Komentáre a názory 25. marec 2020

Kauza Kukal: básnik v absurdnom spore s pobúrenými feministkami

Lukáš Obšitník
Lukáš Obšitník
Originálny hovorca nevyhovel požiadavkám stádovitého rozhorčenia.
Originálny hovorca nevyhovel požiadavkám stádovitého rozhorčenia.
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Lukáš Obšitník

Kauza Kukal: básnik v absurdnom spore s pobúrenými feministkami
Petr Kukal. Foto: wikimedia.org

Ak napíšete text do novín, v ktorom sa zamyslíte nad zvláštnosťami týchto čias a ženy nosiace rúška pochvalne prirovnáte k perzským princeznám, môžete skončiť zle. Takto sa to v týchto dňoch stalo básnikovi a hovorcovi Filozofickej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe Petrovi Kukalovi.

V pondelok mu v denníku Metro vyšiel stĺpček s názvom Perské princezny. V kratučkom texte sa zamyslel nad zmenou správania, ktorú nám vnútil koronavírus, a poukázal na niekoľko pozitívnych vecí, ktoré by sme si z toho mohli vziať.

Písal o tom, ako si už na ulici pre rúška vidíme len do očí. „Občas v nich čteme strach, občas nejistotu, občas únavu. Ale často taky krásu. Je až dojemné, že se ženy nepřestaly líčit ani v situaci, kdy nemohou ze své tváře ukázat světu skoro nic.“

Zľahka opísal krásu tanečníc so zahalenými tvárami z čias Orientu a text zakončil takto:

„Naše současná kultura odhaluje úplně všechno. Nejen nahota tváře, ale i nahota těla ztratily jakékoli tajemství. Koronavirová pandemie je děsivá věc. Dopadá na nás všechny a neshledávám na ní nic dobrého. Opatření, k nimž nás nutí, nám ale mohou některé věci připomenout. Nejen hodnotu solidarity a odpovědnosti, ale i skutečnosti zdánlivě nevýznamné. Třeba že okouzlení a tajemství jsou dvě sestry, které se vedou za ruce. Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami.“

Screenshot článku uverejnil v pondelok na svojom facebookovom profile. Zakrátko sa však do neho obulo viacero žien (študentiek), ktorým vadilo, že si všíma a hodnotí ich vzhľad. Niektoré mu napísali: „Nikdy by mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli jsem v roušce neatraktivní nebo atraktivní. Nosím jí prostě proto, že je účelná, ne proto, aby mě někdo (zvlášť muž) přesvědčoval na internetu, že je to sexy. Text jak z minulého století.“ „‚Je až dojemné, že se ženy nepřestaly líčit‘? Nahoďte řasenku, linky a roušku, můžete být taky okouzlující orientální princezna. A jako mluvčí fakulty veřejný univerzity si tyhle řeči nechte pro kamarády na koledu.“

Či takto: „Nebudu hodnotit literární kvality, protože titul na to nemám, ale premisa celého článku je tedy fakt mimo – tím, že ženy uklidňujete, že v roušce nevypadají blbě, implicitně říkáte, že jsou ženy, které to řeší, a snad kvůli tomu dokonce váhají, jestli ji nosit (nebo dokonce jestli vycházet ven?). Jasně, vždycky se najde výjimka potvrzující pravidlo, ale troufám si tvrdit, že těch výjimek v dnešní době fakt moc nebude – v době, kdy řešíme, jak nenakazit své blízké, postarat se o děti i rodiče, ekonomicky přežít výpadek práce a ještě se z toho nezbláznit. A že bychom tomuhle všemu nadřadily úvahu nad tím, jak vypadáme v roušce? Tak to fakt ne.“

Pri všetkej solidarite k opatreniam voči nákaze išlo prinajmenšom o hlboké nepochopenie. Jednoducho sa cítili urazené už len samotným faktom, že muž uvažuje o vzhľade žien a upokojuje ich, že nosenie rúšok im môže pridávať na pôvabe.

Niektoré ho obvinili zo sexizmu. Keď sa s nimi dostal do občasnej polemiky, jednej odpovedal: „Jsi děvčátko mladší než oba moji synové. Doporučení, abych si řeči nechal na koledu, bys mi patrně na chodbě školy, která jednou, až jí dokončíš, skutečně bude Tvou alma mater, asi neřekla.“ Tento svoj komentár neskôr zmazal a vidiac, aký oheň na jeho profile vzniká, už sa do diskusie veľmi nezapájal. Diskutérkam však odporučil, že sa so svojimi sťažnosťami môžu obrátiť na Akademický senát fakulty.

Tie to aj urobili. A ako to na sociálnych sieťach býva, spor sa rýchlo rozhorel do škandálu s rýchlym výsledkom. Server iRozhlas.cz dnes napísal, že FF UK Kukala „z dôvodu jeho pôsobenia na sociálnych sieťach“ z postu hovorcu prepustila.

Petr Kukal je pritom originálnym pisateľom, autorom viacerých kníh a publicistom. V minulosti bol napríklad správcom twitterového účtu českého ministerstva kultúry a za svoju činnosť získal Krištáľovú lupu v kategórii Obsahová inšpirácia.

Dá sa s ním vo viacerých veciach súhlasiť aj nesúhlasiť. V blogu na aktualne.cz minulý rok kritizoval kardinála Duku brániaceho sa voči kontroverznej divadelnej hre zobrazujúcej Krista znásilňujúceho moslimku. Môžeme nesúhlasiť, ale bol to pomerne kultivovaný text. Pri tom poslednom mohol Kukal zrejme zvážiť, či si pri ňom bude uvádzať „hovorca FF UK“, keďže potom logicky vystupuje v mene fakulty.

Zastalo sa ho viacero ľudí, napríklad bývalý minister kultúry Daniel Herman či vydavateľ Martin Reiner, ktorý zdôraznil jeho básnický charakter. Ako pripomenuli viacerí diskutéri, FF UK si Kukala za svojho hovorcu zvolila s plným vedomím toho, kým je. Je potom čudné, že ho práve preto odvoláva.

Ak teda máte v úmysle narušiť povesť šedivých, frázovitých hovorcov a chcete si najať niekoho s originálnym myslením, vopred si s ním ujasnite, ako a kedy bude za vás verejne vystupovať. Takisto sa však aj obrňte voči lobistom a lobistkám feminizmu a ďalších stádovitých „-izmov“. Inak bleskovo podľahnete a skončíte ako tí, voči ktorým ste sa chceli vymedziť.

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia
Diskusia