Další rekordy na Gigantu

Aktuality
neděle 16. února 2020
Také druhý den soutěží mistrovství České republiky juniorů a dorostu nebyl ochuzen o rekordní zápisy. Dorostenecký národní rekord padl zásluhou čtvrtkaře Tadeáše Plačka. Ve třech případech se pak měnila hodnota historického maxima šampionátu.

Vrchol druhého dne Gigantu obstaral brněnský čtvrtkař Tadeáš Plaček. Ten jednoznačně potvrdil roli hlavního favorita finálového závodu na 400 metrů dorostenců, když nedal svým soupeřům ani tu nejmenší šanci a cílem proběhl vítězně v novém dorosteneckém halovém národním rekordu 47.90. Z vlastního několik dní starého maxima ukrojil dalších 49 setin a poprvé v kariéře se mu podařilo stlačit svůj čas pod 48 vteřin. Zároveň se stal také novým držitelem rekordu šampionátu, který dosud patřil Pavlu Maslákovi, jehož výkon Plaček vylepšil o 89 setin. Velmi kvalitních časů dosáhli také další medailisté, kterými byli stříbrný Jakub Holec ze Staré Boleslavi (48.64) a Rudolf Žižka z Moravské Slavie Brno (49.27). Finále juniorů na stejné trati ovládl Ondřej Macík z Dukly Praha v čase 48.54 před uherskohradišťským Tomášem Zajícem (48.79) a třineckým Filipem Wojnarem (49.62). Struhující souboj o titul proběhl na čtvrtce juniorek, kde Barbora Hůlková a Zuzana Cymbálová proběhly cílem shodně za 56.25. Tisíciny pak hovořily ve prospěch Hůlkové, která se tak po čtvrtém místě v dálce mohla radovat ze zlaté medaile. Pod 57 vteřin se dostala také bronzová Klára Bartošková z Vysokého Mýta (56.95).

Jablonecká sprinterka Adéla Novotná si z Ostravy odveze tři zlaté medaile, jeden národní rekord a dva rekordy šampionátu. Po včerejší šedesátce, kterou ozdobila dorosteneckým národním maximem 7.40, dokonala úspěšný sprinterský double na dvoustovce, když ve finále jasně dominovala v novém rekordu šampionátu 23.85. O tři setiny tak překonala rok starý výkon Barbory Šplechtnové a zaostala pouhé dvě setiny za vlastním národním rekordem z letošního Czech Indoor Gala. Na stupně vítězů ji doprovodily kladenská Tereza Lamačová (24.41) a olomoucká Eva Kubíčková (24.82), pro kterou to byl třetí individuální cenný kov na tomto mistrovství. V závěru celého programu pak Novotná pomohla k zisku zlata i štafetě Liazu Jablonec, která zvítězila v čase 1:41.69.

Barbora Šplechtnová sice přišla o rekord mistrovství v kategorii dorostenek, ale zato se stala novou držitelkou historického maxima šampionátu mezi juniorkami. V Ostravě totiž jeden okruh uběhla vítězně v čase 23.87 a z loňského rekordního zápisu Nikolety Jíchové a Lindy Hettlerové ubrala 21 setin. Hettlerová obhájila stříbro z minulého roku za 24.04. Další sprinterský bronz pak putuje do Olomouce zásluhou Lucie Mičunkové (24.58). Mezi juniory byl nejrychlejší jihlavský Eduard Kubelík za 21.31 před Danem Kovářem (22.00) a Markem Řehákem (22.09). Dorostencům kraloval Josef Drahota, když se jako jediný dostal pod 22 vteřin. Jeho vítězný čas měl hodnotu 21.95. V souboji o druhé místo hovořily tisíciny ve prospěch Matouše Budiga před Janem Václavem Ondráčkem. Oba zaběhli čas 22.15.

Další výraznou osobností letošního gigantu se stala běžkyně Pavla Štoudková. Brněnská atletka se před několika týdny stala českou dorosteneckou rekordmankou na trati 800 metrů, ale pro tento šampionát zvolila trošku netradiční kombinaci 400 a 1500 metrů. Svůj dvojboj zvládla na výbornou. Nejprve zvítězila ve finále čtvrtky v novém osobním rekordu 55.44 před Annou Cagašovou (55.59) a Karolínou Mitanovou (56.34) a následně si pohodlně doběhla pro titul na patnáctce za 4:37.52.

Poslední rekord mistroství padl v závěrečných štafetách na 4x200 metrů. Stalo se tak v kategorii juniorek, kde zvítězily sprinterky z AK Škoda Plzeň v čase 1:39.24 a loňské maximum reprezentantek USK Praha vylepšily o 63 setin. Mezi chlapci brali tituly junioři ze Slavie Praha (1:30.17) a dorostenci z Univerzity Brno (1:30.79).

Na osmistovce byli nejrychlejší v juniorských kategoriích Marek Strnad z Nové Včelnice (1:53.01) a Denisa Folková z Liberce (2:13.02). Dorostenecké tituly náleží Jiřímu Pavlu Češkovi ze Spartaku Praha 4 (1:56.88) a Haně Borové z Vítkovic (2:16.04). Mílařské tituly si vyběhli nymburský junior Ondřej Hodboď (3:59.50), opavská juniorka Adéla Hluchá (4:36.45) a liberecký dorostenec David Šlapák (4:02.41), pro kterého to bylo po včerejším vítězství na trojce druhé běžecké zlato.

Rovných pět metrů stačilo k zisku tyčkařského juniorského zlata Jakubu Vítkovi. Ve výškařském sektoru vládli mezi juniory Marek Bělík z Hradce Králové (210) a mezi dorostenci šumperský Lukáš Vajda (200). Trojskok byl v dorosteneckých kategoriích doménou opavského Petra Halátka (14.17) a Jany Poláškové z Uherského Hradiště (12.19). Mezi juniorkami zvítězila Linda Suchá (12.23). Juniorské koulařské tituly získali Michaela Trčová z České Lípy (14.21) a brněnský Jiří Osolsobě (15.98).