Sportovní zprávy

Místo útoku na titul výbuch ve čtvrtfinále s Plzní. Pardubice zažily v sedmém duelu déjà vu

Pořádnou ránu za zátylek schytali pardubičtí hokejisté před šestnácti lety. Suverén základní části extraligy ročníku 2003/2004 narazil hned v prvním kole play-off na zarputilou Plzeň. Padl s ní v sedmém utkání čtvrtfinále jasně 1:5. A kdo Pardubice potopil? Stejně jako ve finále rok předtím jeden maskovaný muž. Připomeňte si 7. čtvrtfinále play-off Pardubice – Plzeň z roku 2004 prostřednictvím Archivu Z.

Archiv Z 2004: Pardubice - Plzeň

Pro svěřence Miloše Říhy to musel být zlý sen. Loni v sedmém utkání finále proti Slavii vyšli střelecky naprázdno. Téměř po roce ve čtvrtfinále, opět v ultimátním sedmém duelu, dali proti Plzni pouze jednu branku a vypadli. V obou případech v tom měl prsty Roman Málek.

Po mistrovské sezoně se Slavií se přesunul na západ Čech a tam opět chytal ve výborné formě. Týmu vedeným Miroslavem Přerostem a Jiřím Kučerou vytrhl trn z paty, protože Lasselsberger tehdy sužovala řada zranění.

Jistota v brance, obrovská obětavost a bojovnost dovedla mužstvo do semifinále. Přitom Plzeň těsně proklouzla do vyřazovacích bojů z osmého místa po základní části se stejným počtem bodů jako deváté Kladno. Pardubice naopak s kádrem nabitým jmény jako Adam Svoboda, Jiří Dopita, Petr Průcha nebo Michal Mikeska skončily neslavně.

Favorit přitom začal velice přesvědčivě. V prvních dvou utkáních přehrál Plzeň jasně 6:3 a 5:2. K dalšímu střetnutí na západ Čech mohl jet klidnější. Ovšem jestli právě tohle nebyl ten problém.

Plzeňskou vzpruhu zařídili ve třetím utkání Strakové. Josef se trefil dvakrát a bratr Martina Straky, který válel v zámoří v dresu LA Kings, Michal Straka přidal jeden gól. Bylo z toho vítězství 4:2.

O den později domácí vrátili Moelleru výsledek 6:3 z prvního utkání série, přičemž rozhodli hlavně třemi góly ve třetí třetině. Pardubice si podržely domácí prostředí výhrou 5:2, Plzeň zase zvítězila před vlastními fanoušky 3:1. Šlo se na ultimátní sedmý duel.

7. čtvrtfinále play-off extraligy 2004:

Pardubice - Plzeň 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Jaroslav Kudrna (Lubina) - 1. J. Straka (Paroulek), 5. M. Straka (Vostřák, Výborný), 36. Andrašovský (J. Straka, Cartelli), 39. Andrašovský (Paroulek, J. Straka), 53. Vostřák. Rozhodčí: Minář, Venglář - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8, navíc Paroulek (Plzeň) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 9165 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:4, předchozí zápasy - 6:3, 5:2, 2:4, 3:6, 5:2, 1:3.

Pardubice: A. Svoboda - Luža, Duben, M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Linhart, Pácal - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Lubina - Průcha, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, Pištek - Razingar, Koukal, S. Procházka. Trenéři: Říha, Seidl.
Plzeň: Málek - Cartelli, Výborný, Mazanec, Krajíček, Nedoma, Kubeš - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Dvořák, Špaňhel, Kracík. Trenéři: Přerost, Kučera.

V souboji o všechno to byli znovu Strakové, kteří nasměrovali Plzeň k triumfu. Josef skóroval už po 20 sekundách hry, Michal se přidal v 5. minutě v přesilovce pěti proti třem. Ve druhé třetině už tak nahlodaným Pardubicím neuznali videorozhodčí spornou branku Ladislava Lubiny.

Přišlo sice snížení z hole Jaroslava Kudrny, ale hosté ještě do přestávky stihli dva zásahy. Oba obstaral Dušan Andrašovský. Vše dovršil ve třetí třetině Pavel Vostřák a pojistil překvapivý postup. Málek se na něm podílel 31 úspěšnými zákroky.

"Nadšení a bojovnost Plzně nás porazily. Sérii jsme si prohráli v Plzni, kde jsme měli jeden zápas vyhrát. Potom na nás byl obrovský tlak. Plzeň nás zase přehrála ukázněností a disciplinovaností. My jsme chtěli rozhodnout každý sám. Neúspěch beru na sebe," pronesl sebekriticky pardubický kouč Říha.

"Vážím si toho, že po vypjaté sérii přišel Miloš Říha k nám do kabiny a pogratuloval nám. Já měl také podobnou verzi připravenou," dodal s obdivem trenér vítězů Jiří Kučera. Jeho hráči už pak v semifinále nestačili na pozdějšího mistra Zlín.