Góly na poslední chvíli: Slávisty rozjásal František Veselý | SK Slavia Praha
Více

Góly na poslední chvíli: Slávisty rozjásal František Veselý

Slavia porazila senzačně Slovan Bratislava! Červenobílým zařídil výhru na poslední chvíli legendární František Veselý.

V neděli 12. září 1965 se zrodila ligová senzace. Slavia vyhrála nad Slovanem Bratislava na Tehelném poli 1:0.

Červenobílí – stále ještě v pozici nováčka – jeli k zápasu šestého kola do Bratislavy, kde je čekal jasný favorit Slovan. Spartě, v roli obhájce titulu, dal hned na úvod pět gólů a doma jen vyhrával. Teď navíc jejich kapitán (i kapitán reprezentace) stoper Ján Popluhár slavil třicátiny. Kapitán Slavie Jiří Hildebrandt později prohlásil, že „ty úvodní proslovy a dekorace trvaly snad tak dlouho jako přestávka o poločase.“

Sestava Slavie byla ustálená, trenér František Ipser poslal na hřiště tyto hráče: Ledecký – Lála, Hildebrandt, Smolík – Beran, Nepomucký – Veselý, Kadraba, Šindelář, Píša, Uldrych.

„Celý zápas se hrál na naší půlce,“ vzpomínal kapitán Jiří Hildebrandt. Zadní řady byly přetížené, na rohy vyhrál Slovan 10:2! Ale brankář Ledecký se skutečně překonával a obránci často „hasili“ na poslední chvíli. Až do poslední minuty byl stav bezbrankový 0:0.

„Veselý Slovan potopil!“ hlásal bratislavský zpravodaj slovenského deníku Šport Stano Kšiňan. A co se tehdy vůbec na trávníku odehrálo? Běžela poslední minuta. Karel Nepomucký držel míč na svých kopačkách a nepospíchal. Předpokládal, že sudí zápas o nějakou minutku „nastaví“. V jedné chvíli poslal míč nečekaně za záda obránců Slovanu na útočnou půlku Slavie. Jako blesk se tam zjevil Franta Veselý a pádil s míčem k brance soupeře. Reprezentační brankář Vencel vyběhl až před pokutové území s úmyslem Veselého zastavit faulem a vynutit si tak trestný kop. Jenže… František Veselý ho ve velké rychlosti oběhl a minul „velkým obloukem“ tak, aby faulován být nemohl. A měl před sebou odkrytou branku. Slávistické křídlo se nemýlilo. Slavia vyhrála senzačně 1:0!

Legendární komentátor Josef Laufer tehdy prohlásil památnou větu, kterou citovali i další zástupci tisku: „Slavia vede ligu po neuvěřitelných 17 letech!“ A právě tento zápas slávistům velice pomohl. Do konce podzimu už sešívaní hořkost porážky nepoznali.

Další díl: Vítězství zachránil František Cipro!