Definovat klasiku není vždy snadné samo o sobě. Vybrat pouze dlážděné klasiky je tedy ještě o něco složitější. Některé závody, které jsme do výčtu vybrali, nemusely být vždy dlážděné, nebo se na kostkách nemusely rozhodovat. Pro snazší přehled toto přehlédněme. Do výběru dlážděných klasiky jsme vybrali sedm závodů, které mají poměrně dlouhou historii dnes jsou stále významnými akcemi.

Klasiky na kostkách: Kolem Flander, Paříž - Roubaix, Omloop Het Nieuwsblad (Het Volk), Kuurne - Brusel - Kuurne, E3 Harelbeke, Gent - Wevelgem a Dwars door Vlaanderen.

Máme zde dva monumenty Kolem Flander a Paříž - Roubaix, které jsou samozřejmě nejdůležitější. Do výběru nejlepších klasikářů na kostkách jsme zařadili jen vítěze obou těchto mimořádných závodů. Proto zde chybí například Francesco Moser a Sean Kelly, dva výjimeční klasikáři, ale na kostkách zdaleka ne tak úspěšní, jak byste možná očekávali.

Pořadí jsme určili pouze prvním pěti závodníkům. Eddy Merckx, Fabian Cancellara, Peter Sagan, Peter Van Petegem a Rik Van Steenbergen umístění nemají, ale patří do výběru těch nejlepších. Merckx je nejlepším cyklistou všech dob a samozřejmě patří i sem. Vyhrál třikrát Paříž - Roubaix a dvakrát Kolem Flander a navíc přidal dvě vítězství na Omloopu a tři na Gent - Wevelgem.

Devět dlážděných triumfů má na kontě Fabian Cancellara. Třikrát vyhrál Flandry, Roubaix a E3 Prijs. Peter Sagan slavil na celkem pěti klasikách ze sedmi. Je rekordmanem v počtu vítězství a historicky nejúspěšnějším účastníkem Gent - Wevelgem. Také vyhrál monumenty Kolem Flander a Roubaix Kuurne - Brusel - Kuurne a E3 Harelbeke. I Peter Van Petegem byl výjimečně dobrým klasikářem. Belgičan dvakrát vyhrál Kolem Flander a jednou Roubaix. Třikrát se radoval na Omloopu a jednou na E3 a KBK. Posledním, koho chceme vyzdvihnout, je Belgičan Rik Van Steenbergen. Jeden z nejlepších cyklistů padesátých let vyhrál dvě Ronde a dvě Roubaix a přidal i Dwars door Vlaanderen. Ale pojďme na první pětku.

5. Roger De Vlaeminck (Belgie - 10 vítězství: 4x Roubaix, 1x Flandry, 2x Omloop, 2x KBK, 1x Gent-Wevelgem)

Dlouholetý vládce Paříž - Roubaix byl prototypem výborného klasikáře. S velkou pravděpodobností by měl víc palmares, kdyby nemusel bojovat s Eddym Merckxem. Proslul také kritikou současné cyklistiky. Podle De Vlaemincka byla cyklistika za jeho dob těžší a Tom Boonen si čtyři vítězství na Roubaix nezaslouží, protože konkurence je slabší, než bývala. Po Boonenově nečekané prohře s Mathewem Haymanem na Roubaix 2016 dokonce nijak netajil radost, že nebyl překonán: "Nechtěl jsem vidět Boonena prohrát, ale jsem upřímně rád, že nevyhrál a zůstávám nejlepší."

4. Jan Raas (Nizozemsko - 11 vítězství: 2x Flandry, 1x Roubaix, 1x Omloop, 2x KBK, 3x E3, 1x GW, 1x DdV)

Tvrdý nizozemský klasikář Jan Raas proslul jako historicky nejlepší jezdec Amstel Gold Race s pěti triumfy, ale skvělý byl především na kostkách. Jako jediný vyhrál všech sedm závodů, které jsme do srovnání vybrali. Fantastický klasikář, který by asi dokázal ještě víc, nebýt těžkého pádu na Milán - Sanremo 1984, který zapříčinil konec jeho profesionální kariéry.

3. Rik Van Looy (Belgie - 12 vítězství: 2x Flandry, 3x Roubaix, 4x E3, 3x GW)

Belgičané dominují našemu výběru, ale to není žádné překvapení. Van Looy se stal prvním cyklistou historie, který vyhrál všech pět monumentů. Rád vyhrával velké závody, takže kromě třech titulů mistra světa ovládl dvakrát Ronde a třikrát Roubaix a čtyřikrát se radoval na Harelbeke - Antverpy - Harelbeke (dnes E3). Nechybí mu ani dvě vítězství na Gent - Wevelgem.

2. Johan Museeuw (Belgie - 13 vítězství: 3x Flandry, 3x Roubaix, 1x Omloop, 2x KBK, 2x E3, 2x DdV)

Na vrcholu žebříčku jsou dva svěřenci Patricka Lefevera. Dva závodníci, bez nichž by současný tým Deceuninck - Quick-Step nikdy nebyl tím, čím je. Johan Museeuw je symbolem devadesátých let a přelomu tisíciletí, vítězem mnoha velkých závodů. "Flanderský lev" je historicky nejúspěšnějším mužem Kolem Flander. Třikrát vyhrál, třikrát byl druhý a jednou třetí. Tři vítězství získalo dalších pět cyklistů, ale osm pódiových umístění nikdo. Když k tomu připočteme šest stupňů vítězů na Roubaix, vyjde nám 14 pódií na největších dlážděných klasikách. Úžasná statistika.

1. Tom Boonen (Belgie - 19 vítězství: 3x Flandry, 4x Roubaix, 3x KBK, 5x E3, 3x GW, 1x DdV)

Roger De Vlaeminck by asi nesouhlasil, ale nám samotný počet vítězství stačí. Tom Boonen vyhrál devatenáct dlážděných klasik a dokázal to navíc různým způsobem. Byl velmi rychlý a dokázal vyhrát spurt pelotonu, ale problém mu nedělalo ani padesátikilometrové sólo na Paříž - Roubaix. Drží rekord v počtu vítězství na Ronde a Roubaix, sedm triumfů nikdo jiný nemá. Také je rekordmanem E3 Prijs. Tom Boonen je jednoduše historicky nejlepším specialistou na dlážděné klasiky.