Stromšík staronovým rekordmanem MČR

Aktuality
sobota 22. února 2020
Halové mistrovství České republiky je ve svém poločase a sobotní program nabídl řadu vynikajících výkonů i strhujících soubojů. Sprinter Zdeněk Stromšík vyrovnal na šedesátce vlastní historické maximum šampionátu. Lada Vondrová předvedla výkon světové úrovně již v rozběhu na 400 metrů. Překážkář Petr Svoboda prožil úspěšný návrat na závodní dráhu.

Mužské finále nejkratšího sprintu na 60 metrů mělo velkého favorita v osobě domácího Zdeňka Stromšíka a ten vysoká očekávání vítkovického publika rozhodně nezklamal. Rovinku proběhl vítězně ve vyrovnaném rekordu šampionátu a také sezónním maximu 6.64, což byl výkon, kterým vyhrál v loňském roce. Vítkovický sprinterský double dokonal stříbrný Vojtěch Kolarčík (6.76), který tak udělal radost svému trenérovi Janu Velebovi, který si bohužel den před mistrovstvím přivodil svalové zranění a nemohl se tak se Stromšíkem utkat o titul. Bronzový Jan Jirka si zaběhl nové kariérní maximum 6.82.

Finále šedesátky žen mělo také jasnou královnu, kterou byla česká rekordmanka Klára Seidlová. Svěřenkyně trenéra Jakuba Uhra nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a získala svůj třetí halový titul v řadě v čase 7.27. Stříbro z loňského roku obhájila Nikola Bendová z Olympu Praha za 7.41. Bronz putuje do Jablonce zásluhou dorostenky Adély Novotné (7.47).

Ve finále šedesátky překážek žen se očekával vyrovnaný souboj o titul zejména mezi Helenou Jiranovou a Lucií Koudelovou. Ovšem do tohoto duelu se výrazně vložila čtvrtá žena loňského MEJ Markéta Štolová. Svěřenkyně Lucie Škrobákové si již v rozběhu vylepšila osobní rekord na 8.33 a skutečná bomba v jejím podání přišla ve finále, kdy šokovala všechny své soupeřky jeho dalším posunutím až na 8.21, což jí vyneslo zisk premiérového titulu mezi dospělými. Štolová zaostala jen jedinou setinu za letošním národním maximem Heleny Jiranové, která se postavila na bronzový stupínek za 8.32. Loňské stříbro zopakovala ve svém sezónním výkonu 8.27 Lucie Koudelová. V historii halového mistrovství ČR běžely šedesátku překážek rychleji než Markéta Štolová pouze tři závodnice, a to její trenérka Lucie Škrobáková, Kateřina Cachová a Lucie Koudelová. Markéta nyní dělí čtvrtou pozici v této statistice s Petrou Seidlovou.

Závod na 60 metrů překážek mužů byl ve znamení jednoho velkého návratu v podání Petra Svobody. Český rekordman zaklekl do závodních bloků na své oblíbené distanci po dvou letech a comeback to byl vskutku velkolepý. Již v rozběhu zaznamenal letošní nejlepší český výkon 7.77, aby ho ve finále ještě srazil na 7.66. Po zásluze si tak pověsil na krk svou pátou zlatou medaili z halového MČR. Z českých překážkářů běžel naposledy tak rychle právě on v halové sezóně 2018. Druhý byl ve vyrovnaném osobáku 7.98 David Ryba. Jako třetí finišoval Ondřej Kopecký za 8.11.

Závod výškařů byl suverénní jízdou obhájce titulu Marka Bahníka. Ten zahájil soutěž na hodnotě 208 centimetrů, kde se zároveň rozhodovalo o dalších medailistech. Následnou výšku 213 totiž překonal jako jediný. Čistý zápis si nepokazil ani na 220 centimetrech a následně si dle očekávání nechal na stojany nastavit 225, čímž by si o centimetr vylepšil osobní rekord. I zde byl hned napoprvé úspěšný, a kromě obhajoby titulu se tak mohl radovat i z nového kariérního maxima. Zároveň se zařadil na dělené šesté místo historických statistik domácího halového šampionátu. Stříbro vybojoval Bahníkův mladší oddílový kolega z Hradce Králové Jakub Bělík, který zdolal 208 napoprvé. Bronzový Josef Adámek z Plzně to dokázal druhým pokusem. Pro Adámka se jednalo o první start v letošní halové sezóně.

Čtvrtkařka Lada Vondrová naznačila skvělou formu již v rozbězích, když ten svůj naprosto suverénním způsobem opanovala v novém osobním rekordu 52.12, čímž si vylepšila své dosavadní maximum z letošního Czech Indoor Gala o 13 setin a zařadila se na páté místo letošních evropských tabulek. V historických statistikách halového MČR momentálně figuruje na děleném třetím místě po boku Hany Benešové. Mezi muži zaznamenal nejrychlejší rozběhový čas 47.61 Patrik Šorm.

V trojskokanském sektoru si vyskákal své čtvrté halové zlato Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice, jehož vítězný výkon měl hodnotu 15.37. V závěrečné sérii na něj ještě neúspěšně útočil nakonec stříbrný Zdeněk Kubát z Dukly Praha, který zapsal šestým pokusem 15.29. Domácím barvám udělal radost bronzovou medailí vítkovický Bohumil Bětuňák za 14.81. V kategorii žen potvrdila pozici vedoucí ženy našich průběžných tabulek Emma Maštalířová, když vylepšila své české sezónní maximum na 12.76 a úspěšně obhájila zlato z loňského roku. Osobní rekord 12.62 vynesl stříbro Karolíně Černé z Olympu Praha. Bronz získala za 12.16 Linda Průšová z Dukly Praha.

Teprve podruhé v této halové sezóně startovala koulařka Markéta Červenková a svěřenkyně Petra Stehlíka naprosto dominovala, když by suverénně zvítězila každým ze svých čtyř měřených pokusů. Ten nejdelší měřil 16.81, což je české maximum halové sezóny 2020. Pro Červenkovou se jedná již o sedmé halové zlato z MČR. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Marta Zachařová (14.09) a Michaela Trčová (13.91).

Soutěž tyčkařů byla soubojem zkušeností v osobě Jana Kudličky a dravého mládí v podobě Matěje Ščerby a Dana Bárty. Kudlička si i tentokrát se svými konkurenty poradil, když se jako jediný úspěšně přenesl přes 554 centimetrů a vyskákal si tak již svůj osmý halový titul. Oproti loňskému stříbru si o jednu příčku polepšil Matěj Ščerba za 533 centimetrů. Dan Bárta zapsal 522 a byl bronzový.

Nejdelší běžeckou distancí celého závodního víkendu je závod na 3000 metrů. Na této trati se v sobotu utkaly o mistrovské medaile nejprve ženy a v tomto měření sil byla nejrychlejší Lucie Sekanová, když svůj třetí titul halové mistryně na trojce ozdobila letošním nejlepším českým výkonem 9:26.78. Pro stříbro a nový osobák 9:31.09 si doběhla Tereza Novotná z Olympu Brno. Bronz vybojovala pro Olymp Praha Lucie Maršánová za 9:39.51.

Mužská trojka nabídla dramatický souboj až do posledních metrů, ve kterém byl nejúspěšnější v letošním nejrychlejším českém čase 8:21.84 Damián Vích před svým oddílovým kolegou z Dukly Praha Jáchymem Kovářem (8:22.31) a brněnským Davidem Follerem (8:22.61). Všichni tři medailisté si zaběhli nové osobní rekordy.