Archiv D: 5x trenér

Manchester United deklasoval Linec, Leverkusen vyloupil zaplněný Ibrox Park

V době, kdy Evropu sužuje hrozba nákazy koronavirem, si fotbaloví fanoušci u televizních obrazovek užili utkání v zaplněném Ibrox Parku. Příznivci Rangers už však tak nadšení nebyli, jelikož parta Stevena Gerrarda padla v prvním duelu osmifinále Evropské ligy s Bayernem Leverkusen 1:3. Manchester United zvítězil v Rakousku nad LASK Linec 5:0 a výrazně se přiblížil postupu. Ten má blízko i Basilej, jež nastřílela ve Frankfurtu tři góly, i Šachtar Doněck, který vyhrál ve Wolfsburgu 2:1. Besaksehir pojede do Kodaně proti tamnímu FC po výhře 1:0 a Olympiakos remizoval s Wolverhamptonem v deseti hráčích 1:1.

Brandon Williams z Manchesteru United a Rene Renner z Lince
zdroj: ČTK/AP autor: Kerstin Joensson

United šli v Linci, kde se kvůli pandemii koronaviru hrálo bez diváků, do vedení v 28. minutě. Z hranice šestnáctky se trefil ranou do šibenice Odion Ighalo. Třicetiletý Nigerijec, jenž "Rudé ďábly" posílil v zimě, byl vidět i po přestávce a v 58. minutě poslal do úniku Daniela Jamese, který navýšil náskok.

Hosté dokonali debakl v závěru zápasu. V 82. minutě po náběhu za obranu skóroval Juan Mata a v nastaveném čase se prosadili z brejku Mason Greenwood a nedlouho po něm i ranou z třiceti metrů Andreas Pereira.

I Basilej se před prázdným hledištěm ve Frankfurtu dostala do vedení po necelé půlhodině hry. Z přímého volného kopu se trefil Samuele Campo. Po přestávce potvrdili vedení švýcarského týmu Kevin Bua a Fabian Frei.

Turecký Basaksehir udolal Kodaň 1:0 gólem z penalty, kterou dvě minuty před koncem proměnil bosenský záložník Edin Višča.

Olympiakos se musel od 29. minuty obejít bez stopera Rúbena Semeda, který byl po faulu na hranici šestnáctky rovnou vyloučen. Oslabený řecký tým se přesto ujal vedení v 54. minutě zásluhou Júsufa El Arabiho. Wolverhampton vyrovnal o 13 minut později, kdy se prosadil Pedro Neto.

Po výhře 2:1 ve Wolfsburgu nakročil do čtvrtfinále Šachtar Doněck. Ukrajinský tým otevřel skóre v 17. minutě, kdy se trefil Junior Moraes. Oba týmy v prvním poločase neproměnily penaltu, což se stalo vůbec poprvé v historii Evropské ligy: nejdřív za hosty selhal Viktor Kovalenko, v dresu Wolfsburgu pak minul Wout Weghorst.

Domácí vyrovnali až v druhé půli zásluhou Johna Brookse, Šachtar ale strhl vedení zpět na svou stranu díky Marcu Antoniovi.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Basaksehir - FC Kodaň 1:0 (0:0)
Branka: 88. Višča z pen.

Frankfurt - Basilej 0:3 (0:1)
Branky: 27. Campo, 73. Bua, 85. Frei.

LASK Linec - Manchester United 0:5 (0:1)
Branky: 28. Ighalo, 58. James, 82. Mata, 90.+2 Greenwood, 90.+3 Pereira.

Olympiakos Pireus - Wolverhampton 1:1 (0:0)
Branky: 54. El Arabi. - 67. Neto. ČK: 29. Semedo.

Glasgow Rangers - Leverkusen 1:3 (0:1)
Branky: 75. Edmundson - 37. Havertz z pen., 67. Aránguiz, 88. Bailey.

Wolfsburg - Šachtar Doněck 1:2 (0:1)
Branky: 48. Brooks - 17. Moraes, 73. Antonio.

Zápasy Sevilla - AS Řím a Inter Milán - Getafe byly kvůli omezenému cestování z důvodu epidemie koronaviru odloženy.