Tokijský maraton poznamenaný koronavirem vyhrál opět Legese

Tokio

Etiopan Birhanu Legese obhájil vítězství v Tokijském maratonu, který se kvůli epidemii koronaviru běžel na liduprázdných ulicích. Ze stejného důvodu startovalo v závodě jen zhruba 200 elitních vytrvalců. Obvyklé desetitisíce amatérských běžců se tentokrát na trať nevydaly.

Medailisté z tokijského maratonu, zleva Bashir Abdi oz Begie, zlatý medailista Birhanu Legese z Etiopie a držitel bronzu Sisay Lemma z Etiopie.

Legese zvítězil v čase 2:04:15 a byl o 33 sekund rychlejší než loni. Mezi ženami vyhrála keňská rodačka v barvách Izraele Lonah Salpeterová v traťovém rekordu 2:17:45.

Za Legesem skončil somálský rodák reprezentující Belgii Bashir Abdi (2:04:49) těsně následován dalším Etiopanem Sisayem Lemmou (2:04:51). Na čtvrtém místě doběhl Suguru Osako, který výkonem 2:05:29 zlepšil o 21 sekund vlastní japonský rekord a zajistil si účast na olympijských hrách v Tokiu.

První tři ženy tokijského maratonu - zleva stříbrná Birhane Dibaba z Etiopie, zlatá Lonah Chemtai Salpeter a Sutume Asefa Kebede z Etiopie.

Původně měl mít Tokijský maraton 38.000 účastníků, organizátoři však už před dvěma týdny rozhodli, že kvůli obavám z šíření koronaviru umožní start jen elitním běžcům.

Široká veřejnost byla kvůli strachu z nákazy koronavirem téměř vyloučena ze závodu a běžci tak probíhali téměř prázdnými ulicemi

V Japonsku se zatím koronavirem nakazilo přes 200 lidí a pět jich na jím způsobenou nemoc COVID-19 zemřelo.