Dohráno MOL Cup

Zkrácenou Švédskou rallye vyhrál Evans. Brit vede také šampionát

Vítězem Švédské rallye je Brit Elfyn Evans. Tovární pilot Toyoty vedl od první zkoušky a kvůli nedostatku sněhu zkrácený podnik vyhrál před Ottem Tänakem. Evans se navíc posunul do čela serálu.

Elfyn Evans
zdroj: ČTK/AP

Evans byl v čele rallye od první z celkových devíti rychlostních zkoušek, které kvůli nedostatku sněhu a nepřízni počasí zbyly z původních 19 testů v itineráři.

Triumf přidal k prvenství v Britské rallye z roku 2017, kde zvítězil s fordem, s nímž jezdil do loňska. "Skvělý pocit. Myslím, že jsem do nového týmu dobře zapadl, moc mi pomohli," konstatoval vítězný Velšan.

V závěrečném dnu se nakonec jela jen jedna erzeta hodnocená jako power stage a Evans si v ní šestým časem vedení pohlídal, byť na něj nezbyly bonusové body. Triumf přidal k prvenství v Britské rallye z roku 2017, kde zvítězil s fordem.

Vítězem Švédské rallye se stal Elfyn Evans

Druhý skončil obhájce prvenství a úřadující mistr světa Ott Tänak z Estonska, který získal první body do MS po těžké havárii v Monte Carlu.

Díky nejrychlejšímu času v závěrečné zkoušce vyhrál přetahovanou o třetí místo devatenáctiletý finský jezdec Kalle Rovanperä před šestinásobným mistrem světa Sébastienem Ogierem z Francie.

Po sobotě měl v bitvě týmových kolegů z Toyoty navrch o půl sekundy Ogier, finský teenager si ale pro pět bonusových bodů dojel v čase o 3,9 sekundy rychlejším a zkušenějšího týmového kolegu předstihl.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 1:11:43,1, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -12,7, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -20,2, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -23,6, 5. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -32,4, 6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -33,8, ...20. Mareš, Hloušek (ČR/Škoda Fabia) -7:44,9.

Průběžné pořadí (po 2 z 13 závodů): 1. Evans 42, 2. Neuville 42, 3. Ogier 22, 4. Rovanperä 30, 5. Lappi 24, 6. Tänak 20.