. Opakování však ukázalo, že Hernández byl v ofsajdu, což vyvolalo hodně kontroverzí. Po zápase dělil jediný bod první Chelsea od druhého Manchesteru. Zbytek tabulky na čtvrtém až devátém místě byl namačkán v rozmezí čtyř bodů.

Další klíčovým říjnovým zápasem byl duel mezi Liverpoolem a Readingem. Liverpool vyhrál 1:0, první branku tehdy za Reds vstřelila nynější hvězda City Raheem Sterling. Manažeru Brendanu Rodgersovi se tak poprvé podařilo svůj bývalý celek porazit. V posledním říjnovém týdnu se odehrál nejdelší zápas v 20leté historii Premier League, 103minutový zápas mezi Manchesterem City a Swansea. Vážné zranění si způsobil brankář Swansea Michel Vorm a na druhé straně zase obránce Micah Richards, oba dva museli ze hřiště odnést na nosítkách. City zvítězili v maratonském klání 1:0 po brance po Carlose Teveze.

Chelsea na čele tabulky nevydržela dlouho a během listopadu klesla až na čtvrtou příčku. Blues otevřeli měsíc remízami proti Swansea City a Liverpoolu. Prohra na West Bromwich Albion 17. listopadu byla zaviněna hlavně neefektivní druhou polovinou hry, protože tým nebyl schopen navázat na vyrovnávací branku Edena Hazarda z konce prvního poločasu. Blues pak uzavřeli měsíc bezbrankovými remízami proti Manchesteru City a Fulhamu. Ztráty Chelsea nejvíce potěšily celky z Manchesteru, které se díky tomu posunuly na první dvě příčky ligové tabulky. Klíčové pro ně byly vítězné duely, kdy United porazili 2:1 Arsenal a City rozdrtili Aston Villu 5:0. Dvěma brankami rozhodili Carlos Tevez a Sergio Agüero. Na opačném konci Premier League se nacházeli Queens Park Rangers, kteří jako jediný tým do konce listopadu nevyhráli.

Do konce roku už se situace v pořadí příliš neměnila. Manchester United navýšil náskok před druhými City na sedm bodů, Chelsea byla o čtyři body zpět z města na třetím místě. Nejzajímavější zápas prvního zimního měsíce bylo derby z Manchesteru. United se ujali vedení po brankách Wayna Rooneyho v 16. a 30. minutě. V 60. minutě City odpověděli díky brance Yayi Tourého. Pablo Zabaleta vyrovnal v 86. minutě, ale Robin van Persie se znovu ukázal jako hrdina United, když vstřelil vítězný gól o dvě minuty později a zvýšil tak náskok United nad City na šest bodů. Poslední tým bez ligového vítězství, Queens Park Rangers, se konečně dočkal svého prvního vítězství sezóny.

S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že branka van Persieho dost možná rozhodla o titulu. United totiž už poté svému největšímu konkurentovi nedali moc nadějí, aby se na ně mohl ještě dotáhnout. Možná překvapivá byla ztráta na půdě jedenácté Swansea, Fergusonův celek však jinak šlapal jako mašina.

Špetka naděje na obhajobu však pro City přišla ve dvaatřicátém kole. Citizens totiž ochromili zaplněný Old Trafford, na kterém vyhráli 2:1. Zápas se při tom vyvíjel klidně a spousta fanoušků se o poločasové přestávce musela zcela jistě obávat remízy 0:0. Poté však sedm minut po půli Giggs ztratil míč v souboji s Barrym, Nasri na hranici šestnáctky skvěle zasekl míč před Rafaelem, sklepl pod sebe na Jamese Milnera a ten nechytatelnou dělovkou k tyči i s pomocí Carrickovy miniteče vsítil dlouho očekávanou úvodní branku zápasu. Jenže neuplynulo ani deset minut a bylo vyrovnáno. Robin van Persie rozehrál volný přímý kop, Joe Hart jej podplachtil a míč se zjevil na hlavě Phila Jonese. Ten jej trkl do Vincenta Kompanyho a další cílová stanice byla až síť. I když domácí získávali ze hry čím dál více, nakonec odešli stejně poraženi. Euforii, sic v menším z obou sektorů, rozpoutala akce Sergia Agüera. Střídající forvard se parádní bojovností dostal do pokutového území, protáhl se mezi Welbeckem a Jonesem do blízkosti branky a ranou podobnou té legendární z konce minulé sezony proti QPR vrátil vedení Manchesteru City.

United však nic neponechali náhod. Titul si zajistili suverénně už ve 34. kole, když porazili 3:0 Aston Villu. Po jednoleté pauze se tak vrátili na ligový trůn a zbytek sezony si už mohli jen užívat. Jak stylové pro loučící se legendu Fergusona. Rudí ďáblové sice v posledních čtyřech kolech získali jen pět bodů, to už však úsměv na tváři tohoto skotského kouče nesmazalo. United po něm poté pojmenovali jednu z tribun na Old Trafford. V posledním zápase kariéry mu vítězství sebrala přicházející fotbalová hvězda Romelu Lukaku, který svému West Bromwich Albion vybojoval remízu 5:5.

Nejlepším střelcem ročníku se s 26 brankami stal nizozemský bombarďák Robin van Persie, který tím stvrdil úžasnou sezonu United. Až za ním byla taková jména jako Luis Suárez z Liverpoolu či Gareth Bale z Tottenhamu.

Po odchodu Fergusona však United zatím nenavázali na úspěšné roky a v následující sezoně skončili až sedmí.